یاکوب لودویک کارل گریم
ارسال شده توسط maryam.pourmohammadi در 26 دی 1391 14:11
پست #1
گروه کاربری: عضو سایت
پست ها: 38412
محبوبیت: 47
عضويت: 28 آذر 1391
تشکرها: 2055
تشکرها از اين کاربر: 6456
یاکوب لودویک کارل گریم

یاکوب لودویک کارل گریم، زبان شناس، اسطوره شناس و حقوقدان آلمانی است. "واژه نامه ی آلمانی"، "اساطیر آلمان" و گردآوری افسانه ها و قصه های عامیانه (قومی) از آثار ارزشمند او و برادرش ویلهلم است.

"قصه های جن و پری خانگی کودکان" از بهترین مجموعه های گردآوری شده از قصه های پریان در دنیاست.
یاکوب لودویک کارل گریم در ۴ ژانویه ی ۱۷۸۵ در آلمان زاده شد. او پدرش را در کودکی از دست داد و به کمک خواهرش که بانوی ثروتمندی بود به همراه ویلهم به مدرسه رفت. یاکوب تحصیلاتش را در دانشگاه بنا به خواست پدرش در رشته ی حقوق ادامه داد. برادرش ویلهم نیز پس از یک سال به او پیوست.
برادران گریم با الهام از دو شاعر که آوازهای فلکلور را گردآوری می کردند، گردآوری قصه های قومی را از سال ۱۸۰۶ آغاز کردند. آن چه که برای نخستین بار اشتیاق یاکوب را به پژوهش های تاریخی و باستانی برانگیخت، سخنرانی فریدیش کارل فون ساوینیی، پژوهشگر برجسته ی در زمینه ی حقوق رم باستان بود. برادران گریم روش شناسی پژوهش قصه های قومی را نیز از او آموختند. هدف برادران گریم از گردآوری قصه ها این بود که نشان دهند ادبیات در قصه های قومی سنتی و مردم عادی ریشه دارد. این بخش از ادبیات پس از دوره ی رنسانس (نوزایی) مورد بی توجهی قرار گرفت و تنها از راه سنت شفاهی به حیات خود ادامه داد. برای حفظ این گنجینه ی فرهنگی از فراموشی، برادران گریم تصمیم گرفتند که این قصه ها را بنویسند. منبع اصلی آن ها در گردآوری، سنت شفاهی بود. آن ها بیشتر این قصه ها را از زبان زنان طبقه ی متوسط اهل کاسل، خدمتکاران و پرستاران می شنیدند که برخی از آن ها با قصه های شارل پرو آشنا بودند. آن ها همچنین با فرستادن نامه از دیگران برای گردآوری قصه ها کمک گرفتند. کتاب ها و مجله ها از منابع دیگر مورد استفاده ی آن ها بود. هنگامی که با نسخه های متفاوتی از یک قصه برخورد می کردند با حذف افزوده ها تلاش می کردند که به قصه ی اصلی دست پیدا کنند.
افزون بر آن قصه ها و آوازهای آلمانی در آن زمان برای تعریف هویت آلمانی به خدمت گرفته شد و این امر از آرمان آلمان متحد برادران گریم ریشه می گرفت.
نخستین مجموعه گردآوری از این قصه ها در ۱۸۱۲ و پس از سه سال جلد دیگر آن منتشر شد.
بعد از انتشار جلد دوم از این قصه ها ویلهلم به گردآوری این قصه ها ادامه داد. در ۱۸۱۹ این دو جلد با افزودن ۱۴ داستان جدید بازچاپ شدند. در زمان حیات برادران گریم ۱۷ نسخه مختلف از این قصه ها منتشر شد که در برخی از آن ها قصه ها تغییرات زیادی نسبت به نخستین نسخه داشتند. برخی از منتقدان مانند جک زاپیس نشان داده اند که چگونه برادران گریم قصه های پریان را با اصول اخلاقی طبقه ی متوسط جامعه ی آن زمان سازگار کرده اند. نخستین بار در سال ۱۸۲۵ پنجاه قصه از قصه های گرآوری شده به همراه تصویر منتشر شد. این ایده از ادگار تیلور مترجم انگلیسی که مجموعه ی برگزیده ای از قصه های برادران گریم را منتشر کرده بود گرفته شد و همین نسخه ها بود که به شهرت آن ها انجامید. این قصه ها در ۱۸۱۶ به دانمارکی، در ۱۸۲۰ به هلندی و در سال ۱۸۲۳ به انگلیسی ترجمه شد. از آن زمان این قصه ها به بیش از ۱۰۰ زبان ترجمه شده است.--------------------
سكوت سرشار از ناگفته هاست...
 
پاسخ سریع پاسختاپيک جديد
كسانی كه در حال مشاهده اين تاپيک هستند:
کل: 2 | ميهمانان: 2 | كاربران: 0
ليست كاربران: