هانس کریستین اندرسن
ارسال شده توسط maryam.pourmohammadi در 25 دی 1391 23:58
پست #1
گروه کاربری: عضو سایت
پست ها: 38412
محبوبیت: 47
عضويت: 28 آذر 1391
تشکرها: 2055
تشکرها از اين کاربر: 6456
هانس کریستین اندرسنهانس کریستین اندرسن نویسنده، شاعر، نمایشنامه نویس که شاعر ملی دانمارک و پدر افسانه های نو نیز نامیده می شود. او با آمیختن قصه های عامیانه با تخیل خود، ۱۶۸ افسانه نو نوشته است.

افسانه های او همچون "جوجه اردک زشت"، "بلبل"، "لباس تازه امپراتور"، "درخت کاج"، "پری دریایی"، "سرباز سربی"از آثار محبوب و کلاسیک کودکان است.
هانس کریستین اندرسن در دوم آوریل ۱۸۰۵ در اودنسه دانمارک زاده شد. پدرش پینه دوز تنگدستی بود که برای او نمایشنامه هایی از ویلیام شکسپیر و لودویگ هولبرگ و قصه هایی همانند هزار و یک شب می خواند و مادرش با خیال پردازی هایش قوه تخیل پسرک را می پروراند. بازی های دوران کودکی او اجرای نمایش با عروسک هایی بود که پدر برایش می ساخت.
هانس کریستین پس از مرگ پدر در ۱۱ سالگی نزد خیاط و بافنده هم زمان به کار آموزی پرداخت. در ۱۴ سالگی برای بازیگری در تئاتر به کپنهاگ رفت. صدای رسایش سبب شد در تئاتر رویال دانمارک پذیرفته شود اما پس از مدت کوتاهی با از دست دادن صدایش دیگر نتوانست به رویایش دست یابد و به نویسندگی رو آورد. به همین سبب او که تا آن زمان به مدرسه نرفته بود مجبور شد به تحصیل بپردازد. هانس کریستین اندرسن نخستین داستانش را در ۲۴ سالگی نوشت و ۵ سال پس از آن با پشتیبانی دولت دانمارک توانست به سرزمین های گوناگون سفر کند. این سفرها امکان آشنایی و دیدار با نویسندگان معروفی همچون ویکتور هوگو، والتر اسکات، چارلز دیکنز، الکساندر دوما، بالزاک و برادران گریم را برا ی او فراهم آورد.
نخستین قصه های اندرسن درسال ۱۸۳۵ و نخستین ترجمه انگلیسی از قصه های او ۱۱ سال پس از آن منتشر شدند.
هم اکنون قصه های او به ۱۵۰ زبان دنیا برگردانده شده است وبخشی از قصه های محبوب کودکان به شمار می آید. بسیاری از نویسندگان از شیوه آفرینش او الهام گرفته اند و بسیاری از نویسندگان نسخه های نویی از قصه های او نوشته اند.
در کپنهاگ به افتخار هانس کریستین اندرسن مجسمه ای از "پری دریایی" بر روی صخره ای در بندر کپنهاگ نهاده شده است. دفتر بین المللی کتاب برای نسل جوان دوم آوریل، زاد روز اندرسن را روز جهانی کتاب نام نهاده است، و هر ساله در سراسر جهان جشن گرفته می شود.این دفتر جایزه هانس کریستین اندرسن را نیز به پاس خدمات این نویسنده بزرگ از سال ۱۹۵۶ به پدیدآورندگان ادبیات کودک اهدا می کند. در سال ۲۰۰۵ به مناسبت دویستمین زاد روز اندرسن در سراسر جهان مراسم باشکوهی از سوی نهاد های دولتی و غیر دولتی جشن برگزار شد.--------------------
سكوت سرشار از ناگفته هاست...
 
پاسخ سریع پاسختاپيک جديد
كسانی كه در حال مشاهده اين تاپيک هستند:
کل: 1 | ميهمانان: 1 | كاربران: 0
ليست كاربران: