کلام امیر: خطبه های 57، 58، 59

25 شهریور 1392   saharparsa   گنجینه ادبی, کلام امیر   0 نظر   997 بازدید   |

خطبه 57
با خوارج

خبر از آينده شوم خوارج سنگ حوادث و بلا بر شما ببارد، چنانكه اثرى از شما باقى نگذارد. آيا پس از ايمان من به خدا، و جهاد كردن من در ركاب رسول خدا (ص) به كفر خويش گواهى دهم؟ اگر چنين كنم گمراه شده و از هدايت شدگان نخواهم بود. پس به بدترين جايگاه رهسپار شويد، و به راه گذشتگان باز گرديد، آگاه باشيد! به زودى پس از من، به خوارى و ذلت گرفتار مى شويد و شمشير برنده بر شما مسلط مى گردد، و به استبدادى دچار خواهيد شد كه براى ديگر ستمگران راه و رسم حكومت قرار خواهد گرفت.
كلمه (آثر) در نقل ديگرى (آبر) آمده، به معناى اصلاح كننده، و آثر يعنى خبردهنده، يعنى خبردهنده اى از شما باقى نمى ماند يا كسى باقى نمى ماند كه درختان خرماى شما را اصلاح كند (يابرالنخل)خطبه 58
درباره خوارج

به هنگام حركت براى جنگ با خوارج شخصى گفت، خوارج از پل نهروان عبور كردند امام فرمود: خبر از قتلگاه خوارج قتلگاه خوارج اين سوى نهر است، به خدا سوگند از آنها جز ده نفر باقى نمى ماند، و از شما نيز ده نفر كشته نخواهد شد. منظور امام از (نطفه) آب نهر است كه از فصيحترين كنايه در رابطه با آب هر چند زياد و فراوان باشد.
خطبه 59
خبر دادن از پايان كار خوارج

نه، سوگند به خدا هرگز! آنها نطفه هايى در پشت پدران و رحم مادران وجود خواهند داشت، هرگاه كه شاخى از آنان سر برآورد قطع مى گردد تا اينكه آخرينشان به راهزنى و دزدى تن درمى دهند.

0
0
0
0 نفر

0 نظر

اطلاعات
برای ارسال نظر، باید در سایت عضو شوید.