ولاديمير گريگوريويچ سوته یف
ارسال شده توسط maryam.pourmohammadi در 26 دی 1391 14:12
پست #1
گروه کاربری: عضو سایت
پست ها: 38412
محبوبیت: 47
عضويت: 28 آذر 1391
تشکرها: 2055
تشکرها از اين کاربر: 6456
ولاديمير گريگوريويچ سوته یف

ولاديمير گريگوريويچ سوته یف نویسنده و تصویرگر کتاب های کودکان و از سازندگان فیلم های کارتونی است. داستان های او به ۳۶ زبان ترجمه شده است و همه کودکان دنیا با داستان های او آشنا هستند.

ولادمیر در سال ۱۹۰۳ در مسکو زاده شد. پدر او پزشک بود، مردی با استعداد که شیفته هنر بود. او علاقه به هنر را از پدرش به ارث برد و آثار از نوجوانی در مجله های گوناگون منتشر می شد.
سویه تف از سینما به ادبیات کودک راه یافته است. او در سال ۱۹۲۸ از انستیتو سینماتوگرافی دانش آموخته شد. در استودیو فیلم Soyuzmultfilm از معروفترین استودیوهای انیمیشن سازی شوروی پیشین چندین فیلم انیمیشنی ساخت. سوته یف از سال ۱۹۴۷ با انتشارات Detgiz آغاز به همکاری کرد و در سال ۱۹۵۲ نخستین کتابش به نام "دو داستان درباره مداد و رنگ ها" منتشر شد، کتابی که با آن خود را به عنوان یک تصویرگر نویسنده معرفی کرد. این کتاب از سوی ک. چوکوفسکی ستایش شد. پس از آن داستان های بی شماری از جمله "این چه جور پرنده ای است؟"، "قارچ و مورچه"، "عصای کارگشا"، "کی بود گفت میو؟"، "یک کیسه پر سیب"، "مرغ و جوجه اردک" نوشت و تصویرگری کرد. در کتاب های سوته یف، تصاویر پویا گاهی می توانند جانشین متن شوند. متاسفانه داستان های او بارها با تصاویر جدیدی بازنویسی شده است به گونه ای که از اصل آثار او اثری نمانده است. او آثار نویسندگان کلاسیک مانند ک. چوکوفسکی، س مارشاک را نیز تصویرگری کرده است.
در ایران بسیاری از داستان های او از دهه ۴۰ خورشیدی به فارسی برگردانده شده است. اطلاعات بیشتر را می توانید از www.iranak.info به دست آورید.--------------------
سكوت سرشار از ناگفته هاست...
 
پاسخ سریع پاسختاپيک جديد
كسانی كه در حال مشاهده اين تاپيک هستند:
کل: 1 | ميهمانان: 1 | كاربران: 0
ليست كاربران: