مارک تواین
ارسال شده توسط maryam.pourmohammadi در 25 دی 1391 23:59
پست #1
گروه کاربری: عضو سایت
پست ها: 38412
محبوبیت: 47
عضويت: 28 آذر 1391
تشکرها: 2055
تشکرها از اين کاربر: 6456
مارک تواین

مشخصات
نام: مارک
نام خانوادگی: تواین
نام لاتین: Mark
نام خانوادگی لاتین: Twain
ساموئل لنگهورن کلمنت، هجونویس، طنزپرداز و نویسنده ی امریکایی است که با نام مستعار مارک تواین شناخته می شود. ویلیام فاکنر، نویسنده ی امریکایی، مارک تواین را پدر ادبیات امریکا نامیده است.

"ماجراهای هاکلبری فین" برجسته ترین اثر او و نیز یکی از برجسته ترین رمان های امریکایی به شمار می رود که به خوبی شیوه ی زندگی امریکایی را بازتاب می دهد. از دیگر آثار مشهور او باید از "ماجراهای توم سایر" نام برد.
او در سال ۱۸۳۵ در فلوریدا، شهر کوچکی در میسوری، ایالتی که برده داری در آن رواج داشت، زاده شد و در شهر بندری هانیبال در کنار رود می سی سی پی بزرگ شد. در ۱۱ سالگی پس از مرگ پدر، به کار در چاپخانه پرداخت. در ۱۶ سالگی برای روزنامه ی برادرش حروف چینی می کرد و مقاله و مطالب فکاهی می نوشت. در ۱۸سالگی زادگاهش را ترک کرد و همزمان با کار در چاپخانه ها در چندین شهر، به شیوه ی خود آموزی به تحصیل پرداخت. پس از بازگشت به میسوری در ۲۲ سالگی تا آغاز جنگ داخلی امریکا ناخدا کشتی روی رود می سی سی پی بود. در سال ۱۸۷۰ با الیویا لنگدون که از خانواده ای ثروتمند و آزادی خواه بود، ازدواج کرد. از دواج با الیویا به آشنایی او با مخالفان برده داری و فعالان حقوق زنان و برابری اجتماعی انجامید. این آشنایی و سفرهایش به نقاط مختلف دنیا بینش او را گسترده تر کرد. مارک تواین پس از آغاز جنگ داخلی دوباره به نوشتن و روزنامه نگاری روی آورد. دستاورد این دوران، سفرنامه هایی بود که تواین در آن ها به انتقاد از جامعه امریکایی و اروپایی و کشورهای خاور میانه پرداخته بود.
این نویسنده، ورود به دنیای ادبیات کودکان را با هجو ادبیات کودکان آن دوران آغاز کرد و توانست ادبیات امریکا را دگرگون کند. از این دیدگاه می توان مارک تواین را همتای لوئیس کارول دانست. تواین ادبیات کودکان امریکا را از بند آموزش رها کرد و از آن برای انتقاد از جامعه بهره گرفت. از آثار ماندگار او می توان از "توم سایر"، "شاهزاده و گدا" و "ماجراهای هاکلبری فین" نام برد.
آثار او در زمان آفرینش شان به سبب طرح برابری انسان ها، افراطی به شمار می رفتند و اکنون نیز به سبب استفاده از اصطلاح های "کاکاسیاه" و نگرش نژادپرستانه نکوهش می شوند. رابرت اسکات کلنر، کارشناس برجسته ی آثار مارک تواین، بر این باور است که آثار او نابرابری انسان ها را تأیید نمی کند بلکه به نقد می کشد.
پس از مرگ مارک تواین در ۲۱ آوریل ۱۹۱۰، مدرسه ها و جوایز بسیاری به نام او پایه گذاری شدند. جایزه ی مارک تواین جایزه ای است برای کتاب کودکان که هر ساله به برگزیدگان این حوزه اهدا می شود. شماری از خانه هایی که مارک تواین درآن ها زندگی کرده است به موزه تبدیل شده اند.
بسیاری از آثار این نویسنده بزرگ به فارسی ترجمه شده است که میتوان به "توم سایر"، "ماجراهای هاکلبری فین"، "شاهزاده و گدا" اشاره کرد--------------------
سكوت سرشار از ناگفته هاست...
 
پاسخ سریع پاسختاپيک جديد
كسانی كه در حال مشاهده اين تاپيک هستند:
کل: 1 | ميهمانان: 1 | كاربران: 0
ليست كاربران: