شارل پرو
ارسال شده توسط maryam.pourmohammadi در 26 دی 1391 14:05
پست #1
گروه کاربری: عضو سایت
پست ها: 38412
محبوبیت: 47
عضويت: 28 آذر 1391
تشکرها: 2055
تشکرها از اين کاربر: 6456
شارل پرو

شارل پرو، نویسنده، شاعر، مدیر و عضو فرهنگستان فرانسه، از نخستین گردآورندگان و بازنویسان قصه های پریان به شمار می رود. از بهترین آثارش می توان "شنل قرمزی"، "زیبای خفته"، "سیندرلا"، "گربه ی چکمه پوش"، "ریش آبی" و "بند انگشتی" را نام برد.

شارل پرو تنها یازده قصه ی پریان نوشته است که همه ی آن ها از آثار کلاسیک و محبوب کودکان است. تاکنون هزاران نسخه ی گوناگون از قصه های پرو برای کودکان و بزرگسالان چاپ شده است که اغلب با قصه های گریم اشتباه گرفته می شوند و یا با آن ها آمیخته شده اند.
شارل پرو در سال ۱۶۲۸ در خانواده ای مرفه و شناخته شده در پاریس زاده شد. تحصیلاتش را در کالج بووه (نزدیک سوربن) در سال ۱۶۳۷ آغاز کرد. در پانزده سالگی مدرسه را نیمه رها کرد و یادگیری را به شیوه ی خودآموز ادامه داد و توانست با موفقیت رشته ی حقوق دانشگاه اورلئان را بگذراند. پس از ۳ سال وکالت، کار خود را رها کرد و به عنوان منشی نزد برادرش که مأمور مالیات پاریس بود، به کار پرداخت. در این مدت چند شعر منتشر کرد و کم کم به ادبیات گرایش یافت.
پرو طرفدار ادبیات مدرن بود. اندیشه های مدرنیستی پرو در سروده ها، نوشته ها و قصه های پریانش آشکار است. از ۱۶۹۶ پرو بازنویسی قصه های عامیانه را آغاز کرد. او این قصه ها را برای بزرگسالان نوشت زیرا در آن دوران در فرانسه ادبیات کودک وجود نداشت. قصه های پرو پس از ترجمه به زبان های اروپایی در سده ی هژدهم به ادبیات کودکان راه یافت. در این ترجمه ها، قصه ها اغلب خلاصه شده و با سلیقه ی عامه سازگار شده بودند و کودکان به آسانی می توانستند آن ها بخوانند. در سده ی نوزدهم به شکل کتاب های تصویری برای کودکان منتشر شدند و بخشی از میراث ماندگار کودکان فرانسه و جهان شدند.
--------------------
سكوت سرشار از ناگفته هاست...
 
پاسخ سریع پاسختاپيک جديد
كسانی كه در حال مشاهده اين تاپيک هستند:
کل: 1 | ميهمانان: 1 | كاربران: 0
ليست كاربران: