يادگيرى پايدار؛ اصول مطالعه؛ خواندن صحيح؛ يادگيرى دروس؛ جام‌وما؛ وب‌سايت مجيد اخشابى
با نزديك شدن به زمان ثبت نام كنكور سراسرى و اوج گرفتن مطالب درسى در مدارس؛ آنچه بيش از هر چيز حائز اهميت مى نمايد، درس خواندن و شيوه‌ى صحيح آن است. قطعا براى شما نيز پيش آمده است كه گاه نور و صدا را در شرايط اطراف، مساعد با اصول خواب مى نماييد و با اين وجود خوابتان نمى برد در حالى كه گاه در نا مناسب ترين شرايط به خواب مى رويد! دليل اين امر فقط در احساس نياز شما به استراحت، ميزان خستگى فردى شما در طول روز و نكاتى از اين دست مى باشد؛گرچه بى شك عوامل محيطى نيز تاثير قابل ملاحظه اى دارند!...مطالعه نيز اين چنين است، گرچه برخى نكات محيطى رسيدن به هدف را براى شما ساده تر مى نمايند اما در نهايت همه چيز به خود شما بر مى‌گردد. در اين متن ما برخى از نكات افزايش دهنده كيفيت مطالعه را تقديمتان مى نماييم، به اميد اينكه در بهبود نتيجه مطالعه‌تان موثر باشد.
افرادى كه درس خواندن را صرفا برداشتن كتاب و خواندن آن مى دانند در نهايت، گروه دانش جويان شب امتحان را تشكيل مى دهند! در حقيقت پيش از مطالعه، علم به مطالعه و كيفيت آن بايد مد نظر قرار گيرد! اينكه: چرا بخوانم؟ چگونه بخوانم؟ و چه را بخوانم؟
پيش از هر چيز بايد هدف شما از مطالعه مشخص باشد! هدف آگاه شدن از فهواى يك خبر در مجلات است يا درك زير و بم يك رمان؟ و يا به خاطر سپردن نكات در دروس؟ پس از آنكه هدف مشخص شد نياز به برنامه ريزى مناسب وجود دارد. اين برنامه ريزى بايد با توجه به زمانهاى مناسب براى شما باشد. تعداد ساعات مطالعه در طول روز؛ گرچه بى اهميت به نظر مى آيد، اما در دراز مدت حس رقابتى فرد را تحريك نموده سير صعودى در پيش مى گيرد. برنامه ريزى مناسب بايد انعطاف پذيرى خوبى براى شرايط پيش بينى نشده داشته باشد ايضا با توجه به آب و هواى منطقه تان، ساعات خواب و بيدارى، برنامه تلويزيونى مورد علاقه، ساعات مورد علاقه در طول شبانه روز و اين دست مطالب را براى انتخاب ساعات مطالعه، ورزش و استراحت در نظر بگيريد.
حال بايد ديد "چه را" مى خواهيد مطالعه نماييد؟ دروس سخت را در ساعات مناسب تر مطالعه نماييد(پس از استراحت و ورزش،صبح زود، چند دقيقه پيش از خواب،صبح زود و ساعات مورد علاقه تان) دروس تحليلى مانند رياضى، به طور ويژه بايد بهترين زمان را به خود اختصاص دهند. پيش از مطالعه علمى، يك مطالعه اجمالى يا اصطلاحا "روزنامه وار" داشته باشيد تا كليت مطلب را در دريافت و جزئيات را بهتر درك نماييد.
ارتباط دادن مطالب مورد مطالعه به يكديگر علاوه بر درگير نمودن ذهن با مطالب، ايجاد شبكه پيوسته اطلاعات را نموده و فراموشى را به تاخير مى اندازد. ايضا يادداشت بردارى و خلاصه نويسى به زبانى كه براى ما ملموس تر است علاوه بر بازنويسى نكات مهم كتاب به شيوه ذهن خود، ياد آورى نكات را ساده‌تر مى‌نمايد. ضمن اينكه زمان نوشتن و پيدا نمودن جمله مناسب، درگيرى ذهن را با نكات بيشتر نموده فعاليت مغز را براى جستجوى نكاتى كه بايد از متن استحصال شوند را افزايش مى دهد
كند خوانى علاوه بر پرت كردن حواس از موضوع مورد مطالعه، انسجام يادگيرى را كاهش داده فراموشى را تسريع مى بخشد؛ بنابر اين در كنار مناسب بودن سرعت مطالعه، بايد ذهن را به مطالعه در كميت زمانى بالا عادت داد مطالعه اى كه صرفا ورق زدن كاغذ نبوده در كنار فعاليت هايى همچون خط كشيدن زير مطالب مهم تر و يادداشت بردارى از نكات كلى‌تر و مهم‌تر باشد.
به ذهن خود ايمان داشته باشيد! مطلبى كه شما مطالعه مى كنيد، نكته اى است كه در زندگى شخصى نيز كاربرد فراوانى دارد و شما قطعا مى توانيد آن را به خاطر بسپاريد حتى اگر با صرف انرژى بيشتر؛ البته فراموش نكنيد كه غرور و خيال پردازى در خصوص كسب نتيجه دشمن يادگيرى خواهد بود. حتى اگر مطلبى را به خوبى ياد گرفته ايد، خود را از قانون نسيان انسان مستثنا ندانيد و تكرار مطالب در فواصل زمانى"حتى مطالعه خلاصه هايتان" را فراموش نكنيد. به خاطر داشته باشيد مطالعه دروس كمى پيش از فراموش شدن(يعنى زمانى كه شما آن مطلب را مى دانيد و گمان مى كنيد نياز به مطالعه آن نداريد.) بسيار مفيد بوده و مطالب را به حافظه بلند مدت شما منتقل مى نمايد. هميشه تلاش كنيد تا سرعت و كيفيت مطالعه هايتان را افزايش دهيد البته براى آنكه با زياده روى انزجار از مطالعه را در خود ايجاد ننماييد مطالعات و تفريحات غير درسى را فراموش ننماييد و در زمان خستگى و كسالت به مطالعه نپردازيد؛ پس از هر 30الى40 دقيقه حداقل 5 دقيقه دست از مطالعه بكشيد و البته در حالت خواب مطالعه ننماييد زيرا حس خستگى را به شما تلقين مى نمايد. خود را به محيط كاملا ساكت عادت ندهيد زيرا تمركز شما را در سر جلسه امتحان مورد تهديد قرار مى‌دهد
افرادى كه مطالعه را اجبارى براى امتحانات مى دانند نمى توانند نتيجه مناسبى كسب نمايند! اين افراد صرفا با انتشار افكار منفى و تكرار عبارت معروف "هيچّى نخوندم" روحيه دوستانشان را نيز تضعيف مى نمايند! براى آنكه به اين جرگه نپيونديد تلاش كنيد تا به زندگى نگاهى مثبت داشته مطالعه را در شرايط مورد علاقه تان انجام دهيد و حتى از رنگ هاى مورد علاقه تان در محل مطالعه استفاده نماييد، به سلامت جسم و روح خود اهميت داده غذاهاى مناسب و به ويژه تنفس صحيح را فراموش ننماييد! مغز براى دسته بندى آنچه به او مى‌سپاريد به اكسيژن و انرژى نياز دارد.فراموش نكنيد شما و جامعه به مدرك نياز نداريد! بلكه دانايى و آگاهى هاى شما ملاك موفقيت هايتان خواهد بود.موفق باشيد

جام و ما
0
0
0
0 نفر

0 نظر

اطلاعات
برای ارسال نظر، باید در سایت عضو شوید.