روانشناسی ، خاطرات تلخ ، ساد تلخ ، خاطره تلخ و شیرین ، فراموشی خاطرات ، فراموش کردن خاطرات ، چگونه فراموش کنم ؟ ، سایت رسمی مجید اخشابی ، कड़वी याद, अभ्यास, अध्ययन, भुलाना
अभ्यास से आसान होगा कड़वी यादों को भुलाना
راهکار فراموشی خاطرات تلخ
अतीत के दर्द और कड़वी यादों को भुलाने की जद्दोजहद में जुटे लोगों के लिए अच्छी खबर है। एक नए अध्ययन में यह बात सामने आई है कि लोगों को अभ्यास के जरिए बुरी यादों से उबारा जा सकता है।
स्कॉटलैंड में ‘यूनिवर्सिटी ऑफ सेंट एंड्रयूज’ के एक दल के शोध के मुताबिक लोग इस बात को अच्छ...
ी तरह जानते हैं कि अतीत में उनके साथ बीते किसी दर्दनाक वाकये की वजह क्या थी।
ऐसे में अभ्यास के जरिए पिछली बातों को भुलाने में उनकी मदद की जा सकती है।

समाचार पत्र ‘डेली मेल’ के मुताबिक शोध का नेतृत्व करने वाली डॉक्टर साइमा नूरीन ने कहा, भावनात्मक घटनाक्रमों को याद करने और उनका विश्लेषण करने की क्षमता लोगों में इसकी बुनियाद कायम करती हैं कि वे किस तरह के व्यक्ति हैं।
उन्होंने कहा, शोध के नतीजों से स्पष्ट है कि लोगों को इसका अभ्यास कराया जा सकता है कि वे अपनी कड़वी यादों को भूला सकें।

راهکار فراموشی خاطرات تلخ

به طور کلی خاطراتی که در ذهن ثبت شده است چه شیرین و تلخ منشأ بسیاری رفتارهای آینده می شود در بعضی مواقع این خاطرات بسیار مفید و سبب حفظ جان افراد می شوند.

بسیاری از خاطرات دوران کودکی منشأ رفتارهای دوره های بعدی هستند که بصورت ناهشیار در شخصیت انسان وجود دارند . چه بسا پدر و مادر هایی که به دلیل خاطرات گذشته رفتارهای خوبی با خود و فرزندانشان ندارند و خود نیز نمی دانند که به دلیل آسیب های دوران کودکی است.
چند راه برای فراموش کردن خاطرات
دیدن نقاط مثبت آن خاطره و تقویت آن با نوشتن و یاد آوری کردن و پرنگ کردن هر خاطره ای هرچند بد می تواند نقطه مثبتی داشته باشد و یا درس عبرت و یک هشیاری و آگاهی برای آینده باشد.
جایگزنی افکار مثبت:
مراحل : معمولاً انسان ها از خاطرات خوب خود در صورت (سلامت روان) لذت برده و از خاطرات منفی فرار می کنند . هر فردی خاطرات منفی خود را که باعث یاد آوری و احساس ناخوشایندمی شود را می شناسد .با توجه به مقدمه مذکور افراد باید تمرین کنند که هنگام هجوم خاطرات بد و منفی گذشته

یکی از کارهای زیر را انجام دهند و هرروز آن را تمرین کنند:
عدم پرورش افکار منفی و تغییر موقعیت فیزیکی و قطع سریع افکار
فریاد زدن واژه بس کن بصورت ذهنی باز خورد منفی افکار و ایجاد حالت تنبیه برای افکار که آمار ورود به ذهن را به شدت کاهش می دهند.

اهمیت ندادن و عدم دقت به افکار منفی

از بین بردن تمام آثار بیرونی از آن خاطره و یا پنهان کردن آن حتی عدم عبور از مکانی که آن خاطره را زنده کند تا مدتی
برای اینکه بتوانید قدرت تمرکز شما و اینکه بتوانید به راحتی تمرکز و توجه خود را از فکر و خاطره منفی به خاطره مثبت انتقال دهید باید این مهارت را تمرین و آموزش ببینید: ابتدا یک تابلو نقاشی یا یک شمع روشن را در یک ساعتی که آرام هستید و سرتان خلوت هست، جلوی خود قرار دهید بعد دقیقاً آنچه را که می بینید روی دفترچه بنویسید از تمام جزییات حتی نوع درختی که بطور مثال در تابلو می بینید این کار هر روز نیم ساعت تا یک ساعت تمرین کنید تا مهارت کنترل ذهن را یاد بگیریید و از این مهارت برای کنترل فکر هر موقع که بخواهید استفاده کنید.

گردآوری و ترجمه: امیره اشرف الدینی

 

0
0
0
0 نفر

0 نظر

اطلاعات
برای ارسال نظر، باید در سایت عضو شوید.