آیات و ابیات
قرآن، كتاب هدايت و رستگارى، كتاب راهنما و راهگشا، آياتى نورانى براى تكرار و تاكيد... براى ذكر... كلماتى كه بايد هميشه در ذهن باشند، هر كلامى بر اساس آن سنجش و تعيين سطح مى شود، مميز بين حق و باطل همين مفاهيم اند...
مفاهيم كتاب الهى بايد در ذهن مسلمان نهادينه شود، به شكلى كه هر شنيده اى را با آن بسنجيم و هر حكمى را تنها به كمك آن بپذيريم. قرآن معجزه‌ى خالق انسان است و كلمات آن در بخشى از وجود ما جاى گرفته؛ به همين دليل است كه وقتى سخنى مطابق با آن باشد، برايمان دلنشين‌تر است؛ بويژه وقتى گوينده خود عامل به گفتارش باشد.
زمانى كه جمله "صبر سرآغاز يارى خداوند است" را مى خوانى برايت خوش آيند است و زمانى كه آنرا انسانى صبور تكرار ميكند، برايت مثل يك ضرب المثلِ آشنا، تبديل به عادت مى‌شود، طورى كه مدام آنرا تكرا مى‌كنى بدون آنكه بدانى اشاره اى كوچك است به "اِن الله مع الصابرين" و اگر اين را بدانى، تكرار آن جمله برايت شيرين‌تر مى‌شود! و آنقدر تكرار مى‌كنى كه گفتارت رفتارت مى شود. اين دست جملات براى عده اى يك "اتفاق" اند و براى عده اى آنقدر تكرار شده اند كه مى توان نام "عادت" را بر آن گذاشت و كسى كه عادت كند تا جايى كه در توان دارد، گفتار و رفتارش مانند قرآن باشد، شايسته نام "معجزه" خواهد بود. آرى! او شايسته است! گفتارش گواه درونياتش اند و حتى اگر ندانى، با تو سخن مى گويند فقط بايد كمى دقيق‌تر گوش بدهى به درد دل هايش... با او بيا! او راه دريا را بلد است! اگر دقت كنيم!
بخشى از جملاتى كه به دليل سفارش او به ذهن اطرافيانش رسيده و به دست او ويرايش شده را با دقتى بيشتر! مى خوانيم.

فرشته مى دونه كه نور ظلمتو بيدار مى كنه...
چون خزان بميرد گل جهان بگيرد...
جاء الحق و زهق الباطل! ان الباطل كان زهوقا

نماز حاجت بخونين؛ حاجتتون روا ميشه...
ادعونى استجب لكم

یه وقتایی ستاره ها از راز آسمون میگن؛ تُو جاده های زندگی راه بهت نشون میدن...
و شب و روز و خورشيد و ماه را براى شما رام گردانيد و ستارگان به فرمان او مسخر شده‏اند مسلما در اين [امور] براى مردمى كه تعقل مى‏كنند نشانه‏هاست ( سوره نحل آيه12)

نسيه‌ى فردا وعده خاليست؛ نقدينه ديروز تضمين فردا نيست؛ امروزو درياب...
[دو رويان] آنان را ندا درمى‏دهند آيا ما با شما نبوديم مى‏گويند چرا ولى شما خودتان را در بلا افكنديد و امروز و فردا كرديد و ترديد آورديد و آرزوها شما را غره كرد تا فرمان خدا آمد و [شيطان] مغروركننده شما را در باره خدا بفريفت ( سوره حديد آيه14)

نوشته نيك و زشت ما؛ به لوح سر نوشت ما...
گفتند ما به تو و به هر كس كه همراه توست‏شگون بد زديم گفت سرنوشت ‏خوب و بدتان پيش خداست بلكه شما مردمى هستيد كه مورد آزمايش قرار گرفته‏ايد (سوره نمل آيه47)

زیر و رو شد همه چی با یه خطا؛ سرنوشت رو ديگه سرزنش نكن ؛ حالا كه شدى گرفتار بلا...
هر چه از خوبيها به تو مى‏رسد از جانب خداست و آنچه از بدى به تو مى‏رسد از خود توست﴿سوره نسا آيه79﴾

نه عزیزم شب تاریک ؛ روزای آفتابی داره...
ان مع العسر يسرا

ای بهشت ِ فطرت ِ تو ؛جاری کوثر و زمزم ؛ با خدا عهد تو محکم؛ بنی آدم...
اى فرزندان آدم مگر با شما عهد نكرده بودم كه شيطان را مپرستيد زيرا وى دشمن آشكار شماست (سوره يس آيه60)

خصم نبیند ماه محمد ؛ کسر ندارد مهر مظاهر...
اى پيامبر آنچه از جانب پروردگارت به سوى تو نازل شده ابلاغ كن و اگر نكنى پيامش را نرسانده‏اى و خدا تو را از [گزند] مردم نگاه مى‏دارد آرى خدا گروه كافران را هدايت نمى‏كند (سوره مائده آيه67)

رازی از من نپرس ، تو که بی طاقتی...
اى كسانى كه ايمان آورده‏ايد از چيزهايى كه اگر براى شما آشكار گردد شما را اندوهناك مى‏كند مپرسيد و اگر هنگامى كه قرآن نازل مى‏شود در باره آنها سؤال كنيد براى شما روشن مى‏شود خدا از آن [پرسشهاى بيجا] گذشت و خداوند آمرزنده بردبار است (سوره مائده آيه 101)

نقش ِ جان ِ نقاشی...
از روح خود در او دمیدم(سوره حجر آيه29)

در دلـم هستي و بين من و تو فاصله هاست...
در تو رقصانم ! هر کجا باشی...
ما از شاهرگ [او] به او نزديكتريم﴿سوره ق آيه 16﴾

تا که دریا منم ، پرِ ِ ماه و پری ؛ ماهی ِ تشنه را به کجا می بری !؟...
خدا برای بنده اش کافی نیست ؟ (سوره زمر آيه 36)

تمام چوب خطها را بزن پای همان ابلیس ؛ برای بنده ای چون من حساب تازه ای وا کن...
بى‏گمان كسانى كه پس از آنكه [راه] هدايت بر آنان روشن شد [به حقيقت] پشت كردند شيطان آنان را فريفت و به آرزوهاى دور و درازشان انداخت (سوره محمد آيه 25)

قرآن زِ بر بخوانيم! در بيش از يك روايت...

0
0
0
0 نفر

4 نظر

  1. مثل همیشه لذت بردم......ممنونم

  2. سلام. به سالروز تولد انسانى بزرگ نزديك مى شويم. براى رفتن به هر جشن تولدى رسم است كه دست پر بروند و براى آنكه هديه شايسته اى بيابيم، بايد آن انسان را بشناسيم؛ اگر براى پسر موقرى، پارچ و ليوان هاى رنگى ببريم! يا مزاح است يا كم خردى! ما نيز در اين متون تلاش نموديم، در كنار هم، اين انسان را بهتر شناخته در جشن تولد او حاضرتر از هر سال باشيم. فرمايشات دوستان را با چشم جان خواندم و با دقت در آن تامل نمودم. متن براى دقت نوشته شده بود! براى آنكه از خويش بپرسيم! و نوشته هاى دوستان گواه دقت ايشان در متون بود و البته سوء تفاهم ها بر گردن بنده است كه بيش از آن توضيح نداده بودم هرچند گفتنى ها زياد بودند و قطعا خارج از محدوده كلمات آن نوشته، و تشكر ميكنم از دقتتان. پاسخ دوستان در متن قبل"با تاخيرى كه به جهت عمل جراحى معجزه آساى پدر بود" نوشته شد اگر باز هم امرى باشد با نهايت خرسندى"اگر مجال و افتخار همراهيم كنند" پاسخ گو هستم. به ياد ندارم براى جمع "و البته كلا به شخصه" متنى نوشته باشم كه در آن نكته اى حتى كوچك نهفته نباشد. تمنا دارم چند باره متون را مورد عنايت قرار دهيد.

  3. سلام خیلی ممنون
  4. ممنونم افشاری عزیز متن خیلی زیبایی بود .این همون چیزی بود که مد نظر من و بقیه دوستانی بود که شاید من باب دوستی تذکری دادیم .اما واقعأ این متن خیلی جالب و تفکر برانگیز بود
    یه دنیا ممنون...

اطلاعات
برای ارسال نظر، باید در سایت عضو شوید.