میزی به نام فروغ در اجاره سفارت فرانسه!

میزی به نام فروغ در اجاره سفارت فرانسه!میزی به نام فروغ در اجاره سفارت فرانسه!


خیابان قوام‌السلطنه داستان تهران معاصر، تهرانی که در این منطقه و در این نقطه از شهر خیلی اتفاق‌ها افتاده است، آدم‌هایی آمده‌اند و آدم‌هایی رفته‌اند، آدم‌هایی که برای ما خاطره‌سازی کردند... اینجا نقطه مرکزی شهر تهران و کافه گل رضاییان است و می‌خواهیم برایتان قصه عشق‌ها و اتفاق‌هایی که اینجا افتاده است را روایت کنیم و در خدمت آقای خوشنام هستیم.

- آقای خوشنام این کافه پیشینه‌اش چند سال است؟ و به کجا برمی‌گردد؟
تاسیس اینجا به سال 1310 برمی‌گردد و متعلق پدربزرگ من بوده است.

- پس کسب‌وکار پدر را پیشه کردید...
بله... پدربزرگ من آن زمان مدیر کافه شکوفه بودند و شریک محمد ارباب، اینجا هم از آن زمان تاسیس شده است و تقریبا 85 سال است که هست.

- چطور شد که پدر و پدربزرگ شما اینجا را تاسیس کردند؟
 ایشان و آقای محمد ارباب از اول شغل‌شان را از کافه‌های معروف تهران شروع کردند و آن زمان اینجا را تاسیس کردند. تا سال 1352 خود ایشان در این کافه بودند و زمانی که اینجا بودند تعدادی از هنرمندان مثل: صادق هدایت، فروغ فرخزاد که میزشان هم هنوز در این کافه هست، به این کافه می‌آمدند. 

- این کافه از چه زمانی تبدیل به پاتوق هنرمندان و نویسندگان و مشاهیر دوران معاصر شد؟ 
پدر من خیلی به سینما علاقه داشت و خودش هم از عکاسان سینما بود، برای همین علاقه‌ای که به نویسندگان و هنرمندانی چون جهانگیر الماسی که از همان ابتدا باهم دوست بودند، داشت، موجب شد که هنرمندان زیاد به اینجا بیایند. در هرصورت اینجا از ابتدا یک مکان هنری بود. از اوایل سال 57-56 همان اوایل انقلاب، ما کافه‌ای در تهران نداشتیم، ما بودیم و کافه نادری. آن زمان جایی نبود که کسی بخواهد افرادی را جمع کند و با هم صحبت کنند.

- آن زمان هم اینجا مثل الان رونق همیشگی‌اش را داشت؟
بله مثل همیشه بوده چون اینجا از قبل از انقلاب اسم و رسمش را داشته است.

- به صادق هدایت و فروغ فرخزاد اشاره کردید، چیز خاصی درموردشان می‌دانید که بخواهید برای ما تعریف کنید؟ و بگویید این کافه با حضور آنها چه حال‌وهوایی داشته است؟
من زیاد در خاطرات قدیم نیستم و خبری از آن زمان ندارم ولی چون همین اشخاص به اینجا می‌آمدند، مردم هم به هوای آنها می‌آمدند. ایشان هفته‌ای چهار-پنج روز به کافه سر می‌زدند و روی همان میزی که اشاره کردیم می‌نشستند، برای همین این میز به نام آنها ثبت شده است.

میزی به نام فروغ در اجاره سفارت فرانسه!میزی به نام فروغ در اجاره سفارت فرانسه!


- نکته‌ای که در کافه شما خیلی به چشم می‌خورد، دکوراسیون و چیدمان بسیار زیبا و هنرمندانه و سلیقه‌ای است که در آن به‌کار رفته است. این چیدمان از آن زمان تاکنون چقدر دستخوش تغییرات شده است؟
ما اینجا را تغییر خاصی نداده‌ایم. این چهار-پنج سال اخیر فقط کمی تغییرش داده‌ام که این تغییرش هم مثل قدیم است و وسایل همه برای آن زمان است.

- عکس‌هایی که به دیوار این کافه زده شده است، داستان ویژه‌ای دارند؟
بله... این عکس‌ها را پدر من که خیلی به عکاسی علاقه داشت، گذاشته است و من هم به خواننده‌های راک علاقه دارم و این عکس‌ها را اضافه کرده‌ام.

- گفتید که پدر عکاس هم بودند، در میان این عکس‌ها عکسی هست که خودشان گرفته باشند؟
بله سه-چهارتایی هست.

- یک سوال خیلی مهم که می‌خواستم بپرستم؛ در مورد آن میزی که همیشه خالی است، ما شنیده‌ایم که صاحب این کافه از فروغ فرخزاد خواستگاری می‌کند و فروغ هم جواب خواستگاری را موکول می‌کند به فردایی که هرگز نیامد. درست است؟
خیر، این شایعه‌ای بیش نیست و همچین چیزی نبوده است. یک چیز کلی من به شما بگویم که ایشان فقط به اینجا می‌آمدند و می‌نشستند و از فضای اینجا استفاده می‌کردند. خواستگاری و این حرف‌ها شایعه است و نمی‌دانم این شایعه را چه کسی درست کرده است.

- پس علت همیشه خالی بودن این میز چیست؟
خالی بودن این میز به دلیل این است که سفارت فرانسه این میز را از ما اجاره کرده است، چه بیایند و چه نیایند مال آنها است و ما به کسی اجاره نمی‌دهیم.

- از سفارت فرانسه فرمودید، گویا اینجا یک ساعاتی هم در اختیار آنها است؟
بله... معمولا جمعه‌ها سالن را برای ناهار می‌گیرند و به تریای بعدازظهرمان هم می‌آیند. غیر از آنها سفارت سوئد هم به اینجا می‌آیند.

- آیا برای فیلمی هم در اینجا فیلم‌برداری شده است؟
بله، حدود چهار سال پیش، فیلم پل چوبی، اینجا فیلم‌برداری شد.

- از آن تجربه کمی برایمان بگویید، چه اتفاقی افتاد که اینجا برای لوکیشن انتخاب شد؟
کارگردان فیلم گفتند که اینجا برای لوکیشن خوب است و اصلا هم تجربه خوبی نبود.

میزی به نام فروغ در اجاره سفارت فرانسه!میزی به نام فروغ در اجاره سفارت فرانسه!


- آیا در حال‌حاضر از بین افراد مشهور و شناخته‌شده، کسانی هستند که به اینجا بیایند و همان رونق سابق را به این کافه بدهند؟ 
بله بازیگرها زیاد به اینجا می‌آیند. آقای حامد بهداد که از دوستان صمیمی خودم هم هستند زیاد به اینجا می‌آیند. آقای سام درخشانی، آقای آتیلا پسیانی، آقای بهرام رادان نیز بیشتر به اینجا می‌آیند و این هم به‌خاطر فضای اینجا است. غذای اینجا هم عالی است و خودم غذا را درست می‌کنم.

- به نظرتان اینجا چه نکته و ویژگی بارزی دارد که باعث می‌شود افراد اینجا را انتخاب کنند؟
من نمی‌گویم خیلی ویژگی خاصی دارد چون تعریف الکی است ولی کلا به‌خاطر دکورش است. شما نمی‌توانید جای قدیمی درست کنید. اینجا از سابق بوده و قدیمی است و انرژی خودش را دارد، بیشتر به‌خاطر همین موضوع به اینجا می‌آیند. دکور اینجا را خودم درست کردم و عاشق دکور اینجا هستم. مشتری‌هایی دارم که از چهل سال پیش تا کنون به اینجا می‌آیند، مثلا فردی که اکنون شصت سالش است، وقتی که به اینجا می‌آید، می‌گوید با پدرم سال 48 اینجا آمده‌ایم. این خاطراتی که برایشان تداعی می‌شود را دوست دارند. 

- اتفاق خوشایندی که اینجا رخ داده و همیشه در خاطرتان مانده است؟
اتفاق خاصی در ذهن من نیست چون من چهار سال است که اینجا هستم و ایران نبودم، از وقتی که پدرم فوت شدند من اینجا هستم و چون من از تاریخ تاسیس اینجا نبودم اصلا اطلاعات خاصی ندارم.

- آیا قرار است اینجا دستخوش تغییر شود؟
نه!  نه!  نه!  اینجا جزء میراث ملی است و اصلا نمی‌شود عوضش کرد.

0
0
0
0 نفر

0 نظر

اطلاعات
برای ارسال نظر، باید در سایت عضو شوید.