majida-unversity.jpg
خنده و روحیه مثبت از الزامات زندگی
الضحکه تحمى من الإصابة بالأزمات

أثبتت دراسة علمية حديثة أجراها باحثون أمريكيون بكلية هارفارد للصحة العامة في بوسطن أن الانسان الذى يتحلى بموقف إيجابى ونظرة تفاؤل نحو الحياة يتفادى الاصابة بخطر النوبات والازمات القلبية والسكتات الدماغية التى قد تودى بحياته...
ووجد الباحثون أن الاشخاص الذين لديهم القدرة على التمتع بأبسط الامور والتحلى بالصبر إزاء المواقف العصيبة والنظر الى الحياة بنظرة يملؤها التفاؤل والايجابية هم أقل عرضة للإصابة بالازمات القلبية والذبحات الصدرية .
وقالوا إن التوتر العصبى والاكتئاب الشديد والضيق والحزن هى عوامل عدة تزيد من علة الانسان كما تضر بصحة القلب بشكل كبير ، كما أن الكثير من الاشخاص كانوا يغفلون عن أهمية المشاعر الايجابية وفائدتها الهامة لصحة ونضارة الانسان .
وفى اول دراسة من نوعها قام فريق من الباحثين بكلية هارفارد فى بوسطن والولايات المتحدة الامريكية بفحص 200 بحث ودراسة منفصلة تناولت الصحة النفسية وصحة القلب الوعائية والتى نشرت نتائجها فى النشرة النفسية عبر شبكة الانترنت.
وأظهرت الدراسة التى أجريت على 300 رجل وإمرأة أن الأشخاص الذين لديهم نظرة إيجابية نحو الحياة والذين يشعرون بتفائل نحو المستقبل يميلون إلى خوض حياة صحية بشكل عام ، فهم أكثر عرضة لممارسة التمارين الرياضية ، وتناول غذاء صحى و متوازن، والحرص على الحصول على قسط كاف من النوم ، ما يقلل فرص الاصابة لديهم بأمراض القلب والأوعية الدموية.

خنده و روحیه ی مثبت ضروری برای زندگی و سلامتی

شادمانی از مهم ترین عوامل تاثیر گذار در زندگی بشر است. انسان ها بنا بر سرشت و ماهیت وجودی خویش، همواره از افسرده بودن گریزان اند و دوست دارند به سوی شاد بودن و شاد زندگی کردن در حرکت باشند. در واقع شادی بزرگ ترین موهبتی است که داریم. شادی یکی از هیجانات ما از سوگ و ناامیدی تا وجد و سرخوشی را در برمی گیرد. نقش نشاط و شادمانی و پویایی در جامعه به حدی است که یکی از معلمان علوم اجتماعی به نام جان راسکین معتقد است ثروتمند ترین کشور، کشوری است که بیش ترین افراد شاداب و شرافتمند را زیر بال خود دارد. شادی نه تنها احساس خوبی در فرد ایجاد می کند بلکه برای سلامت و احساس تندرستی و نشاط هم ضروری است.
شادمانی سه جزء اساسی دارد که عبارت اند از: هیجانات مثبت، رضایت از زندگی و فقدان عواطف منفی.
تحقیقات نشان داده است که شادی، صرف نظر از چگونگی به دست آوردن آن می تواند سلامت جسمانی را بهبود بخشد
خنده بر هر درد بی درمان دواست
خنده پدیده ایست که در اغلب موارد برای ابراز شادمانی و لذت به کار می رود و یک توانایی است که فقط انسان در بین موجودات زنده دارای آن است. انسان با توانایی خندیدن به دنیا می آید و بدون هیچ آموزشی از همان آغاز می تواند بخندد.
نتیجه تحقیقات دانشمندان نشان می دهد که شوخی و خندیدن توان انسان را برای مقابله با درد افزایش می دهد.از دیدگاه روان شناسی خنده واکنشی است که برای تخلیه هیجانات به کار می رود، در واقع از طریق خندیدن، انرژی ذخیره شده ناشی از شرایط مختلف مثل کنترل محیط، کنترل ذهن فرد و حوادث زندگی از ذهن و بدن تخلیه می شود و به همین دلیل معمولاً پس از مدتی خندیدن احساس آرامش زیادی به فرد دست می دهد.
دانشمندان معتقدند که خنده و شادی، قدرت سیستم ایمنی بدن را افزایش داده، سلامت و شادابی به همراه می آورد. خندیدن و شوخی کردن، روش های مثبت برای ابراز احساس و هیجانات خوشایند است و تاثیری بسیار خوب بر روح و روان می گذارد، اضطراب و استرس را کم می کند و ترس و تردید را کاهش می دهد.

گردآوری و ترجمه: امیره اشرف الدینی

 

0
0
0
0 نفر

0 نظر

اطلاعات
برای ارسال نظر، باید در سایت عضو شوید.