راديو؛ زيبايى در راديو؛ پايه هاى راديو؛ كرسى آزاد انديشى؛ جام‌وما؛ وب‌سايت‌مجيد‌اخشابى
حدود 70 سال پیش! پیدایش رادیو و برنامه های رادیویی؛ در آن مواقع فقط رادیو ایران تاسیس شده بود،گوینده خیلی رسمی! با صدایی بم و کلفت اعلام می کرد: اینجا تهران است،رادیو ایرانی. پس از انقلاب رادیوهای استانی و سراسری زیادی روی کار آمدند. با اين وجود همچنان این صدا با اندکی تغییر از راديو به گوش می رسد: اینجا تهران است صدای جمهوری اسلامی ایران...پیش ترها فکر می کردم و فکر می کردیم؛ هرکسی صدای قرص و محکمی دارد همراه با اندكى از لازمه های دیگر گویندگی مثل ادبيات قوى، می تواند به رادیو پاگذارد. اما در این چندسال اخیر ، از رادیو صداهای مختلفی شنیده می شود که از لابه لای آنها به سختی می‌توان یک صدای قرص و محکم، همانند سی سال گذشته، پیدا کرد. دیگر نه از صدای بم در برنامه هاى رسمى خبرى هست و نه از نحوه ی صحیح انجام گویندگی و تکلم!

شايد، دیگر مد شده كه برخی از عزیزان علاقه مند به کار اجرا و گویندگی از رادیو سوء استفاده می کنند و دو ماه اول فعالیت هنریشان را در رادیو سپری نموده و بعد به تلویزیون عزيمت مى كنند تا دیگر رنگ رادیو را هم نبینند، شاید هم می خواهند در کارنامه ی کاری خود یک افتخار به ثبت برسانند یا گاها فخر بفروشند که از رادیو به تلویزیون رسیده اند!

و گاه، برخی از عزیزان بازیگر که خیلی هم خوش ذوق هستند، اما متاسفانه صدای دلنشينى ندارند، تصميم مى گيرند در عرصه ی گویندگی هم خود را محکی بزنند.

گاهی دلم برای رادیو می سوزد، آیا فرزندان آینده ی ما آن صدا و اصولى که برای رادیو ساخته شده را می شنوند؟!

آنها رادیو را با چه خصیصه ای می شناسند؟ شاید به نظر آنها راديو شئی باشد که هر صدایی را مى توان از آن شنید،زشت و زیبا؛ كلمات دم دستى و مفاهيم والا! تنها تفاوت راديو با تلویزیون، فاقد تصویر بودن آن است.

رادیو مادر رسانه ملی است، حرمت اين مادر را حفظ نماييم.
برجسته ترين ويژگى راديو كلام آن است، ويژگى كلام نيز در فهواى آن و لحن بيانش مى‌باشد.
گرچه بى لطفى است اگر تلاش هاى شبانه روزى نويسندگان تواناى برخى برنامه هاى فاخر و عوامل آنها را ناديده بگيريم، يا برخى صداها را نشنيده! هرچند تعداد آنها كمتر از حد مورد انتظار ما باشد!
برای ارج نهادن به ارزش رادیو اندکی وسواس به خرج دهیم.
به رادیو احترام
بگذاریم.
0
0
0
0 نفر

0 نظر

اطلاعات
برای ارسال نظر، باید در سایت عضو شوید.