«آلفرد دوموسه»
ارسال شده توسط azam_roohdad در 23 اردیبهشت 1392 13:19
پست #1
گروه کاربری: عضو سایت
پست ها: 18773
محبوبیت: 60
عضويت: 3 خرداد 1391
تشکرها: 16288
تشکرها از اين کاربر: 20217
«آلفرد دوموسه»


در سال 1810میلادی، در شهر پاریس متولد شد. وی در آغاز جوانی به تحصیل علم پزشكی، حقوق ونقاشی پرداخت، اما سرشت او با هیچ یک از آنها سازگار نبود و سرانجام شاعری را پیشه کرد. در هجده سالگی به «انجمن ادبی پیروان سبک رمانتیسم» که «ویکتور هوگو»، «آلفرد دووین یی»، «سنت بوو» و چند تن دیگر از شاعران و نویسندگان جوان رمانتیک عضو آن بودند،پیوست،

ولی بعد از مدتی آن را ترک كرد. نخستین اثر منظوم او با عنوان «حکایت هایاسپانیا و ایتالیا» در سال 1830 انتشار یافت. وی در همان سال، منظومه های «افکار نهایی رافائل» و «آمال بیهوده» و همچنین نمایشنامه «شب ونیزی» را نوشت و دو سال پس از آن، منظومه «نمایش در یک صندلی راحت» را منتشر كرد.


دوموسه در سال 1833، منظومه «رولا» را نوشت و در پایان همانسال به «مادام ژرژساند»، نویسنده نامی فرانسه، دل بست و با او به ایتالیا سفر کرد، اما عشق آن دو دیری نپایید و با ناکامی و اندوه و رنج روبرو شد.


از آثار مهم و منظوم آلفرد دوموسه طی سال های 1835 تا 1841، می توان به منظومه هایی از جمله «نامه ای به لامارتین» و «امید به خداوند» و به ویژه قطعات «شبها» و منظومه «یادگار» اشاره كرد.

نمایشنامه های«فانتازیو»، «عشق را نباید به شوخی گرفت»، «شمعدان» و «برای هیچ چیز نباید قسم خورد»، از دیگر آثار معروف اوست. مهمترین اثر منظوم موسه، قطعات شبهاست که در لطف و تأثیر و دل انگیزی با بهترین اشعار «لامارتین» برابر است. او بعد ازلامارتین، مشهورترین شاعر قرن 19 فرانسه است.


موسه در دوم ماه مه سال 1875 و در سن چهل و هفت سالگی درگذشت و در گورستان «پرلاشز» پاریس به خاك سپرده شد.

برخی از مهمترین آثار وی عبارتند از :


فانتازیو، شبها، رولا، کودک امروزی، هوسهای ماریان، آندره آول سارتو، شمعدان، عشق را نباید به شوخی گرفت، نامونا، قصه های اسپانیا و ایتالیا، اعتراف یک کودک قرن، خاطرات، مجموعه اشعار، مرد خای، نوول ها، بلوط های آتشین، شبهای ونیزی، پیاله و لب، آندره آسارتو، حماقت های ماریان، در عشق لغزش نیست،


باربرین، دمدمی مزاج، کت سبز،لوئیسون، شما نمی توانید درباره همه چیز فکر کنید، کارموزین، کمدی تاین، الاغ و نهرآب، شب ماه مه، شب دسامبر، شب ماه اوت، شب اکتبر، آنچه دختران جوان خواب می بینند، در هم باید باز باشد و هم بسته، لورنتزاچو، یادگار، جام و لبها، یک مرغ سفید، آمال بیهوده، یک صندلی راحت، افکار نهایی رافائل، نامه ایبه لامارتین و برای هیچ چیز نباید قسم خورد.


 
پاسخ سریع پاسختاپيک جديد
كسانی كه در حال مشاهده اين تاپيک هستند:
کل: 1 | ميهمانان: 1 | كاربران: 0
ليست كاربران: