اریش کستنر
ارسال شده توسط maryam.pourmohammadi در 26 دی 1391 14:10
پست #1
گروه کاربری: عضو سایت
پست ها: 38412
محبوبیت: 47
عضويت: 28 آذر 1391
تشکرها: 2055
تشکرها از اين کاربر: 6456
اریش کستنر

اریش کستنر شاعر، روزنامه نگار، نمایشنامه نویس و نویسنده ی کتاب های کودکان و از بنیان گذاران دفتر بین المللی کتاب برای نسل جوان و کتابخانه ی بین المللی کودکان مونیخ است.

کستنر در سال ۱۹۷۵ مدال هانس کریستین اندرسن را دریافت کرد و داستان "امیل و کارآگاهان" او از آثار ماندگار ادبیات کودکان است.

اریش در آخرین سال سده نوزدهم در خانواده ای پیشه ور در شهر ورسدن زاده شد. در سال ۱۹۱۳ به مدرسه ی تربیت معلم رفت اما در حالی که تنها مدت کمی به پایان دوره مانده بود آن را رها کرد. در سال ۱۹۱۴ هنگامی که بیشتر از پانزده سال نداشت جنگ جهانی اول آغاز شد، رویدادی که او از آن به عنوان حادثه ای که کودکی او را با پایان رساند، یاد کرده است. در سال ۱۹۱۷ به خدمت سربازی فرا خوانده شد. آموزش نظامی ظالمانه و کشتارهایی که در جنگ رخ داد در او تاثیری ژرف بر جای گذاشت. کستنر پس از پایان جنگ به مدرسه بازگشت و توانست کمک هزینه ی تحصیلی به دست آورد.

در پاییز ۱۹۱۹ کستنر وارد دانشگاه ورسدن شد و در زبان و ادبیات آلمان، تاریخ، فلسفه و تاریخ نمایش به تحصیل پرداخت. در این دوران به نوشتن مقاله پرداخت و با چاپ نوشته هایش در روزنامه ها هزینه تحصیل و زندگی خود را بدست آورد. اما مقاله های انتقادیش سرانجام سبب شد از کار برکنار شود و به ناچار با نام مستعار به چاپ آثارش ادامه داد. در سال ۱۹۲۸ نخستین مجموعه سروده هایش را منتشر کرد. در پاییز همان سال شناخته شده ترین داستانش برای کودکان به نام "امیل و کارآگاهان" را منتشر کرد که دو میلیون نسخه از آن در آلمان فروخته شد. این داستان تاکنون به پنجاه و نه زبان ترجمه شده است. کستنر در سال ۱۹۳۳ "امیل و سه دوقلوها" را در ادامه ی آن نوشت. بنا به گفته ی پیتر هانت داستان "امیل و کارآگاهان" داستان های پلیسی را به دنیای ادبیات کودک معرفی کرد. از بسیاری از داستان های اریش کستنر فیلم ساخته شده است. یک سال پس از درگذشتش در سال ۱۹۷۴ سازمان و جایزه ای به نام او بنیان گذاری شد و در سال ۱۹۹۹ نیز موزه ی اریش کستنر درباره ی آثار و زندگی او بنیان گذاری شده است.

اریش کستنر در دوران نازی ها اجازه ی چاپ آثارش را نداشت اما هرگز سرزمین آلمان را ترک نکرد و به کار نوشتن ادامه داد. آثار او در زمینه های گوناگون مجموعه ی بزرگی را تشکیل می دهد که سهم بزرگی از آن آثاری است که برای کودکان و نوجوانان آفریده است. او در سال ١٩٦٠ به سبب مجموعه آثاری که برای کودکان و نوجوانان آفریده است موفق به دریافت مدال هانس کریستین اندرسن شد. از نوشته های او کتاب فلفلی و آنتوان، خواهران غریب، کلاس پرنده، امیل کارآگاه می شود، امیل و سه پسر دوقلو، وقتی که من بچه بودم، دایی من فرانس، هر چیزی دردسرهای خودش را دارد، سی و پنجم ماه می و ... او به فارسی برگردانده شده است.--------------------
سكوت سرشار از ناگفته هاست...
solmaz sharifi از این تشکر کرده‌.
 
پاسخ سریع پاسختاپيک جديد
كسانی كه در حال مشاهده اين تاپيک هستند:
کل: 1 | ميهمانان: 1 | كاربران: 0
ليست كاربران: