جیمز ماتیو بری
ارسال شده توسط maryam.pourmohammadi در 26 دی 1391 00:00
پست #1
گروه کاربری: عضو سایت
پست ها: 38412
محبوبیت: 47
عضويت: 28 آذر 1391
تشکرها: 2055
تشکرها از اين کاربر: 6456
جیمز ماتیو بریجیمز ماتیو بری رمان نویس و درام نویس اسکاتلندی بیشتر به سبب شاهکارش "پیتر پن، پسری كه نمی خواست بزرگ شود" شهرت دارد.

جیمز ماتیو بری در سال ۱۸۶۰ در فورشایر به دنیا آمد. فرزند دیوید بری بافنده و مارگارت اوگلوی (Margaret Ogilvy) دختر یك سنگ تراش بود.
مرگ برادر بزرگترش دیوید، هنگامی كه جیمز فقط شش سال داشت تاثیر چشمگیری در زندگی جیمز گذاشت. مادرش هرگز از غم مرگ پسرش رهایی نیافت. جیمز كه تصور می كرد دیوید پسر مورد علاقه ی مادرش است كوشش می كرد جای او را در قلب مادرش بگیرد. تاثیر روانی رابطه ی جیمز با مادرش و نیازش به پذیرش از سوی مادر، در زندگینامه ی مادرش كه او در سال ۱۸۹۶ منتشركرد، دیده می شود. شاید به این سبب كشف هویت زنانه از مشخصه های آثار اوست و طردشدگی و جاودانگی از درونمایه های همیشگی نوشته هایش.
بری آرزو داشت كه نویسنده شود ولی به اصرار والدینش دانشگاه رفت و در آنجا با تئاتر آشنا شد. تئاتر اندیشه های روشنفكرانه ی او را شكوفا كرد. در ۱۸۹۴ بری با مری انسل هنرپیشه ازدواج كرد، اما این ازدواج دیری نپایید. در طول این سال ها بود كه او قصه های "پیتر پن" را برای خوشنود ساختن فرزندان دوستش، لیوین دیویس نوشت.
"پیتر پن" نخست به شکل یك داستان دنباله دار در آمریكا به چاپ رسید و سپس در ۱۹۰۱ در لندن در یك جلد منتشر شد. مشهورترین و ماندگارترین اثر بری "پیتر پن یا پسری كه نمی خواست بزرگ شود" در ۲۷ دسامبر ۱۹۰۴ برای اولین بار به روی صحنه رفت. از آن هنگام این نمایشنامه بارها اجرا شده است. در ۱۹۱۱ بری داستان آن را گسترش داد و آن را "پیتر و وند" نام نهاد و با همکاری دیگران برای فیلم و نمایش موزیكال آماده کرد. این اثر به ظاهر زنگ تفریحی برای كودكان ولی در واقع نمایشنامه ای است برای بزرگسالان . در ۱۹۲۹ بری حق تآلیف "پیتر پن" را به بیمارستان كودكان در لندن واگذار كرد. او اجراهایی را كه از نظر درآمد ناموفق بودند پشتیبانی مالی می كرد و در سال های ۱۹۰۹ و۱۹۱۱ با دیگر نمایشنامه نویسان به مبارزه با سانسور در تئاتر برخاست. سال های ۱۹۰۲-۱۹۲۱ موفقیت آمیزترین سال ها برای او بود. دراین سال ها جیمز ماتیو بری نزدیک به ده نمایشنامه كه از نظر اقتصادی پرسود بودند، پدید آورد. او به لقب بارونت در۱۹۱۳ ملقب شد و در ۱۹۲۲ نشان مریت را دریافت کرد.
جیمز ماتیو بری در ۱۹ جون ۱۹۳۷ در اثر بیماری سل در گذشت و در زادگاهش به خاك سپرده شد. او تمام دارایی خود به جز آنچه را كه پیشتر به بیمارستان سپرده بود، به دفتردار خود سینتیاآسكوایت بخشید. سازمان ملی اسكاتلند خانه ی پدری اش در خیابان بریکین را به عنوان موزه سرپرستی می کند.--------------------
سكوت سرشار از ناگفته هاست...
 
پاسخ سریع پاسختاپيک جديد
كسانی كه در حال مشاهده اين تاپيک هستند:
کل: 1 | ميهمانان: 1 | كاربران: 0
ليست كاربران: