کارلو کولودی
ارسال شده توسط maryam.pourmohammadi در 26 دی 1391 14:10
پست #1
گروه کاربری: عضو سایت
پست ها: 38412
محبوبیت: 47
عضويت: 28 آذر 1391
تشکرها: 2055
تشکرها از اين کاربر: 6456
کارلو کولودی

كارلو کولودی، نام مستعار كارلو لورنزینی، نویسنده، كارمند دولت، روزنامه نگار، آفریننده بزرگترین اثر كلاسیك ادبیات كودكان ایتالیایی، "ماجراهای پینوکیو" است.

"ماجراهای پینوکیو" را مردی با تحصیلات و فرهنگ بالا نوشت، مردی که روح شادی آفرین، هوشمند، اصلاح طلب و طنز پرداز او، در طول ۳۰ سال مشارکت تاثیرگذار در یکی از بزرگترین مراکز فرهنگی جهان شناخته شده بود.
لورنزینی در فلورانس، پایتخت آن دوران دوك نشین توسكانی در سال ۱۸۲۶ به دنیا آمد، او فرزند اول از ده فرزند خانواده فقیر كارگری بود كه برای خانواده ی اشرافی ماركی كارلو گینوری كار می كردند. مادر او از اهالی دهكده ی توسكان كولودی بود. كارلو لورنزینی مدت طولانی از کودکی خود را با خویشاوندان مادری اش در کولودی زندگی كرد. كارفرمای والدینش هوش سرشار پسرك را پاداش داد و هزینه ی تحصیل او را در دانشكده ی علوم دینی و در ادامه با پدران پیاریست در فلورانس به مدت دو سال، پذیرفت. کارلو با باور به این كه برای كشیشی ساخته نشده است، در ۱۸ سالگی به كاركنان كتاب فروشی پیاریست فلورانس که میعادگاهی برای بحث های روزافزون سیاسی و وطن پرستانه بود، پیوست. لورنزینی سر سپرده ایجاد ایتالیای واحد بود و اصلاحات سیاسی و اجتماعی را حمایت می كرد. او پس از جنگ استقلال ۱۸۴۸ (جنگ ایتالیا و اتریش) به فلورانس بازگشت و روزنامه ی سیاسی- طنز "چراغ خیابان" را منتشر كرد كه پس از مدتی دولت آن را بست.
در دهه ۱۸۵۰، لورنزینی به عنوان خبرنگار آزاد، بسیار فعال بود و روزنامه ی جدیدی در زمینه ی هنرهای نمایشی به نام دلقك (۱۸۵۳- ۱۸۵۵) منتشر كرد. علاقه ی روزافزون او به زنده كردن تئاتر ایتالیا به ارائه ی نخستین مجموعه نمایشنامه ها و رمانش "اسرار فلورانس" در ۱۸۵۷ انجامید. او پس از دومین جنگ استقلال دوباره روزنامه دلقک را منتشر كرد. میان سال های ۱۸۶۵ و ۱۸۷۱ که فعالیت های فرهنگی به سرعت رو به افزایش می رفت، از او خواسته شد در انتشار واژه نامه ی بزرگ ایتالیایی جدید مشارکت كند. لورنزینی سفر كوتاهی هم به فرانسه داشت. انتشارات "پگی" بی درنگ ترجمه ی مجموعه ای از قصه های پریان كلاسیك فرانسه را به او سپرد. قصه های پریان، نخستین كتاب لورنزینی برای كودكان بود و پس از آن به روز كردن یک اثر برجسته ی ادبیات کودکان ایتالیایی، به نام جانتینو اثر الساندرو لوئیچی پاراویچینی به او واگذار شد. با انتشاراین اثر، كار جدید کارلو کولودی در جایگاه نویسنده ی كتاب های آموزشی كودكان آغاز شد. كتاب هایی با سبكی نو که تاکید اندکی بر پیام های آموزشی و تاكید بیشتری بر سرگرمی داشتند. این اثر چنان موفق بود که در قالب مجموعه ای طولانی، با هدف استفاده در مدرسه و خانه ادامه یافت. در پایان سال ۱۸۸۰، کولودی در سفری طولانی به سرتاسر ایتالیا، کتاب جانتینو در سه جلد را برای افزایش حس همبستگی میان کودکان ملت جدید فرستاد. آخرین كتاب از این سری "فانوس جادویی جانی" را در آخرین سال زندگی اش (۱۸۹۰) نوشت.
داستان عروسك خیمه شب بازی
در سال ۱۸۸۱ از او برای نوشتن در یک هفته نامه ی جدید کودکان که از کیفیت بالایی برخوردار بود، دعوت شد. داستان دنباله داری که او ارائه کرده بود در جولای ۱۸۸۱ با نام "داستان یک عروسک" چاپ شد. پس از پایان تراژیک آن در قسمت پانزدهم در اکتبر ۱۸۸۱، کولودی درخواست های زیادی برای ادامه یافتن داستان دریافت کرد. این داستان دوباره از فوریه ی ۱۸۸۲ با نام جدید "ماجراهای پینوکیو" آغاز شد و در ژانویه ۱۸۸۳ پایان یافت. کتاب آن با تصویرهایی از همکار کولودی، انریکو مازانتی، دو هفته پس از آن در ماه فوریه به بازار آمد. موفقیت "پینوکیو" فوری و در خور توجه بود، ۷ سال بعد، در زمان مرگ کولودی، چاپ پنجم نسخه ی ایتالیایی آن در دست تهیه بود و اولین نسخه انگلیسی آن با ترجمه ماری آ. موری در سال ۱۸۹۲ در لندن چاپ شد. از آن زمان در ایتالیا سالیانه دست کم یک چاپ جدید و اغلب چندین چاپ همراه با قصه ها، بازی ها، اسباب بازی ها، سوغاتی ها و وسایل تزئینی برگرفته شده از آن ارائه می شود.
در خارج ازایتالیا، پینوکیو یکی از کتاب های دارای بیشترین ترجمه در دنیاست، با نسخه هایی بسیار متفاوت از زبان و فرهنگ. صد‌ها و شاید هزاران تصویرگر و بسیاری از فیلم سازان از دیسنی تا روبرتو بنینی آن را به تصویر کشیده اند. پژوهشگران دانشگاهی و منتقدان بسیاری نیز پیوسته نظریات و بحث های جدیدی را درباره این عروسک و آفریننده آن مطرح می کنند. کیفیت و منحصر به فرد بودن پینوکیو بازتاب ذهن و سرشت بی نظیر نویسنده ی آن است. علاقه مندی های کولودی شامل تئاتر، اپرا، سیاست، اصلاحات اجتماعی، زبان، ادبیات و مردم زادگاهش توسکانی، درپیچیدگی این اثر دخالت دارند. اثر او همچون پلی فرهنگ عوام و خواص را به هم پیوند داد. لورنزینی در آفرینش پینوکیو از تئاتر خیابانی و از کمدی ایتالیایی الهام گرفته است. "ماجراهای پینوکیو" کارلو کولودی همتراز "ماجراهای آلیس در شگفت زار" لوئیس کارول در میان بهترین آثار ادبی کلاسیک برای کودکان قرار دارد. در سال ۱۹۶۵ پارک پینوکیو در دهکده ی زادگاه مادرش، کولودی بر پا شد و در سال ۱۹۶۲ بنیاد ملی کارلو کلودی برای پاسداشت میراث او بر پا شد.
--------------------
سكوت سرشار از ناگفته هاست...
 
پاسخ سریع پاسختاپيک جديد
كسانی كه در حال مشاهده اين تاپيک هستند:
کل: 1 | ميهمانان: 1 | كاربران: 0
ليست كاربران: