کلام امیر: خطبه 79، 80، 81

25 آذر 1392   saharparsa   گنجینه ادبی / کلام امیر   0 نظر   1 916 بازدید   |

خطبه 79
نکوهش زنان

بيان تفاوتهاى زنان و مردان اى مردم! همانا زنان در مقايسه با مردان، در ايمان، و بهره ورى از اموال، و عقل متفاوتند، اما تفاوت ايمان بانوان، بركنار بودن از نماز و روزه در ايام عادت حيض آنان است، و اما تفاوت عقلشان با مردان بدان جهت كه شهادت دو زن برابر شهادت يك مرد است، و علت تفاوت در بهره ورى از اموال، آنكه ارث بانوان نصف ارث مردان است.
مديريت خانوادگى پس، از زنان بد، بپرهيزيد و مراقب نيكانشان باشيد، در خواسته هاى نيكو، همواره فرمانبردارشان نباشيد تا در انجام منكرات طمع ورزند.


خطبه 80
وارستگی و پارسایی

تعريف زهد و پارسايى اى مردم، زهد يعنى كوتاه كردن آرزو، و شكرگزارى برابر نعمتها، و پرهيز در برابر محرمات، پس اگر نتوانستيد همه اين صفات را فراهم سازيد، تلاش كنيد كه حرام بر صبر شما غلبه نكند، و در برابر نعمتها، شكر يادتان نرود، چه اينكه خداوند با دلايل روشن و آشكار، عذرها را قطع، و با كتابهاى آسمانى روشنگر، بهانه ها را از بين برده است.
خطبه 81
در نکوهش دنیا

دنياشناسى چگونه خانه دنيا را توصيف كنم كه ابتداى آن سختى و مشقت، و پايان آن نابودى است، در حلال دنيا حساب، و در حرام آن عذاب است، كسى كه ثروتمند گردد فريب مى خورد، و آن كس كه نيازمند باشد اندوهناك است، و تلاش كننده دنيا به آن نرسد، و به رهاكننده آن، روى آورد، كسى كه با چشم بصيرت به آن بنگرد او را آگاهى بخشد و آن كس كه چشم به دنبال دنيا دوزد كوردلش مى كند. از شگفتيهاى بى نظير كلام امام (ع) اين است كه فرمود: (و اگر به دنيا بنگرد آگاهى يابد و اگر چشم به دنبال دنيا دوزد كوردل شود درود و سلام خدا بر على (ع) با اين فصاحت و بلاغت اعجاز گونه!
0
0
0
0 نفر

0 نظر

پیام سیستم
برای ارسال نظر، باید در سایت عضو شوید.