بلقیس سلیمانی
ارسال شده توسط azam_roohdad در 26 دی 1391 06:21
پست #1
گروه کاربری: عضو سایت
پست ها: 18773
محبوبیت: 60
عضويت: 3 خرداد 1391
تشکرها: 16288
تشکرها از اين کاربر: 20247

زندگینامه بلقیس سلیمانی

بلقیس سلیمانی (زاده ۱۳۴۲ در کرمان)، نویسنده، منتقد ادبی، و تهیه کننده. معاصر ایرانی است. کتابهای «بازی آخر بانو»، «بازی عروس و داماد» و «خاله بازی» از آثار اوست که همگی بیش از پنج بار تجدید چاپ شده‌اند و رمان بازی آخر بانو برندهٔ جایزه ادبی مهرگان و بهترین رمان بخش ویژهٔ جایزهٔ ادبی اصفهان در سال ۱۳۸۵ شده‌است. او در رشته کارشناسی ارشد فلسفه تحصیل کرده‌است و مدیر گروه مطالعات فرهنگی و فرهنگ عامه شبکه رادیویی فرهنگ می‌باشد. او بیش از هشتاد مقاله در مطبوعات نوشته‌است و برخی از داستانهای وی به زبانهای انگلیسی ، ایتالیایی و عربی ترجمه شده‌است. او داوری جایزه‌های ادبی را نیز بر عهده داشته‌است، از جمله جشنواره بین المللی برنامه‌های رادیویی و جایزه منتقدان و نویسندگان مطبوعاتی.

آثار

رمان‌های «بازی آخر بانو» و «خاله بازی» دو کتاب از یک سه‌گانه در زمینه‌های عشق و روایت و قدرت هستند که داستان آنها در زمان رویدادهای سیاسی - اجتماعی دهه ۱۳۶۰ ایران قرار دارد و نقش اصلی و محوری آنها با زنان است. سلیمانی در این مجموعه رمان‌ها انسان را در موقعیت‌های مختلف و خطیر مانند انسان در موقعیت انتخاب، انسان در موقعیت آزاد، انسان در موقعیت مرگ، یا در موقعیت قتل قرار داده و عکس‌العمل او را بررسی می‌کند. اما بیشتر دغدغه‌های فلسفی و تجربهٔ آن در قالبی تازه سبب نگارش مجموعه داستان‌های بسیار کوتاه «بازی عروس و داماد» او بود. داستان‌های مجموعه «بازی عروس و داماد» را می‌توان داستان مینی‌مال یا داستان‌های فلَش دانست. این شصت داستان چند خطی همگی قصه‌گو هستند و طرح داستانی آنها واضح و مشخص است و بسیاری از آنها پایانی غافلگیر کننده دارند.

جوایز

جایزه ادبی مهرگان در سال ۱۳۸۵.

جایزهٔ ادبی اصفهان در سال ۱۳۸۵.

کتاب‌شناسی

«همنوا با مرغ سحر» دربارهٔ زندگی و آثار علی‌اکبر دهخدا

«هنر و زیبایی از دیدگاه افلاطون»

«بررسی وضعیت کمی و کیفی ادبیات داستانی در دههٔ هفتاد»

«تفنگ و ترازو» (در نقد و بررسی ادبیات دفاع مقدس)

رمان «بازی آخر بانو» (برندهٔ جایزه ادبی مهرگان و و جایزهٔ بهترین رمان بخش ویژهٔ جایزهٔ ادبی اصفهان در سال ۸۵)

«بازی عروس و داماد» ، نشر چشمه (مجموعه داستان‌های بسیار کوتاه (مینی‌مال) یا داستان‌های فلَش

رمان «خاله بازی»، انتشارات ققنوس

رمان «به هادس خوش آمدید»، نشر چشمه (زیر چاپ و در انتظار مجوز نشر) «هادس» در عنوان کتاب به معنای دنیای مردگان است و داستان در فضای ایران در زمان جنگ می‌گذرد.

رمان «نارسیده ترنج» (در دست نگارش و چاپ) رمانی است درباره زنان ایرانی در دهه ۶۰ و فضای جنگ


محمدمهدی اصفهانیان از این تشکر کرده‌.
 
پاسخ سریع پاسختاپيک جديد
كسانی كه در حال مشاهده اين تاپيک هستند:
کل: 1 | ميهمانان: 1 | كاربران: 0
ليست كاربران: