ریاضیات- کارل فریدریش گاوس (30 آوریل 1777- 23 فوریه 1885)
کارل گاوس آلمانی در سه سالگی می توانست در یکی دو ثانیه 100 عدد را با هم جمع کند. او بعدها با ارائه مقاله هایی کمک بسیار بزرگی به جبر، نظریه اعداد و خاصیت مغناطیسی کرد. در واقع بر روی بسیاری از آهنرباها نام گاوس حک شده است و در حال حاضر نیز بعنوان یک واحد برای سنجش و اندازه گیری میدانهای مغناطیسی استفاده می شود. بی شک گاوس بزرگترین ریاضیدان آلمانی قرن نوزدهم به شمار می آید. لازم به ذکر است که گاوس در زمینه های دیگری همچون ستاره شناسی، ژئودزی (علم مساحی) و فیزیک نیز دارای آثاری ماندنی است.

ترجمه انگلیسی: 10 کودک نابغه


هنر- پابلو پیکاسو (25 اکتبر 1881- 8 آوریل 1973)
اکثر ما بر این امر واقفیم که پابلو پیکاسو یکی از مشهورترین نقاشان قرن بیستم و یکی از بنیانگذاران سبک کوبیسم است. استعداد هنری وي زمانی که حدود چهارده سال سن داشت با کشیدن تصاویری از خانواده اش کشف شد. در ابتدا او یک نقاشی از خواهرش لولا کشید و سپس تصویری از عمه اش با عنوان پرتره عمه پپا، دومی باعث شد او یک نقاشی از خوان ادواردو سیرلوت (شاعر و منتقد مشهور) بکشد که بدون شک این نقاشی یکی از با اهمیت ترین نقاشی ها در تمام تاریخ نقاشی اسپانیا است. پیکاسو زمانی که بیش از نوزده سال سن نداشت تابلو لو پیکادور "Le Picador" را به تصویر کشید. به خاطر تحسین جهانی و اولین دستاوردهای هنری، پیکاسو در مرتبه نهم فهرست ما قرار می گیرد.ریاضیات و زبان شناسی- ماریا گائتانا اگنسی (16 می 1719- 9 ژانویه 1799)
احتمالاً شما چیزی راجع به این شخصیت نشنیده اید. استعداد ماریا در شهر زادگاهش میلان کشف شد. او در نه سالگی یک گردهمایی ادبی-علمی تشکیل داد و درباره حق آموزش برای زنان به مدت یک ساعت به ایراد سخنرانی پرداخت. در سیزدهمین سالگرد تولدش او قادر بود به زبانهای یونانی، عربی، اسپانیایی، آلمانی، لاتین، فرانسه و صد البته زبان مادریش ایتالیایی حرف بزند. بعدها او به عنوان یک زبان شناس، ریاضیدان و فیلسوف ایتالیایی مطرح شد.
اعتبار ماریا اگنسی مربوط به نگارش اولین کتاب در زمینه مباحث محاسباتی انتگرال و دیفرانسیل است. او در سن 80 سالگی توسط پاپ به مقام استادی نائل آمد و بعنوان "طلايه دار مسلط به چند زبان" منسوب گردید. به افتخار ماریا اگنسی دهانه ای بر روی سیاره زهره، به نام او نامگذاری شده است و به خاطر کارهای بسیاری که در آن برهه از زمان (بخصوص به عنوان یک زن) انجام داده است قطعاً سزاوار داشتن جایگاهی در هر دو سیاره است اما با این وجود در مرتبه هشتم فهرست ما قرار می گیرد.ریاضیات- جان فون نویمان (28 دسامبر 1903- 8 فوریه 1957)
جان فون نویمان یکی از بزرگترین ریاضیدانان تاریخ مدرن است. او در 6 سالگی قادر بود اعداد 8 رقمی را ذهني تقسیم کند و همچنین در زبان و حفظ کردنیها نیز تبحر و استعداد خاصی داشت. در واقع او در سن هشت سالگی به محض نگاه کردن به کتابهای راهنمای تلفن، آنها را به خاطر می سپرد و در این سن بود که بر حساب دیفرانسیل و انتگرال تسلط یافت. او به راهش ادامه داد تا با رقابت کردن در رشته های مکانیک کوانتوم (ذرات) و رفتار انسانی مرتبط با نظریه پردازی، هم سطح فیزیکدانان برتر جهان قرار گیرد. نویمان مجاری به دنیا آمد اما به عنوان یک ریاضیدان آمریکایی مطرح شد. او به همکاری در بسیاری از زمینه ها همچون نظریه مجموعه ها، تحليل تابع، هندسه پیوسته، علم اقتصاد، علم کامپیوتر، آنالیز عددی، هیدرودینامیک (علم نیرو و جنبش آبگونه ها)، آمار و بسیاری دیگر از رشته های ریاضیات ادامه داد.ولفگانگ آمادئوس موزارت (27 ژانویه 1756- 5 دسامبر 1791)
هنگامی که پدر موزارت به دختر هفت ساله اش مانرلی درسهای موسیقی را می آموخت، موزارت سه ساله با شیفتگی آنها را تماشا می کرد تا اینکه پدرش در سال بعد آموزش پیانو را برای او شروع کرد. موزارت بعدها به نوشتن بیش از 600 قطعه هنری از جمله سمفونی، نمایش کنسرت، تالار، پیانو، اپرا و موسیقی گروه کر پرداخت که هنوز هم بعد از گذشت سالها جهانیان را مسحور می کنند. به خاطر اینکه موزارت یکی از محبوبترین و ماندگارترین آهنگسازان کلاسیک تا به امروز است و همچنین به خاطر یک چنین میراث شگفت انگیزی در موسیقی در مرتبه ششم فهرست ما قرار می گیرد.ریاضیات- بلز پاسکال (19 جون 1623- 19 آگوست 1662)
پاسکال در فرانسه به دنیا آمد و در سن دوازده سالگی بطور اسرار آمیزی اولین نظریه از 23 نظریه اقلیدوس (پدر هندسه) را حل کرد. پدرش آموزش او را به عهده گرفت. در ابتدا او به مطالعه علوم طبیعی و کاربردی پرداخت. پاسکال کمک بزرگی به ساختار محاسبات مکانیکی، مطالعات سیالات و مایعات، فشار و خلأ کرد و کتباً سخنرانیهای قدرتمندی را در دفاع از روشهای علمی ایراد نمود.
وی با زمینه های جدیدی از ریاضیات مطرح شد و در حال حاضر نامش به همراه واحد SI فشار، یک زبان برنامه نویسی و قانون پاسکال مربوط به هيدرواستاتيك بر حسب مثلث پاسکال و پاسکال مشروط (استدلالی که ممکن است شما را معتقد به خدا کند زیرا اعتقاد و ایمان ریسک پذیر نیست و بطور بالقوه حامل پاداشهای فراوانی است). پاسکال بعدها به خاطر بهره گیری از جسارت فکری اش به یک فیلسوف، متکلم (حکیم الهی) و نویسنده تبدیل شد.زبان شناسی- ژان فرانسوا چمپولیون (23 دسامبر 1790- 4 مارس 1832)
ژان فرانسوا چمپولیون در فرانسه به دنیا آمد و در سنين خيلي پايين استعدادهاي فوق العاده اش را در زبان نشان داد. در شانزده سالگي، قبل از رفتن به آكادمي گرونوبل، مقاله اي در رابطه با زبان قبطي خواند و در 20 سالگي توانست به زبانهاي لاتین، یونانی، عبری، امهری، سانسکریت، اوستایی، پهلوی، عربی، سریانی، کلدانی، فارسی، اتیوپی، چینی و البته زبان مادریش فرانسه صحبت كند. به مدد زمينه به جاي مانده از پيشينيان ژان چمپوليون بعدها رمز هيروگليفهاي مصري را كشف نمود و بخش هايي از سنگ روزتا را ترجمه كرد و اثبات نمود كه زبان مصري نوشته شده به زبان قبطي شبيه مي باشد و اينكه سيستم نوشتاري تركيبي از نشانه هاي آوايي و علائم خاص است.ریاضیات- پل اردوس (26 مارس 1913- 20 دسامبر 1996)
پل اردوس سه ساله در زماني كه بسياري از بچه هاي خوش شانس از 1 تا 10 مي شمردند قادر بود در عرض چند ثانيه در ذهنش به محاسبات رياضي بپردازد. اردوس در مجارستان به دنيا آمد و در آغاز 20 سالگي مدرك دكترا در رياضيات را دريافت كرد و بيش از هر رياضيدان ديگري كه تاكنون مقاله ارائه داده است به انتشار بيش از 1000 مقاله پرداخت (اعم آنها را در سن 70 سالگي). او به عنوان يك فرد غير عادي كه بسيار ساده زندگي مي كرد شهرت داشت. اردوس مجموعه منحصربفرد فرهنگ لغاتش را توسعه داد و اين در حالي بود كه مشغول حل پيچيده ترين فرمولهاي رياضي جهان در زمينه هاي نظريه گراف، نظريه اعداد، آناليز كلاسيك، نظريه مجموعه و احتمال بود.فلسفه و منطق- سائول آرون کریپک (13 نوامبر 1940)
به اعتقاد بسياري، سائول آرون کریپک بزرگترين فيلسوف جهان هستي بعد از ويتگنشتاين است. سائول در سن 6 سالگي زبان عبري باستان را به خودش آموخت و كل آثار ادبي شكسپير را خواند و قبل از فارغ التحصيلي از مدرسه ابتدايي، بر آثار دكارت، جبر، هندسه و حساب ديفرانسيل و انتگرال تسلط يافت. او در سن 17 سالگي اولين قضيه كامل در منطق موجهات را نوشت و يك سال بعد آن را به چاپ رساند.
در حاليكه هنوز در دبيرستان مشغول به تحصيل بود دپارتمان رياضي دانشگاه هاروارد به كريپك نامه اي فرستاد به اين اميد كه سمتي را بر عهده بگيرد. او در جواب نوشت كه مادرش از او خواسته تا ابتدا دبيرستان را به پايان برساند و سپس به كالج برود. سائول بعدها دانشگاه هاروارد را انتخاب كرد و وقتي دانشجوي سال دوم بود به تدريس دوره هاي مقطع تحصيلات تكميلي منطق در نزديكي MIT پرداخت. او با رتبه ممتاز (بالاترين امتياز) در رياضيات فارغ التحصيل شد و در صدد دريافت جوايز برجسته اي مانند جايزه Schock در منطق و فلسفه در 2001 و جايزه اي معادل جايزه نوبل برآمد.ریاضیات- کیم اونگ یونگ (8 مارس 1962)
کیم اونگ یونگ به خاطر داشتن بالاترين ضريب هوشي در تمام تاريخ ركوردهاي ثبت شده مشهور است و نام او با ضريب هوشي شگفت انگيز 210 در كتاب ركوردهاي گينس ثبت شده است. كيم از سن چهار سالگي تا هفت سالگي دانشجوي مهمان فيزيك در دوره مميزي دانشگاه هانيانگ بود. در هشت سالگي توسط ناسا به ايالات متحده دعوت شد جايي كه او تحصيلات دانشگاهيش را به پايان رساند. او در اواخر سال 1960 در تلويزيون ژاپن كارش را با حل معادلات پيچيده و صحبت كردن به زبانهاي مختلف آغاز كرد و سپس براي كار در ناسا و گرفتن دكترايش به آمريكا رفت (قبل از فارغ التحصيلي از دبيرستان). كيم اونگ يونگ در حال حاضر در كره جنوبي زندگي مي كند و يك استاد دانشگاه است. وي شايسته دريافت بالاترين رتبه در فهرست ده نفره جالبترين اعجوبه هايي است كه تا به امروز زيسته اند.


0
0
0
0 نفر

2 نظر

  1. مرسي بانو. خيلي جالب بود. smile
  2. متشکرم آبجی جونم

    متشکرم آبجی جونم
پیام سیستم
برای ارسال نظر، باید در سایت عضو شوید.