سوسن طاقدیس
ارسال شده توسط maryam.pourmohammadi در 26 دی 1391 00:16
پست #1
گروه کاربری: عضو سایت
پست ها: 38412
محبوبیت: 47
عضويت: 28 آذر 1391
تشکرها: 2055
تشکرها از اين کاربر: 6456
سوسن طاقدیس

سرکار خانم سوسن طاقديس(نويسنده کودک)


خانم سوسن طاقديس به سال 1338 در شيراز متولد شد. قصه گويي را قبل از سن مدرسه برای کودکان هم سالش آغاز کرد. و اين علاقه به نوشتن وگفتن قصه در سنين مدرسه ادامه پيدا کرد .کلاس انشا بهترين ساعات زندگي وی در دوران مدرسه بود.
در سن هجده سالگي اولين نوشته خود را به کانون پرورش قکری کودک برد و برای چاپ پذيرفته شد . نقاشيهای اين قصه نيز کار خود خانم طاقديس بود . اما به واسطه تحولات اجتماعي ، چاپ اين کار به دست فراموشي سپرده شد. بعد از آن درتلويزيون شيراز،در يک برنامه عروسکي به فعاليت مشغول شد. بالاخره اولين قصه ايشان به نام "باباي من دزد بود" در کيهان بچه ها به چاپ رسيد . از اين پس فعاليت جدی خانم طاقديس در اين زمينه ادامه پيدا کرد.همکاري با کيهان بچه ها و گهگاه مجله پوپک از ديگر فعاليتهای ايشان است . محبوبترين قصه برای خانم طاقديس از ميان کارهايش کتاب" قدم يازدهم" است .ايده اين کتاب که سال گذشته برنده کتاب سال جمهوری اسلامي شده است ، از سن دوازده سالگي با وی همراه بوده است .زنداني شدن انسانها در باورها ی خودشان و مقاومت در برابر تغيير ، مضمون اصلي خلق اين قصه است.


علائق وساير فعاليتهای فرهنگي_ هنری

همزمان با کار داستاني براي کودک، شعر نيز از ديگر زمينه هاي علاقه و فعاليت خانم طاقديس است،اشعاري برای کودکان که به طور پراکنده در مجلات مختلف به چاپ رسيده است . همچنين تحقيقاتی در زمينه آموزش مسائل مذهبي به کودکان از سنين پائين انجام داده اند که در حال بررسي و تکميل است .ويژگيهاي کار برای کودکان

از نظر خانم طاقديس کار براي کودکان بسيار مشکلتر ازفعاليت براي بزرگسالان است . وی معتقد است با زنده نگهداشتن کودک درون و و قرار دادن خود به جاي بچه ها ودرک حس و حال کودکي ودر عين حال حفظ خود به عنوان يک بزرگسال قصه گو ، به اين مهم دست مي يابد. کار با کودک نبايد دست کم گرفته شودو اين تصور به وجود بيايد که هر چيز کودکانه است، آسانتر است.البته تقليد ساده است اما کارهای موثر و ماندگار ، کار واقعي برای کودک است که بسيار هم سخت و دشوار است.


کتابهاي برگزيده وجوايز

لوح تقدير دانشگاه الزهرا برای مجموعه فعاليت هنری

لوح سپاس مرکز امور مشارکت زنان رياست جمهوری،سال1379

جايزه پروين اعتصامي براي کتاب"شما يک دماغ زرد نديديد؟" سال 1384

جايزه کتاب سال جمهوري اسلامی براي کتاب "قدم يازدهم" سال 1384کتابها

قدم يازدهم \نويسنده سوسن طاقديس ؛تصويرگر معصومه کشايي._تهران:کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان،1383.

خلاصه:شير کوچولو در باغ وحش به دنيا آمده بود پشت ميله هاي قفسي اهني که از اول تا اخر ان ده قدم بود. او گاهي در قفس راه ميرفت ولي فقط ده قدم. در قدم يازدهم سرش به ميله هاي قفس ميخورد و دنگ صدا ميکرد.اوضاع همينطور بود تا يک روز نگهبان وحش يادش رفت در قفس را ببندد و ان وقت . . .
جوراب سوراخ\نويسنده سوسن طاقديس ؛تصويرگر عليرضا گلدوزيان._

تهران:شباويز،1382.

خلاصه :يک روز مادر يک دختر کوچوبو به جورابهاي او نگاه کرد و گفت:

حيف لنگه جورابت سوراخ شده است وديگر نمي شود انرا بپوشي بعد انها را توي سطل اشغال انداخت. لنگه جوراب سوراخ اهي کشيد واز توی سطل اشغال بيرون پريد و رفت تا شايد . . .

شما يک دماغ زرد نديديد؟\نويسنده سوسن طاقديس؛تصويرگر غلامعلي مکتبي._تهران :انتشارات مدرسه برهان،1381.

خلاصه: يک روز يک مرد تنبل بودکه از صبح تا شب و از شب تا صبح فقط ميخورد ومي خوابيد و هيچ کاري نميکرد.تا اينکه يک روز چشم و گوش ودماغ و دهن ودست وپايش ديدند اينجوري نمي شود زندگي کرد و تصميم گرفتند . . .--------------------
سكوت سرشار از ناگفته هاست...
 
پاسخ سریع پاسختاپيک جديد
كسانی كه در حال مشاهده اين تاپيک هستند:
کل: 1 | ميهمانان: 1 | كاربران: 0
ليست كاربران: