جام و ما: صدای خوب

12 اردیبهشت 1396   maryam.pourmohammadi   آیتمهای اختصاصی, نوشته های کاربران   0 نظر   1158 بازدید   |


بسيارى از مردم فكر مى كنند صداى خوب داشتن، صرفا دغدغۀ قاريان قرآن و خواننده هاى موسيقى است، اما همانطور كه رسيدگى به زيبايى پوست مختص بازيگران و قشرهاى اينچنينى نمى باشد، داشتن صداى خوب نيز راه مناسبى براى برقرارى ارتباط با افراد است.
در اين نوشته به برخى اصول مهم"تر" در داشتن صداى خوب مى پردازيم. ياد آور مى شود اين نوشته حاصل تلاش جمع اينترنتى "جام و ما" مى باشد
...شخصيتِ صداى شما
اولين نكته براى داشتن صداى خوب، همان دليلِ اين خواسته است. شخصيت انسانها در تمام امور شخصى آنها نهفته است؛ از خطوط دست و چهره، تا خط نگارش و رنگ مورد علاقه آنها! بى‌شك "صدا" نيز از اين امر مستثنى نيست! البته صدا، خصوصيت خلق و خوى شما را آشكار مى‌كند! خصوصياتى كه تنها دوستان صميمى تان متوجه آن مى‌شوند. به عنوان مثال، اغلب انسانهايى كه صداى "زنگ دار" دارند و يا در صداى آنها نوعى دوگانگى مشهود است شخصيتى حسود و گاها دو روو دارند! در مواجهه با اين افراد مراقب دشمنى هاى آنها كه در كنار دوستى هاى ظاهرى جريان دارد، باشيد! و يا افرادى كه صداى گرفته و اصطلاحا "كلفت" دارند، اغلب افرادى خود راى و كم صبر هستند! اگر اين افراد تصميم بگيرند شب به حفارى با مته! و روز به نگارش مشغول شوند؛ كمتر كسى مى تواند بدون دردسر آنها را از نظرشان باز دارد! شنا در جهت خلاف حركت آب براى آنها لذت بخش است!(از آنجا كه اين متن يك متن روانشناسى نيست مطلب پيش را خلاصه مى‌نماييم) بنابر همين مطالب، براى داشتن صداى خوب، داشتن سيرت نيكو و براى اصلاح آن اصلاح خُلق شخصى بسيار حائز اهميت است.
داد زدن و فشار آوردن به صدا در هنگام خستگى، ممنوع
تا به حال به صداى فوتباليست ها يا مربيان ورزشى توجه نموده ايد! اغلب اين افراد وقتى به سطوح بالاتر مى رسند يك مشكل مشترك را تجربه مى‌نمايند! آن هم مشكل در گفتار و بيان برخى كلمات ظريف مانند"ر" مى باشد(همچنين گاها خشن شدن صدا كه بى ارتباط با بند قبل است) يكى از دلايل اين امر "شايد" فشار آوردن به تارهاى صوتى آن هم در زمان خستگى جسمى و روحى مى‌باشد. گرچه به طور معمول فشار آوردن به صدا و فرياد زدن، به تارهاى‌صوتى آسيب وارد مى‌سازد، اما اين آسيب در هنگامى كه جسم و اعصاب فرد خسته است، شديد تر و ماناتر هستند.
قرآن بخوانيد، صلوات بفرستيد
اكثر افرادى كه با صداى كامل و دلنشين خود شناخته مى‌شوند در كودكى به قرآن مى‌پرداخته اند. جالب آنجاست كه آقايان جوان در سن بلوغ؛يعنى زمانى كه صدا روو به حجيم شدن مى‌رود، به نماز خواندن اجبار مى شوند اما خانم ها "كه صداى ظريف براى‌آنها يك مزيت است" از سنين پايينتر، گرچه بسيارى صداى حجيم را مناسب مى دانند اما صدايى كه در اين خصلت به افراط برود قطعا دلنشين نخواهد بود. نكته ديگر در قرائت اين معجزۀ الهى تاثير بر روان آدمى در تحمل مشكلات"مورد دوم" و داشتن خصائل نيك انسانى"نكتۀ اول" مى باشد. كلمات آهنگين قرآن كريم و نوع تلفظ ويژۀ كلمات در آن به تنفس صحيح كه راهى براى تقويت صدا مى باشد، كمك شايان توجهى مى‌نمايد. بالاخص تلفظ كلمات"ح" و "ه" كه در صلوات نيز به زيبايى همراه شده‌اند.
درست نفس بكشيد
از آنجا كه اين مطب در مقاله هاى فراوانى به تفضيل شرح داده شده است، به اشاره‌اى كوچك بسنده مى‌نماييم. هميشه تلاش نماييد با تنفس عميق اكسيژن لازم و كافى را به بدن و حنجرۀ خويش برسانيد.
سلامت باشيد
يكى از مهمترين اصول در داشتن صداى خوب و البته حفظ آن؛ داشتن سلامت، بالاخص در دستگاه صوتى و عصبى مى باشد. براى پيشگيرى از سرما خوردگى و برخى بيماريهاى اينچنينى رعايت نظافت و مراقبت هاى شخصى، نوشيدن آب، بررسى منظم سلامت؛ و براى حفظ سلامت اعصاب، بوييدن سيب، كنترل خشم، رفتن به اماكن سرشار از آرامش مثل جنگل و دريا و مسجد، پيشنهاد مى‌شود.
حفظ صدا
حتى پيش از رسيدن به جنس مطلوب صدا، رعايت نكاتى كه در اين زمينه بيان شده و مى‌شوند، ضرورى است. مواردى مثل پرهيز از محرك هاى تارهاى صوتى؛ پرهيز از خواندن ناصحيح و مداوم "اشاره به فرياد زدن در هنگام خستگى" و مطالب بسيارِ ديگر كه به كرّات بيان و شنيده مى‌شوند.
و در نهايت
و در نهايت برخى مسائل از محدودۀ خواست و توان ما خارج است؛ مسائلى مانند وراثت و ژنتيك كه خواست خداوند است و البته هيچگاه، بودن آن دليل برترى و نبود آن عامل شكست و اندوه نيست.
تنها صداى سخن عشق است كه مى ماند.

0
0
0
0 نفر

0 نظر

اطلاعات
برای ارسال نظر، باید در سایت عضو شوید.