ژن ، گوجه فرنگی ، رمز گشایی ، رمز گشایی ژن گوجه فرنگی ، سایت رسمی مجید اخشابیटमाटर, जेनेटिक, कोड, खोज
टमाटर के जेनेटिक कोड का पता चला
کد ژنتیکی گوجه فرنگی رمز گشایی شد
भारत के वैज्ञानिकों समेत एक अंतरराष्ट्रीय दल ने देसी टमाटर के जेनेटिक कोड का पता चलने का दावा किया है, जिससे टमाटर का स्वाद, इसके पोषक तत्व, रंग और उसके ...ताजा रहने की अवधि में बदलाव हो सकता है।
टमाटर प्रजाति की पूरी जीनोम श्रृंखला हींज 1706 कहलाती है। इस बारे में पत्रिका ‘नेचर’ में सामग्री प्रकाशित की गई है। जीनोम श्रृंखला बनाने का मतलब किसी जीव के डीएनए की डिकोडिंग करना है, जो ब्लूप्रिंट की तरह वैज्ञानिकों की मदद करता है और उसमें सुधार का अवसर देता है।

नौ साल की कड़ी मेहनत के बाद अनुसंधान में अंतत: सफलता प्राप्त करने वाले दल ने कहा कि टमाटर में अनुमानित 35 हजार जीन्स की विस्तृत झलक जीनोम श्रृंखला में मिलती है।
टोमेटो जीनोम कंसोर्टियम (टीजीसी) में शामिल 300 वैज्ञानिकों में से कार्नेल यूनिवर्सिटी के जेम्स जियोवन्नोनी ने कहा कि जीनोम के बारे में इस तरह की जानकारी मिलने से टमाटर उत्पादक किसानों को उसके पोषक तत्वों, रोग प्रतिरोधकों, स्वाद तथा रंग में सुधार में मदद मिल सकती है।

کد ژنتیکی گوجه فرنگی رمز گشایی شد

یک تیم بین‌المللی از دانشمندان موفق به رمزگشایی کد ژنتیکی گوجه فرنگی اهلی و وحشی آن شده‌اند که به پرورش دهندگان در شناسایی ژنهای مورد نیاز برای پرورش گونه‌های خوش طعم‌تر و مغذی‌تر کمک خواهد کرد.
توالی کامل ژنوم یک گونه گوجه فرنگی موسوم به «هاینز 1706» و یک پیش‌نویس توالی برای گونه وحشی «گوجه فرنگی مویز» در مجله نیچر منتشر شده است.
به گفته این محققان، این توالی‌ها در کنار هم به ارائه یک چشم‌انداز دقیق بر بخشهای کاربردی ژنوم گوجه فرنگی و نمایش ترتیب، منشا، گونه و موقعیت نسبی تمام 35 هزار ژن پرداخته‌اند.
این توالی‌ها به دانشمندان در بررسی پیوندهای میان ژن‌های خاص گوجه فرنگی و ویژگی‌های تعیین شده توسط آنها کمک کرده و همچنین درک دانشمندان را از چگونگی تاثیرگذاری عوامل ژنتیکی و محیطی بر سلامت یک گیاه وسعت خواهد بخشید.
این گیاه همچنین یک نمونه خوب برای بررسی فرایند رسیده شدن میوه‌ها بوده از این رو درک ژنوم آن به آشکارسازی مدارهای مولکولی که به رسیده شدن میوه‌ها و تعیین خواص ارتقادهنده سلامتی آنها کمک کرده، خواهد پرداخت.
این پژوهش همچنین به ارائه بینش‌هایی از تنوع و انطباق گوجه فرنگی و گیاهان نزدیک آن به محیط‌های جدید طی سال‌ها پرداخته است.
به گفته این دانشمندان، این یافته‌ها نشان داده که ژنوم گوجه فرنگی به شکل ناگهانی از حدود 60 میلیون سال پیش گسترش یافته است.
برخی از این ژن‌ها در جریان این گسترش ایجاد شده که در رشد و کنترل رسیدگی گوجه فرنگی دخیل بوده و پرورش دهندگان را علاقه‌مند کرده است.
این پروژه دانشمندانی را از 14 کشور جهان از جمله آرژانتین، چین، فرانسه، آلمان، هند، ژاپن، کره جنوبی، انگلیس، آمریکا و دیگر کشورها در خود دخیل داشته است.
به گفته این محققان، میوه‌های دیگری نیز مانند سیب، توت فرنگی، هندوانه، موز و دیگر میوه‌های تازه از پنوم مشابهی با گوجه فرنگی برخوردار بوده، از این رو دانش در مورد ژن‌های درگیر در رسیدن میوه را می‌توان بطور بالقوه بر آنها اعمال کرد.

گردآوری و ترجمه: امیره اشرف الدینی
0
0
0
0 نفر

0 نظر

اطلاعات
برای ارسال نظر، باید در سایت عضو شوید.