لوییزا می آلکت
ارسال شده توسط maryam.pourmohammadi در 25 دی 1391 23:57
پست #1
گروه کاربری: عضو سایت
پست ها: 38412
محبوبیت: 47
عضويت: 28 آذر 1391
تشکرها: 2055
تشکرها از اين کاربر: 6456
لوییزا می آلکتلوییزا می الکت رمان نویس و نویسنده داستان کوتاه است که بیشتر به سبب داستان هایی که برای کودکان به ویژه برای دختران نوشته شناخته می شود و داستان "زنان کوچک" او از ادبیات کلاسیک کودکان به شمار می رود.

او در جرمن تاون در پنسیلوانیا زاده شد و در بوستون و کونکورد بزرگ شد. لوییزا دومین دختر از چهار دختر خانواده ای روشن فکر بود. پدرش که آموزگاری پیشرو بود آموزش او را خود بر عهده گرفت. کودکی لوییزا با متفکران و نویسندگان برجسته ی نیو اینگلند سپری شد. "هنری دیوید تورو" نویسنده ی و شاعر امریکایی آموزگار او بود و به کتابخانه ی رالف والدو امرسون شاعر دسترسی داشت. او در محیطی که از نظر فرهنگی غنی ولی از نظر مالی فقیر بود بزرگ شد. الکت ناچار برای تامین مخارج خانواده به عنوان آموزگار، خیاط و خدمتکار مدتی کار کرد.
الکت نخستین مجموعه داستان های خود را به نام "Flower fables" در سال ۱۹۵۵ منتشر کرد که چندان مورد توجه قرار نگرفت. او این داستان ها را هنگامی که آموزگار دختر امرسون بود نوشت. در ۱۸۶۲-۱۹۶۳ الکت برای ۶ هفته در جنگ های داخلی به عنوان پرستار در واشنگتن جایی که به بیماری تیفوئید دچار شد، خدمت کرد. نامه هایی که الکت در این دوران برای خانواده اش می فرستاد پایه ی داستان"hospital sketches" شد، اثری که هم از سوی منتقدان و هم از سوی مردم مورد توجه قرار گرفت. او در ادامه رمان محبوب خود، "moods" را برای بزرگسالان نوشت. انتشار داستان های کوتاه الکت که اغلب با نام مستعار ای. ام. برنارد در چندین مجله ی نیواینگلند چاپ می شد، منبع درآمد ثابتی برای او شد.
در سال ۱۸۶۶ پس از بازگشت از سفر اروپا از الکت خواسته شد که داستانی برای دختران بنویسد و اگر چه او ادعا می کرد که چندان دختران را نمی شناسد اما در زمان کوتاهی داستان "زنان کوچک، مگ، جو، بت و ایمی" را نوشت. الکت که در نگارش این داستان از خانواده و زندگی خود الهام گرفته است، داستان یک خانواده ی دوست داشتنی و دخترانشان را بازگو می کند. الکت در این رمان اهمیت عشق خانوادگی، وفاداری، نیکوکاری و وظیفه را همراه با جزئیات زندگی دختران در سده نوزدهم نشان می دهد."زنان کوچک" به سبب شخصیت پردازی، نمایشی درست از زندگی نیواینگلند و پرداختن به روانشناسی دوران نوجوانی ستایش شده است."زنان کوچک" برای الکت ثروت و شهرت به همراه آورد و از آن زمان تاکنون یکی از آثار محبوب به شمار می رود و بارها فیلم هایی از آن ساخته شده است.
الکت بنا به درخواست خوانندگان "زنان کوچک" دنباله ای برای این داستان و نیز داستانی به نام "مردان کوچک" و پیوستی برای آن‌ نیز نوشت. "An Old Fashioned Girl"، "Eight Cousins"، "Rose In Bloom"،"Under the Lilacs"، "Jack and Jill: Village story" و "A Garland for Girls" دیگر داستان هایی است که او برای کودکان نوشت.
لوئیس می الکت از مخالفان برده داری و از طرفداران فعال جنبش زنان بود و در نوشته هایش اغلب اصلاحات آموزشی و آرمان های فمنیستی را بیان می کرد.
او درباره ی موفقیت داستان های کودکانش تردید داشت و آن ها را هنرمندانه نمی دانست. الکت یک بار از آن ها به عنوان "داستان های سبک اخلاقی برای کودکان" نام برد.
--------------------
سكوت سرشار از ناگفته هاست...
 
پاسخ سریع پاسختاپيک جديد
كسانی كه در حال مشاهده اين تاپيک هستند:
کل: 1 | ميهمانان: 1 | كاربران: 0
ليست كاربران: