یخش نگرفت
ارسال شده توسط maryam.pourmohammadi در 6 بهمن 1391 18:51
پست #1
گروه کاربری: عضو سایت
پست ها: 38412
محبوبیت: 47
عضويت: 28 آذر 1391
تشکرها: 2055
تشکرها از اين کاربر: 6456
یخش نگرفتعبارت مثلی بالا کنایه از بدشانسی و بداقبالی است، یعنی بخت یاری نکرد که موفق شود و تصادفات روزگار مانع از آن شد که به مقصود نایل آید.

هر سال که سرما و یخبندان حسابی می­شد کار و بار صاحب یخچال­ها سکه بود، زیرا یخش می­گرفت و از فروختن این یخ سود سرشاری عایدش می­گردید و لیکن گاهی هم اتفاق می­افتاد که در زمستان هوا به شدت سرد و یخبندان نمی­شد و به اصطلاح یخش نمی­گرفت.
بدیهی است در چنین سال­ها علاوه بر آنکه مردم گرفتار بی یخی می­شدند صاحبان یخچال­ها هم که به امید و انتظار سرما و یخبندان نشسته بودند یک سال بیکار می­ماندند و از بهره برداری از مستغل خود که همان یخچال بود محروم می­گشتند و غالبا متحمل خسارت و احیانا ورشکستگی می­شدند.

کلمات کليدي: ضرب المثل, ريشه تاريخي امثال و حکم, ريشه تاريخي ضرب المثلها، ضرب المثل فارسي, کامل ترين مرجع ريشه ضرب المثلهاي فارسي, امثال و حکم, سايت رسمي مجيد اخشابيKeywords: proverb, adage historical roots, the historical roots of Proverbs, English Proverbs, the most thorough reference origin Persian proverbs, adage, M. Akhshabi official website--------------------
سكوت سرشار از ناگفته هاست...
 
« · ي · »
پاسخ سریع پاسختاپيک جديد
كسانی كه در حال مشاهده اين تاپيک هستند:
کل: 1 | ميهمانان: 1 | كاربران: 0
ليست كاربران: