نقش شعر در پیشرفت www.majidakhshabi.com

نقش شعر در پیشرفت

در طول تاریخ همواره ادبا، شعرا و نویسندگان متعهد، با اتکا به قدرت معجزه آسای قلم، بیان و کلام خود، نقش سازنده و بسیار مؤثری در رشد و تربیت معنوی و اخلاقی جوامع و کسب موفقیت های ملی و حتی فراملی داشته اند و در این عرصه ممالک شرقی و بخصوص کشورهای اسلامی به عنوان پرچمداران فرهنگ و ادب، پیوسته گوی سبقت را از آن خود ساخته اند...تاریخ صدر اسلام بخصوص در جریان جنگ با کفار و ظالمین آن دوران، سرشار از نمونه هایی است که فرماندهان جنگ با استفاده از نبوغ کلامی شعرا به رجزخوانی در برابر دشمن پرداخته و یا عوامل فرهنگی لشکرها با قرائت اشعار حماسی و تهییج کننده، افراد را به مقابله با دشمن ترغیب نموده و یا مانع از فرار آنها از جنگ می شده اند.

سرزمین ایران نیز از دیرباز مهد وجود شعرا و ادبای نامی و بزرگی بوده که نام شان آوازه جهانی داشته و پس از گذشت سالها از حیات پر برکتشان، اشعار متعالی، روح بخش و انسان ساز آنها همچنان دست مایه زندگی کسانی است که در جست وجوی عرفان، اخلاق و معنویت، مسیر علم و ادب را برگزیده اند.

بزرگانی مانند: فردوسی، سعدی، مولوی و حافظ به عنوان قدمای عرصه شعر و شاعری و کسانی مانند: استاد شهریار، قیصر امین پور، سهراب سپهری و دهها و بلکه صدها شاعر نامی و گمنام دیگر به عنوان شعرای معاصر، از جمله مفاخری هستند، که در مجموعه آثارشان می توان ردپای توامان علم و ادب و درعین حال، عطر ایمان و ارادت به قدرت لایزال الهی را به راحتی حس کرد و بی شک همین ویژگی است که سبب شده تا کلام آنان پس از سالها همچنان بوی تازگی و قدرت اثربخشی خود را حفظ نماید، به عبارت دیگر اشعار این بزرگان چنان با معنویت و الوهیت درهم آمیخته که به یک دوره خاص تعلق نداشته و در طول تاریخ و در مسیر رشد و تعالی جامعه می تواند، همچنان چراغ راه انسان ها قرار گیرد.

این مفهوم بدان معنی است که در این رهگذر، کلامی از ماندگاری و اثربخشی بالاتری برخوردار است که از روح معنویت تهی نبوده و انسانیت انسان را به فراموشی نسپرده باشد و قطعاً چنین اشعاری مصداق ضرب المثل معروف «سخن کز دل برآید لاجرم بر دل نشیند» قرار خواهند گرفت.

همان گونه که اشاره شد، تأثیر اشعار را می توان در مقاطع گوناگون تاریخ و کشورهای مختلف جهان به وفور ملاحظه کرد. به عنوان مثال: چه کسی می تواند نقش ارزشمند و اثرگذار اشعار غنی و پرشوری را که در جریان مبارزات ابتدای انقلاب اسلامی در قالب سرود های انقلابی برای ایجاد اتحاد ملی و انسجام اسلامی مورد استفاده قرار می گرفت و یا تأثیر اشعار حماسی و درعین حال برانگیزاننده دوران دفاع مقدس را که به شکل سرود ها و نوحه های معنوی و عرفانی از سوی مداحان اهل بیت یا شعرایی مانند مرحوم آغاسی(ره) و یا سایر خوانندگان عرضه می شد، را منکر شود.

بی تردید یکی از عوامل تهییج مبارزان راه اسلام استفاده از ابزار نشر ارزشها آثار و اشعار معنوی، عرفانی و حماسی شعرا، ادبا، نویسندگان و نیز مدیحه سرایان و خوانندگانی بوده و هست که خاطره آنها هرگز از ذهن ملت قدرشناس و رزمندگان قهرمان ایران اسلامی پاک نخواهد شد.

اما اینک این سؤال مطرح است، که چرا برخی هنرمندان و نخبگان ادبی این سرزمین، با تمام نبوغ و قابلیت های نهفته در وجودشان، ایفای سهم خود در اعتلای علمی و فرهنگی کشور را فراموش کرده اند؟ چرا در نزد برخی شعرا، اشعار عرفانی و اخلاقی که متضمن تحکیم زیرساخت های اخلاقی و فرهنگی جامعه بوده، جای خود را به اشعار سطحی، کم ارزش و غیراخلاقی با مضامین عمدتاً عاشقانه داده اند؟ چه شده است که در محفل اندیشمندان ادبی ما، شأن ادبی و سابقه علمی این مرز و بوم که در طول تاریخ همواره به عنوان مهد علم و دانش مطرح بوده، رنگ باخته است؟ چرا برخی بزرگان فرهنگی کشور درحالی که می توانند نقشی ماندگار در رشد علمی، فرهنگی و اخلاقی جوانان این مرز و بوم داشته باشند، از این موضوع غفلت کرده و کمتر از سحر سخن، کلام و هنرشان در جهت ترغیب و تشویق جامعه برای مشارکت در سازندگی و پیشرفت همه جانبه کشور، بهره می برند؟

در پایان امیدوار است، از سوی مسئولین ذی ربط ترتیبی اتخاذ گردد تا شرایط لازم برای استفاده بیشتر و بهتر از ظرفیت های عظیم و قدرت شگفت انگیز نهفته در این عرصه فراهم و موضوع ارائه اشعار حماسی، برانگیزاننده، ترغیب کننده و تشویق کننده و نیز تولید موسیقی فاخر که بتواند همکاری عمومی جامعه را برای حضور فعال تر در عرصه های مختلف سازندگی کشور به ویژه در زمینه توسعه علمی به همراه داشته باشد، بیش از گذشته مورد توجه قرار گیرد.

به همت: مريم پورمحمدي
مسؤول ارشد سايت
مسؤول انجمن آموزشگاه ادبيات
اختصاصي‌هاي سايت (دانلود برنامه ها، عكسها و پوسترها و مصاحبه‌هاي مجيد اخشابي)
ايميل:
zendegi_khazan@yahoo.com
شناسه ياهو: zendegi_khazan

0
0
0
0 نفر

0 نظر

اطلاعات
برای ارسال نظر، باید در سایت عضو شوید.