تحصيلات تكميلى،موسيقى دوره اى كه در آن زندگى مى‌كنيم سرشار از تب تحصيل است افزايش ظرفيت دانشگاه ها، امكانات رفاهى براى دانشجويان، ترغيب افراد به مطالعه و علم اندوزى و سياست هاى فراوان ديگرى كه در جهت بالا بردن ميانگين سنوات تحصيل مى كوشند از دلايل اين امرند....گرچه قطعا نمى توان درك هر انسانى را متناسب با مدرك او دانست، اما خصوصيت تجربه اندوزى و علم دوستى در ميان ايرانيان تا حدى است كه موجب شده عده زيادى فاقد مدرك تحصيلى در رشته اى خاص بوده اما علم قابل قبولى در اين زمينه دارا باشند. علومى مانند: كامپيوتر، زبان، موسيقى و گرايش هايى از اين قبيل به جهت وجود مراكز آموزش آزاد، از اين جمله اند.گرچه ساير رشته هاى اينچنينى داراى مراكز آموزش دانشگاهى متعدد هستند اما ذات موسيقى و جايگاه آن در جامعه تحصيلات آكادميك در اين رشته را مهجور نموده و علاقه مندان را با مشكلاتى مواجه مى نمايد. موسيقى رشته اى سرشار از احساس محسوب شده و به همين جهت نمى توان آن را در دانشگاه ها آموزش داد، گرچه همانطور كه بيان شد، يادگيرى بخش علمى آن نيز با مشكلاتى مواجه است.شما مى توانيد در هنرستان در سه گرایش نوازندگی ساز ایرانی، مبانی آهنگ سازی و نوازندگی ساز جهانی به عنوان هنرجو پدیرفته شوید. هنرجویان در طی دوران تحصیل با مبانی فیزیک صوت و آزمایشگاه، مبانی نظری و ساختارموسیقی ایرانی، تاریخ و ساختارموسیقی جهانی، سازشناسی ایران و جهان، هماهنگی عمومی و تخصصی، همراهی ساز با آواز ایرانی، سرایش و تربیت شنوائی، پیانو عمومی- ساز دوم، آواز گروهی، گروه نوازی، ارکستر موسیقی ملی/ جهانی، سازتخصصی ایرانی/ جهانی و آشنايی با شعر آشنا می شوند. پذیرش هنرجو در هنرستان موسيقى تنها از میان متقاضیانی است که درمقطع پنجم ابتدایی و با معدل 19 به بالا و نمره انضباط 20 فارغ التحصیل می شوند و هیچ پذیرشی در مقاطع دیگر تحصیلی ندارند. سپس آزمون استعدادیابی شامل سنجش شنوایی موسیقی،سنجش ریتم و توان جسمی توسط شورای فنی هنرستان بعمل می آید. تمامى اين تلاش ها صرفا جهت اخذ مدرك "ديپلم موسيقى" صورت مى گيرد. اگر اين فرد مطمئن به ادامه تحصيل باشد، مى تواند براى ورود به دوره كارشناسى اقدام نمايد! در دوره كارشناسى دانشكده هنر دانشگاه تهران كه یكی از قویترین مراكز آكادمیك موسیقی در ایران است، گرايش‌هاى: نوازندگى موسيقى ايرانى- نوازندگى موسيقى جهانى- موسيقى نظامى يا آهنگسازى؛ آموزش داده مى شود!در حالى كه رشته هاى معرفى شده در دانشگاه گراتس بدين شرح است: آهنگ سازی و تئوری موسیقی -رهبری اجرا (كنسرت، كر و...) -مهندسی موسیقی (مهندسی دستگاه های موسیقی) - آلات موسیقی (تحصیل در زمینه سازهای مختلف) -استاد موسیقی - موسیقی كلیسای كاتولیك و پروتستان - آواز -طراحی صحنه - موسیقی جز اين دانشگاه مقاطع ليسانس، فوق ليسانس و دكترى را دارا مى باشد. گرچه دانشگاه سلطنتی رویال آكادمی آف آرتز لندن، تقریباً قوی‌ترین دانشگاه موسیقی در دنیاست

مراكزى مانند هنرستان هنرهاى زيبا و هنرستان هاى آموزش عالى؛ در جهت آموزش علمى موسيقى تلاش هاى قابل توجهى دارند. گرچه تا همين‌جا مى توان درك نمود كه تحصيل علمى و آكادميك در رشته موسيقى تا چه حد دشوار است، اما افرادى كه عاشقانه مرد اين راه شده باشند موفق به اخذ مدرک کارشناسی ارشد علوم انسانی (MA)، کارشناسی ارشدموسیقی (MM) یا دکترای تخصصی در رشته موسیقی می شوند. عناوین این مدارک ممکن است در هر دانشگاه و برنامه تحصیلی متفاوت باشد. دانشجویان تحصیلات تکمیلی معمولاً تخصص خود را از میان گرایش هایی در رشته موسیقی از قبیل: تنظیم، موسیقی مذهبی، تصنیف، رهبری، موسیقی شناسی قومی، مطالعات جاز، آموزش موسیقی، تاریخ موسيقی، فن آوری موسیقی، موسیقی شناسی، آواز همراهی با پیانو، آموزش و اجرای موسیقی، اجرا (پرکوشن، آواز، ترومپت و غیره)، مهندسی آواز، یا تئوری؛ انتخاب می کنند. نمونه ای از واحدهای درسی موجود در مقطع تحصیلات تکمیلی شامل موسیقی در باروک آرا، موسیقی در هند، روش تحقیق در موسیقی، ترکیب الکترونیک پیشرفته، مطالعات اجرا/دسته جمعی، نظریه پست آهنگ صدا، و فیزیک صدا و موسیقی می شود.
هدف ازتدریس موسیقی در دانشگاه، تربیت نوازنده نیست بلكه پرورش موسیقیدان است در واقع هدف این است كه یك فارغ التحصیل این رشته در زمينه پژوهشی و علمی كار آمد باشد تا بتواند صاحب دیدگاه شود. ذوق هنری، علاقه به موسیقی، تسلط بر نوازندگی همچنین داشتن سلامت شنوایی از عوامل مهم موفقیت در این رشته هستند.متقاضى شركت در دوره دكترى بايد اصل گواهی شرکت در آزمونهاى ملی و بین المللی که در آن نمره زبان اخذ شده باشد را ارائه دهد، مانند: «IELTS ، TOEFL PBT ، KTOEFL IBT» « TOLIMO ، MCHE ، MSRT» ترديدى نيست كه تحمل تمامى اين دشوارى ها براى گرفتن مدركى كه در، كارهاى پژوهشى؛آموزشى، همكارى با صدا و سيما، اركستر ها، موسيقى شناس و آهنگساز و مشاغلى از اين قبيل، كاربرد دارد، آن هم در زمانى كه مدرك در رتبه هاى بعدى استخدام و اجازه ساخت آهنگ! قرار دارد؛ نمى تواند دليلى جز عشق به موسيقى داشته باشد.

تحقيق و پژوهش: aftabemehrabani

0
0
0
0 نفر

0 نظر

اطلاعات
برای ارسال نظر، باید در سایت عضو شوید.