دعای ماه مبارک رمضان سایت مجید اخشابی
رمضان! ماه خدا! ماهى كه در آن همه مهمان خداييم و ميزبان، هرچه بخواهيم را برايمان استجابت ميكند.همه مسلمانها در كنار يكديگر از اين سفره رحمت توشه بر مى گيرند، و اعمالشان مقبول است مگر آنكه!... مگر آنكه كينه‌ى برادر مومن را در دل داشته باشند...كينه اى كه منبع بيشتر دروغ‌ها و غيبت‌ها و رياهاست... در چنين شرايطى بى شك درهاى جهنم بسته خواهد بود. همه در كنار هم، بدون غيبت و دروغ و گناه، كه اگر جانمان از اين مضرات آغشته باشد ديگر توان بهره گرفتن از نعمات رمضان را ندارد. ماييم و جانى كه نه دل مشغولى خوراك تن را دارد و نه درگير وسوسه هاى شيطان است، همه چيز در ماست، در نفس خويشتن ... و نفس آماده براى بر داشتن... دست جسم و جان ادغام شده است و هر چه يكى پر تر باشد ديگرى توان كمترى براى پر شدن خواهد داشت! يا بايد يكى دست نگه دارد و يا هر دو در كنار يكديگر تلاش كنند تا وسعت خواست را بالا ببرند! رمضان ماهى است كه در آن مى توان اين وسعت را وسعت بخشيد! به ويژه شب قدر! شبى كه در آن ملائك و روح به زمين مى آيند... روح به زمين مى آيد تا حد توان جسم براى برگرفتن خوبى را درك كند! دروغ تا كجا در عادات من نهادينه شده؟ چقدر جا براى صداقت باقيست؟... اينها هستند مفاهيمى كه خداوند فرمود "عقل انسان" يا همان جسم، از درك آن عاجز است! و رمضان همان ماهى است كه حتى از درك حقيقى يك شب آن عاجزيم! و قطعا! ما ادراك ليله القدر؟! ... تا چه حد تلاش كرده ايم شب ها و روزهايش را درك كنيم؟ از اين فرصت طلايى چه بهره اى خواهيم برد؟
رمضان! زمان نزول قرآن، هدايت انسان، مبين هدايت و فرقان... تو از اين سفره چه مى طلبى؟ تنها بهره اى يك ماهه يا برگرفتن توشه اى براى يك عمر؟
ماه تفكر و تعقل در آنچه انجام داده و نداده ايم! تنها فرصتى كه خواب آن نيز عبادت است و حتى نفَس هاى يكتا پرستانه در آن ارزش دارد. ماه خلوت با خدا...
گرچه اغلب، ماه رمضان را به عنوان ماه گرسنگى و تشنگى شناخته ايم اما معنى رمضان خود گواه سوزنده بودن آن است. يا فرصت ها را سوزانده خاكستر افسوس بر جا مى گذاريم و يا گناهان و اشتباهات گذشته راسوزانده و به رستگارى مى رسيم.

متن اوليه:afshari
0
0
0
0 نفر

0 نظر

اطلاعات
برای ارسال نظر، باید در سایت عضو شوید.