جی آر آر تالکین
ارسال شده توسط maryam.pourmohammadi در 26 دی 1391 00:00
پست #1
گروه کاربری: عضو سایت
پست ها: 38412
محبوبیت: 47
عضويت: 28 آذر 1391
تشکرها: 2055
تشکرها از اين کاربر: 6456
جی آر آر تالکینجان آرنولد روئل تالکین نویسنده ی "هابیت" و "ارباب حلقه ها" پژوهشگر بریتانیایی ادبیات انگلوساکسن و قرون وسطا است.

موفقیت "ارباب حلقه ها" سبب شد تا ادبیات فانتزی به عنوان یک ژانر محبوب مرز میان ادبیات کودک و بزرگسالان را بشکند. اگرچه برخی از آثار او به طور ویژه برای کودکان است بخش بزرگی از خوانندگان آثارش نوجوانان و جوانان هستند.
تالکین در سال ۱۸۹۲ در افریقای جنوبی زاده شد اما در بیرمنگام انگلستان بزرگ شد. پدر خود را در ۴ سالگی از دست داد. دو حادثه تاثیرگذار دیگر دوران کودکی اش تغییر مذهب مادرش در ۱۹۰۰ و مرگ ناگهانی او در ۱۹۰۴ بود.
تالکین در سال ۱۹۱۵ رتبه ی نخست را در زبان و ادبیات انگلیسی را از کالج اکستر آکسفورد دریافت کرد. یک سال پس از آن با ادیت برات ازدواج کرد و صاحب چهار فرزند شد. پس از مدت کوتاهی پس از ازدواج جمگ جهانی اول آغاز شد و او برای جنگیدن به خدمت نظام خوانده شد اما بیماریی طولانی سبب شد که پس از چند ماه به خانه بازگردد و در ۱۹۱۸ به آکسفورد کوچ کردند و تالکین در گیر پروژه معروف واژه نامه انگلیسی آکسفورد شد. نقطه نظراتش در زبان انگلیسی در دانشگاه "لید" در ۱۹۲۰ نقطه آغاز یک کار پژوهشی شد و او را در سال ۱۹۲۵ به عنوان پروفسور زبان انگلوساکسون و بعدها به عنوان پرفسور زبان انگلیسی به آکسفورد برگرداند. او در این زمینه آثار پژوهشی با ارزشی دارد.
از آغاز شوق نوشتن او با عشق به زبان و اسطوره های ژرمنی، سروده های حماسی قهرمانی ها رمنس های قرون وسطا، افسانه ها و قصه های پریان همراه بود. تلاش تالکین در نخستین آثارش بازآفرینی متون کهن بود. تالکین از ۱۹۱۷ برای داستان هایش مکان تخیلی "زمین میانی" را آفرید، جایی که مکان وقوع ماجراهای "هابیت" و "پادشاه حلقه ها" نیز شد. سبک نگارش فاخر و کهن و قهرمانانی نه تنها انسان بلکه موجودات انسان گونه و افسانه ای با نام های عجیب غریب سبب شد تالکین این نوشته هایش را که خود "قصه های گم شده یا از دست رفته" می نامید منتشر نکند. پسر تالکین این داستان ها را پس از مرگ پدرش در سال ۱۹۷۳ "سیلماریلیون"، "تاریخ زمین میانی" منتشر کرد. در سال ۲۰۰۷ نیز کتاب دیگری از تالکین به نام "فرزندان هورین" منتشر شد. تالکین تنها هنگامی که نوشتن برای کودکان را آغاز کرد سبک ویژه خود را یافت، سبکی تازه و انعطاف پذیر.
همانند بسیاری از دیگر نویسندگان ادبیات کودکان او نیز نویسندگی برای کودکان را با قصه گویی برای کودکان خود آغاز کرد. بخش زیادی از این داستان ها پس از مرگ او منتشر شدند و به ندرت کودکان آن ها را می خوانند اما آن ها درباره روند نویسندگی او دانش به دست می دهد. در این داستان ها تاثیر پذیری او از نویسندگانی هم چون لوئیس کارول، کارلو کلودی و ای نزبیت آشکار است و همچنین می توان نشانه هایی از اثر معروفش، هابیت، را در آن ها یافت.
هابیت در سال ۱۹۳۷ منتشر شد و بلافاصله با موفقیت فراوانی رو به رو شد. این داستان به سنت قصه های پریان بسیار نزدیک بود اما در ساختار تفاوت های مهمی با آن ها داشت. "ارباب حلقه ها" به عنوان دنباله هابیت آغاز شد اما هنگامی که نوشتن آن را در سال ۱۹۴۹ به پایان رساند تبدیل به رمانی بسیار پیچیده شده بود که در سه جلد منتشر شد. این داستان نیز در سرزمین میانه رخ می دهد و داستانی است درباره خواهشی شیطانی.
"ارباب حلقه ها" در میان دانشجویان کالج دهه ۶۰ تبدیل به کتاب مقدس و بسیار محبوب شد. در سال ۱۹۹۷ "بهترین کتاب سده" نام گرفت و فیلم سه قسمتی که پیتر جکسون در سال های ۲۰۰۱ تا ۲۰۰۳ بر اساس آن ساخت بر شهرت آن افزود. ارباب حلقه ها داستانی است درباره نگرانی های سیاسی و اخلاقی سده بیستم همانند استبداد، بهره کشی از محیط زیست و ایستادگی در برابر این خصلت های شیطانی.


--------------------
سكوت سرشار از ناگفته هاست...
 
پاسخ سریع پاسختاپيک جديد
كسانی كه در حال مشاهده اين تاپيک هستند:
کل: 1 | ميهمانان: 1 | كاربران: 0
ليست كاربران: