محمد مسعود
ارسال شده توسط maryam.pourmohammadi در 26 دی 1391 00:28
پست #1
گروه کاربری: عضو سایت
پست ها: 38412
محبوبیت: 47
عضويت: 28 آذر 1391
تشکرها: 2055
تشکرها از اين کاربر: 6456
محمد مسعودمحمد مسعود روزنامه نگار و رمان نویس ایرانی و مدیر روزنامه مردامروز بود.

محمد مسعود در سال ۱۲۸۰ش در شهر قم چشم به جهان گشود. پدرش میرزاعبدالله مردی پیشه‌ور و روشنفکر و هوادار نهضت مشروطه و اهل قم بود.

وی پس از اتمام تحصیلات دبستانی به منظور کسب علوم قدیم و دینی با خواندن جامع المقدمات، تحصیلات خود را در یکی از حوزه‌های علمیه قم ادامه داد پس از آن در سال ۱۳۱۱ ه.ش جهت امرارمعاش به تهران رفت.

پس از شهریور ۱۳۲۰ و برقراری آزادی نسبی مسعود آرزویی را که سال‌ها در دل می پرورانید، با اخذ امتیاز روزنامه‌ای دنبال گرفت. وی ابتدا می خواست به یاد علی‌اکبر داور که موجبات عزیمتش به فرنگ را فراهم ساخته بود و خود روزنامه نگاری قدیمی بود که روزنامه ای به نام «مرد آزاد» منتشر می ساخت، تقاضای صدور این نام را برای خود کند که طبق قانون مطبوعات امکان نداشت. وی سپس نام «مرد امروز» را برگزید تا سرانجام در اوایل سال ۱۳۲۱ امتیاز آن به نامش صادر شد.

وی زبان تلخی برای انتقاد داشت و همین امر باعث شد که مدتها روزنامه وی توقیف شود و مورد پیگرد قانونی قرار گیرد. وی در روزنامه مرد امروز مورخه ۲۵ مرداد ۱۳۲۶ در مقاله اعتراض آمیزی برای اعدام احمد قوام (قوام السلطنه) یک میلیون ریال جایزه تعین کرده بود.

سرانجام در ۲۱ بهمن همان سال در خیابان اکباتان تهران هنگام خروج از چاپخانه به ضرب گلوله کشته شد. مخالفان رژیم پهلوی، قتل مسعود را به دربار نسبت دادند.[کدام مخالفان]

پرونده مسعود به مدت ده سال در دادگستری باقی ماند تا اینکه پس از کودتای ۲۸ مرداد خسرو روزبه به دام افتاد. ساواک بعدها در کتاب سیر کمونیزم در ایران این قتل را به روزبه نسبت داد. پس از انقلاب ایران، حزب توده اعلام کرد که در جریان ترور محمد مسعود نقشی نداشته است. ولی در آثار منتشره توسط وزارت اطلاعات ایران این ترور هنوز هم به خسرو روزبه نسبت داده میشود.

آثار

گل هایی که در جهنم می روید
بهار عمر
رمان سه گانه:
1) تفریحات شب (۱۳۱۳)

2) در تلاش معاش (۱۳۱۲)

3) اشرف مخلوقات (۱۳۱۳)--------------------
سكوت سرشار از ناگفته هاست...
معصومه يوسفي و solmaz sharifi از این تشکر کرده‌‌اند.
 
پاسخ سریع پاسختاپيک جديد
كسانی كه در حال مشاهده اين تاپيک هستند:
کل: 1 | ميهمانان: 1 | كاربران: 0
ليست كاربران: