چگونه نويسنده شويم؟
چرا عده اى نويسنده مى شوند و زيبا مى نويسند؟ چرا در زمان مدرسه برخى هميشه بهترين انشاها را مى نوشتند و عده‌اى اين زنگ را بدتر از زنگ رياضى مى دانستند! چرا عده‌اى با وجود آنكه زيبا مى گويند و اصول ادبياتى در نوشتن را خوب مى دانند، اما نمى توانند خوب بنويسند؟
نوشتن كارى بسيار ساده است! به مراتب ساده تر از سخن گفتن! به شرط آنكه علاقه و تمرين داشته باشيم!
براى آنكه نويسنده‌اى توانا شويم بايد:...1 زياد مطالعه کنیم.
مطالعه نمودن علاوه بر آنكه سطح دانايى را بالاتر مى برد، به طور ناخودآگاه شما را براى نوشتن آماده ساخته، به آن علاقه‌مند مى كند. همچنين پيشنهاد مى شود اگر قصد نوشتن از موضوع خاصى را داريد، يك يا دو روز دست نگه داشته و فقط در خصوص آن مطلب با خود بحث نماييد.
2 نقد كنيم حتى فقط براى خود.
تلاش نماييد ايرادات متن مورد مطالعه را بيابيد! با خود فكر كنيد اگر نويسنده متن، دوست صميمى شما بود و مايل بوديد به پيشرفت او كمك كنيد، چه نكته اى را براى بهتر كردن متن، به او مى گفتيد.
3 خاطره،متن،دلنوشته... فقط بنويسيد!
مهم نيست كه نوشته هاى شما هيچگاه خوانده نشوند! حتى مهم نيست كه "خودتان" هم از آن خوشتان نيايد!... مهم اين است كه شما ايده هايتان را در محلى ذخيره مى نماييد و روزى كه نويسنده‌اى ماهر شديد، از آنها ايده مى گيريد و با اينكار تمرين خود را نيز افزايش مى دهيد.
4 تفكيك نكنيد.
نوشته هاى خود را دسته بندى نكنيد! هرچه را كه به ذهنتان رسيد، در اولين محل نگارش كه در دسترس‌تان است، يادداشت نماييد. هيچگاه كلمات را به بهانه يافتن دفترِ متن يا دفتر خاطراتتان، اسير نكنيد! كلمات از اسارت بدشان مى آيد و مى‌گريزند!
5 مراقب احساستان باشيد.
گاه احساس غم، متنى را خلق مى‌كند كه در زيبايى همانند ندارد، اما گاه اين احساس آنقدر زياده مى‌شود كه تلخى نوشته را از حد گذرانده، آنرا غير قابل نوشيدن مى‌كند؛ اين مطلب در خصوص ساير احساس‌ها نيز صدق مى‌كند.
6 متنفر نباشيد.
مهم نيست اين نفرت از بوى يك عطر باشد يا از يك انسان نما! مهم آن است كه قلم شما قلب شما را خواهد نوشت، شما با قلم خود با قلب خواننده ارتباط برقرار مى‌كنيد، هيچ انسانى از حس"نفرت" و احساس‌هايى مشابه با آن خوشش نمى آيد!
7 در جريان باشيد.
همانطور كه آب پاك، با توقف زياد؛ به جاى پاك كردن، ناپاك مى‌كند؛ ذهن پاك نيز در ايستايى،استوارى خويش را از دست مى‌دهد! اين مهم نيست كه مسير حركت‌تان موافق با هدف نگارشى شما باشد، مهم آن است كه راه شما سرسبز باشد. (همان صراط المستقيم)
8 از آنچه مى دانيد بنويسيد.
علم،عقل و احساس شما همراه با سياهى قلمتان جارى مى شود، بنابراين، اگر به چيزى اعتقاد نداريد، از آن ننويسيد! اگر فكر مى‌كنيد علم شما در خصوص مطلب يا احساسى، كامل نيست؛ براى نوشتن "متن نهايى" صبر كنيد. (لازم به ذكر است نوشته هاى شخصى شما كه در بند سه به آن اشاره شد، لازم است كه در حد علم شما باشد، اين نوع از نوشتن، حد ابتدايى؛ و نگارش براى متون ويژه مانند آنچه در بند يك به آن اشاره شد؛ نوشتۀ نهايى! ناميده شده است.)
9 نوشته هاى خود را بارها و بارها بخوانيد.
اين كار باعث مى شود، ايرادات كار خود را بفهميد، علاوه بر آن موجب خوب"تر" و كامل"تر"شدن نوشته شما خواهد شد.
10 هميشه بدنبال دليلى براى نوشتن باشيد.
ژذهن شما هميشه آمادۀ انجام كارى است كه شما مايل به انجام آن هستيد؛ به همين جهت فكر كردن زياد شما در خصوص بهانه اى براى نوشتن؛ ذهن شما را خلاق و آماده مى‌سازد.
11 علت نوشتن را بدانيد.
ژعده‌اى گمان مى كنند "نگارش" فايده اى ندارد! مگر براى افرادى كه آنرا به عنوان حرفۀ خويش برگزيده اند؛ و يا احتمالا!دخترك هاى عاشق كه بسيار احساساتى هستند! اين تصور كاملا اشتباه است! نوشتن يك تمرين فكر است! اگر هميشه اين مطلب را در نظر داشته باشيد، عادت مى كنيد به گفتار و افكار خود اهميت بدهيد. علاوه بر آن، ايجاد علاقه به نوشتن در كودكان، آنها را مبتكر و جستجوگر مى‌كند!
12 خلاصه كنيد.
ژاگر هنوز "حتى در حد نوشتن اوليه" با نوشتن آشنا نيستيد، يك رمان زيبا را خوانده و آنرا به طور خلاصه، بازنويسى كنيد. حتى اگر در نوشتن به مراحل بالاتر رسيده ‌ايد، باز هم از خلاصه نويسى غافل نشويد! زيرا اغلب متونى كه زودتر و زيباتر، مقصود خود را بيان مى كنند، دلنشين تر هستند.
13 ساده بنويسيد اما سر سرى، هرگز!
نيازى نيست در پى كلمات ثقيلِ ادبى باشيد! حتى در يك متن ادبى كثرت اين واژگان لزومى ندارد! تمركز روى اين هدف؛ شما را از مسير اصلىِ متن دور مى نمايد. البته نوشتۀ شما هيچگاه نبايد از مسير اصلى -بيش از حد- دور شود!
14 زياد صحبت كنيد.
ژصحبت كردن با دوستان و آشنايان باعث مى‌شود گفتار شما به اندازۀ يك نوشته، روان و صريح باشد. در حين صحبت كردن، اشكال هاى كلامى كه براى عده اى تبديل به عادت شده است، سريع‌تر نمايان مى شود.
متن فوق در خصوص آغاز به نوشتن بود. وقتى نوشتن را آغاز نموديد، در صورت تمايل مى‌توانيد آنرا به صورت حرفه‌اى ارتقا، و ادامه دهيد و يا تنها از مزاياى يك نويسندۀ ساده بودن، بهره ببريد.
منتظر دريافت دست نوشتۀ شما هستيم.
نويسنده متن: جام‌و‌ما
0
0
0
0 نفر

0 نظر

اطلاعات
برای ارسال نظر، باید در سایت عضو شوید.