ساویسا مهوار
ارسال شده توسط maryam.pourmohammadi در 26 دی 1391 00:19
پست #1
گروه کاربری: عضو سایت
پست ها: 38412
محبوبیت: 47
عضويت: 28 آذر 1391
تشکرها: 2055
تشکرها از اين کاربر: 6456
ساویسا مهوار

ساویسا مهوار


ساویسا مهوار با نام واقعی داود مهوار مرادی (زادهٔ ۱۳۴۵ در همدان - درگذشته ۲ فروردین ۱۳۸۵ خورشیدی) نویسنده کودک و نوجوان معاصر ایرانی بود.

زندگی
ساویسا مهوار فرزند صفر مهوار مرادی و اشرف آخ. خانواده پیش از انقلاب در جست و جوی زندگی بهتر از روستاهای همدان به روستاهای کرج کوچیده بودند. پدر چاه کن بود. داود فرزند سوم خوانواده بود. خواهر وسط (فاطمه) را خیلی زود از دست داد. خواهر بزرگتر (شهناز) نزدیکترین دوست و الگوی او بود. پس از مرگ ناگهانی خواهر دانشجویش در ۱۳۵۸ ( بخاطر تصادف با راننده مست) مدرسه را در سن ۱۳ رها کرد و به کار روی آورد. در سن 23 تصمیم گرفت دو باره درس بخواند. او به سختی کار می کرد در همین حال به مدرسه شبانه می‌رفت تا دیپلم خود را گرفت. پس از آن تحصیلات خود را تا سطح کارشناسی در رشته ادبیات فرانسه در دانشگاه بهشتی ادامه داد.

در سال ۱۳۷۳ پدر به دلیل سکته قلبی در گذشت.

او به تهران رفت و در خانه ای با دیگر دوستان دانشجو زندگی کرد. با گروه‌های کوشنده در حوزه کودک و نوجوان آشنا شد و نویسندگی در حوزه ادبیات کودک و نوجوان را از سال ۱۳۷۵ به صورت جدی آغاز کرد. مهوار از سال ۱۳۷۶ عضو شورای کتاب کودک بود.

در سال ۱۳۷۸ به دلیل ناخوشی مادر به منزل شخصی در شهریار بازگشت اما در تیر ۱۳۷۹ ما در به خاطر ناراحتی کلیه ساویسا را تنها گذاشت.

پس از فوت مادر ساویسای تنها کوشش را در راه ترویج خواندن دو چندان کرد. او در هنگام مرگ یکی از ترویج گران برجسته کتاب کودک و از کوشنده‌ترین اعضای شورا به شمار می‌رفت. آثار او بیشتر تأثیرگرفته از شل سیلوراستاین و آنتوان دو سنت‌اگزوپری و لو کلزیو نویسنده بنام فرانسوی بود.

مرگ
ساویسا مهوار ۲ فروردین ۱۳۸۵ خورشیدی در منزل خود در تنهایی درگذشت. ابتدا اعلام شد که وی بر اثر برق‌گرفتگی درگذشته‌است †، اما هشت ماه بعد اعلام شد که وی خودکشی کرده‌است وقبل از آن فیلمی گرفته ودرآن وصیت کرده‌است. †

کتاب‌شناسی
... و باز هم شازده کوچولو
روز معلم
زیباترین گل سرخ زمین
سرزمینی دیگر--------------------
سكوت سرشار از ناگفته هاست...
 
پاسخ سریع پاسختاپيک جديد
كسانی كه در حال مشاهده اين تاپيک هستند:
کل: 1 | ميهمانان: 1 | كاربران: 0
ليست كاربران: