حمید عاملی , قصه گوی كودكان
ارسال شده توسط azam_roohdad در 25 دی 1391 19:59
پست #1
گروه کاربری: عضو سایت
محبوبیت: 60
عضويت: 3 خرداد 1391
تشکرها: 16288
تشکرها از اين کاربر: 20247

زندگی نامه حمید عاملی قصه گوی كودكان

حمید عاملی كه متولد 1320 است . وی از سال 1334 در نشریه های "كیهان بچه ها" و "اطلّاعات هفتگی"، نگارش داستان های كوتاه را به ویژه برای كودكان آغاز كرد و سال ها نیز پشت صحنه تئاتر فعالیت داشت . استاد حمید عاملی از سال 1337 كار گویندگی را در رادیو با برنامه زنده "كارگران" آغاز كرد و از سال 1350 برنامه "راه شب " را در رادیو اجرا كرد.
و آخرین برنامه وی «قصه‌ یك روز تعطیل» بود كه 33 سال به طور مداوم روزهای جمعه از رادیو پخش می‌شد.
این برنامه در شهریور ماه سال 1385 به دستور مدیر رادیو تهران متوقف شد و پس از 49 سال، فعالیت «حمیدعاملی» در رادیو متوقف شد.
كارهای شاخص عاملی، ایفای نقش "گروهبان والش" در نمایش "جانی دالر"، اجرای برنامه های "راه شب"، "قصّه ظهر جمعه" و نیز تولید بیش از 892 قسمت از مجموعه "هزار و یك شب" بود.
نقش «گروهبان والش» در نمایش رادیویی «جانی دالر» از جمله نقش‌های به یاد ماندنی او محسوب می‌شود و گویندگی در برنامه‌هایی چون «راه شب» و «قصه ظهر جمعه» از جمله فعالیت‌های درخشان او در عرصه گویندگی و اجرای نمایش رادیویی محسوب می‌شود.
حمید عاملی روایت حدود ۹۰۰ قسمت از مجموعه «هزار و یكشب» را هم در كارنامه خود دارد كه مجموعه مكتوب آن در ۲۵ جلد توسط اداره كل پژوهش‌های رادیو به چاپ رسیده است.
وی كه در سال ۱۳۸۲ از سوی وزارت فرهنگ «پیشكسوت اهل قلم» معرفی شده بود پس از ۴۹ سال فعالیت و در آستانه نیم قرن تلاش، در حالی‌كه «قصه‌های یك روز تعطیل» او در رادیو تهران پخش می‌شد، در سال ۸۵ از كار بركنار شد تا حكایت قصه‌گویی در رادیو ناتمام بماند.
وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در سال 82 حمید عاملی را به عنوان "پیشكسوت اهل قلم" معرّفی كرده بود.
حمید عاملی قصه‌ی گوی بچه‌ها و پدر قصه گویی ایران دردیماه سال 1386 در 66 سالگی به علّت سرطان ریه درگذشت.

قصه‌های قشنگ و صدای گرم مرحوم حمید عاملی خاطره‌ بسیاری از كودكان آن سال‌های دور است.

از صحبتهای حمید عاملی :

زندگی اول من رادیو و بعد خانه ام است. من در رادیو بزرگ شدم، زندگی کردم و به آن عشق می ورزم؛ همه چیز من رادیو است وهمه عمرم را برای آن گذاشته ام وهنوز هم ناراضی نیستم. اکنون دیگر نمی توانم قصه بگویم چرا که جان حرف زدن ندارم و تنها آرزویم این است که بار دیگر پایم را در میدان ارگ و محوطه رادیو بگذارم، زمانی که به رادیو مکانی که عشق از در و دیوار آن می بارد وارد می شوم زودتر بهبود می یابم.چیزی که مرا سرپا نگه داشته محبت مردم نسبت به من است. لقب "بابا" برای من ارزش دارد چرا که آن را رایگان به دست نیاورده ام و به مردم بدهکار هستم.
من با میکروفن بزرگ شدم؛ 4 ساله بودم که به قصه های "صبحی" گوش می کردم و زمانی که به مدرسه می رفتم به تشویق مادرم قصه های "صبحی" را برای دوستانم تعریف می کردم.7 ساله بودم که به روی تئاتر فردوسی رفتم، همچنین در دبیرستان البرز بازیگری می کردم.من از سال 1330 تا 1340 از روز شنبه تا پنجشنبه در استودیو8 بودم و 10 سال از زندگی ام را در این استودیو گذراندم. برای من کار کردن در کنار هوشنگ سارنگ و نصرت الله محتشم بهتر از آن بود که هر شب داستان شب بخوانم.

- قصه‌گویی در كشور ما در حال از بین رفتن است، پرونده قصه‌گویی نباید در كشوری كه مهد و جایگاه قصه‌گویی است، بسته شود.
- قصه‌ها از زبان افراد سفیدموی بیشتر پذیرفته می‌شوند، بنابراین باید قصه‌گوها دارای جایگاه و موقعیت اجتماعی باشند تا قصه‌گویی همیشه زنده بماند.
- بچگی حالتی از زندگی انسان است كه در همه سنین به آن نیازمند است،
- متأسفانه عده‌ای از ناشران كودك هنوز كودكان را نمی‌شناسند و آنها را وسیله پر كردن جیب خود قرار داده‌اند.
- یكی از گام‌های مؤثری درجهت آشنایی كودكان با كتاب قران، روایت قصه‌های قرآنی به زبان ساده برای كودكان است.
- برخی افراد كم‌تجربه تصور می‌كنند «تحمیل كردن» در تربیت كودك بسیار كارساز است در صورتی كه چنین نیست و برای تربیت این عده باید مطابق میل آنان رفتار كرد. برخورد كارشناسانه و صحیح با مسأله نیایش كودكان و نوجوانان، آنان را از آفت دین‌گریزی یا دین‌ستیزی در امان نگه خواهد داشت.
متاسفانه امروزه برخی افراد، بدون در نظر گرفتن فطرت پاك كودكان، با تخریب ذهن آنان سرمایه‌دار می‌شوند،
- در زمان‌های گذشته با تجربه‌ترین افراد را كه بسیار صبور و پر تجربه بودند به عنوان مربیان برمی‌گزیدند و با توجه به جمعیت جوان كشور، امروزه انتظار می‌رود افرادی كارآزموده و با تجربه در فعالیت‌های تربیتی آنان ایفای نقش كنند.
- بچه‌های این سال‌ها، با بچه‌های سی، چهل و پنجاه سال پیش حتماً فرق دارند. بچه‌های این دوره با دکمه‌های کیبورد، گل می زنند. گل می‌خورند، آدم می‌کشند و... نمی‌دانم واقعاً حوصله نشستن پای قصه دیو و پری و خاله سوسکه را دارند یا نه؟ فکر می‌کنم دارند، اتفاقاً بچه‌های این دوره درک بهتری از مسایل دارند.

حمید عاملی از زبان مسئولین وهنرمندان
تجلیل از قصه گوی ایرانیان "حمید عاملی" در رادیو تهران

بهزاد فراهانی :حمید عاملی شاعر بود
رابطه دوستی و همكاری من و «حمید عاملی» برمی‌گردد به دهه 40؛ زمانی كه هنرمند نامی ایران؛ «حیدر صارمی»، مجموعه «جانی دالر» را در رادیو می‌ساخت و اجرا می‌كرد. «جانی دالر»، اولین مجموعه ایرانی رادیو بود كه یك معمای پلیسی را مطرح می‌كرد و از شنونده‌های رادیو می‌خواست تا پاسخ معما را پیدا كنند، برای رادیو بنویسند، پاسخ را بفرستند و جایزه بگیرند. برنامه «جانی دالر»، دو شخصیت اصلی داشت؛ «جانی دالر» كه خود «حیدر صارمی» اجرا می‌كرد و «سرگروهبان ولف» كه «حمید عاملی» نقش‌اش را بر عهده داشت؛ یك مامور پلیس وظیفه‌شناس بود كه صدای نرم و غیر خشن «حمید عاملی» عجیب روی آن می‌نشست. من و «حمید عاملی» در همان مجموعه پلیسی رادیو همكاری می‌كردیم و من او را از آنجا شناختم؛ از برنامه‌ای كه نزدیك به 20 سال از رادیو پخش می‌شد و تنها سرگرمی مردم آن روزها بود، البته من و او در برنامه‌ها و قصه‌گویی‌های دیگر هم همكاری داشتیم. اما شاید بتوان اصلی‌ترین دلیل گرایش حمید عاملی را این‌طور تعریف كرد؛ پس از آنكه «حیدر صارمی» تصادف كرد و از ناحیه چشم آسیب دید، «عاملی» كم‌كم برنامه «جانی دالر» را كنار گذشت و زمانی كه «حیدر صارمی»، میدان را خالی كرد، «حمید عاملی» در خلوت و تنهایی‌اش، رفت به سمت قصه‌خوانی. او دیگر در دهه 50 قصه‌خوانی می‌كرد و با صدای گرم و مهربانش، با كودكان و نوجوانان شنونده رادیو ارتباط می‌گرفت. صدای او همیشه جوان بود، صدای او همیشه 30 ساله بود. «حمید عاملی» پس از زنده‌یاد «صبحی» و خانم «مهین دیهیم»، یكی از بهترین قصه‌گوهای ایران است؛ مردی بی‌آزار كه اهل هیچ فرقه و قبیله‌ای نبود و هرگز پشت سر كسی دهان باز نمی‌كرد مگر به تعریف. اما یك چیز دیگر هم هست كه هر كسی نمی‌داند؛ چیزی كه فقط ما می‌دانیم و دوستان نزدیكش؛ او شاعر خیلی خوبی هم بود. دوست داشتم این را بگویم. به خانواده او تسلیت می‌گویم؛ روحش شاد.

* داستان‌های "حمید عاملی" خاک می‌خورد
سهیلا صداقت همسر مرحوم "حمید عاملی"در همایش قصه گویی برای کودکان ویژه نکوداشت حمید عاملی گفت: او بیش از یکصد اثر در زمینه شعر و قصه کودکان خلق کرده که بخش عمده آن به دلیل نبود حمایت مالی امکان انتشار پیدا نکرده و در قفسه کتابخانه او خاک می خورد.عاملی تمام عمر کاری خود را صرف ارتقای فرهنگ قصه‌گویی برای کودکان کرد و شاید کمتر کسی را در عرصه ادبیات کودک بتوان یافت که تا این حد عاشقانه تلاش کرده باشد. او از 14 سالگی کار داستان‌نویسی برای کودکان را آغاز کرد و در مجله‌های متعدد از جمله کیهان بچه‌ها و اطلاعات هفتگی می‌نوشت. عاملی از سال 1350 و در 30 سالگی قصه‌هایش را به رادیو برد تا هزاران کودک از سراسر ایران با قصه‌های او به خواب شیرین کودکی بروند.
مرحوم عاملی نیم قرن قصه‌گویی و قصه‌نویسی را تجربه کرد و از سیاستگذاران و متولیان حوزه نشر انتظار می‌رود با حمایت لازم از دستاوردهای فعالیت 50 ساله او در این عرصه به نحو مناسب برای معرفی به مخاطبان بهره بگیرند.

سکینه احمدی مدیر رادیو تهران: حمید عاملی از شمار بزرگان ادبیات شفاهی است که به قلم و لسان کوشیده است.
صدر الدین شجره : زمانی که به رادیو آمدم 14 سال بیشتر نداشتم، تلاش زیادی کردم تا به گروه حرفه ای رادیو وارد شدم وحمید عاملی از جمله کسانی بود که مرا در این راه تشویق کرد. یکی از ویژگی های اخلاقی حمید این بود که همیشه در قلبش جایی برای دیگران نیز داشت، ضمن اینکه دوست داشت دیگران نیز جای او را بدانند.
غزل تاج بخش "شاعر معاصر": مهر 1360 در بحران جنگ و موشک باران و زمانی که پسرم حسین در جبهه بود با حمید عاملی تصمیم گرفتیم تا برای رفع دلتنگی ها جلساتی را به صورت دوره ای برگزار کنیم و در آن به شعرخوانی بپردازیم. این جلسات یکشنبه آخر هر ماه برگزار می شود که بعد ها "انجمن ادبی غزل" نام گرفت که سید ضیاء الدین سجادی نام آن را انتخاب کرد.
دکتر خجسته معاونت صدای جمهوری اسلامی ایران : رسانه ملی مخصوصا رادیو به داشتن چنین افرادی نیازمند است، به آنچه که در درون و سینه عاملی است. این افراد در شرایط و جایگاهی هستند که سازمان به شدت به آنها نیازمند است و یکی از دغدغه های من این است که کسانی که بازنشست می شوند ارتباطشان را با ما قطع نکنند چرا که سرمایه سازمان هستند.
صفار هرندی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی: برای یک عمر پاسداشت فرهنگی و تلاش در ساخت فرهنگ توسط این مرد بزرگ در اینجا حضور پیدا کرده ام. ما به عاملی به عنوان سازنده فرهنگ عمومی به ویژه تربیت فرزندانمان مدیونیم. در بسیاری از مواقع خلاء ما در خانه را پر می کرد و فرزندانمان را راهنمایی کرده و راه انسان بودن و زندگی مسوولانه را به آنها یاد می داد و به جای ما با فرزندانمان هم کلام می شد. آثار بی شمار قلمی و کلامی از ایشان موجود است که اگر فردی بخواهد این آثار را باز تولید کند از عهده آن بر نمی آید. برای من فرصت مغتنمی بود که در اینجا حضور پیدا کنم و امیدوارم که خدا نگهدار، عاملی و عاملی های اطرافمان باشد.

کلمات کلیدی:نویسنده,کتاب,زندگی نامه,ادبیات,سایت رسمی مجید اخشابی,جالب,کتاب,حمید عاملی

محمدمهدی اصفهانیان از این تشکر کرده‌.

پاسخ سریع پاسختاپيک جديد
كسانی كه در حال مشاهده اين تاپيک هستند:
کل: 1 | ميهمانان: 1 | كاربران: 0
ليست كاربران: