ایوان سرگئی‌یویچ تورگنیف
ارسال شده توسط azam_roohdad در 29 اردیبهشت 1392 07:05
پست #1
گروه کاربری: عضو سایت
پست ها: 18773
محبوبیت: 60
عضويت: 3 خرداد 1391
تشکرها: 16288
تشکرها از اين کاربر: 20247


ایوان سرگئی‌یویچ تورگنیف


(به روسی: Ива́н Серге́евич Турге́нев) (زاده (۹ نوامبر ۱۸۱۸ در استان اریول، روسیه - درگذشته ۳ سپتامبر ۱۸۸۳ در بوگیوال؛ حوالی پاریس) رمان‌نویس، شاعر و نمایش‌نامه‌نویس روس بود که نخستین بار توسط او کشورهای غربی با ادبیات روسی، آشنا شدند. آثار او تصویری واقع‌گرایانه و پرعطوفت از دهقانان روس و بررسی تیزبینانه‌ای از طبقه روشنفکر جامعه روسیه که در تقلای سوق دادن کشور به عصری نوین بودند، ارائه می‌دهد.تورگنیف سال‌های زیادی را در اروپای غربی گذراند چرا که او به عنوان یک لیبرال از یکسو شاهد حکومت تزاری ارتجاعی رومانف‌ها در وطنش بود و از سوی دیگر در محافل هنری و علمی روسیه نیز روح انقلابی‌گری رادیکال را در جریان می‌دید.
پدرش سرهنگ ارتش تزاری بود و وقتی او شانزده ساله بود درگذشت. او در دانشگاه‌های مسکو، سن پترزبورگ و برلین در رشته‌های ادبیات کلاسیک، ادبیات روس، زبان شناسی و فلسفه تحصیل کرد.او در ابتدا با لئو تولستوی و فئودور داستایوسکی رابطه دوستانه‌ای داشت، اما بعدها این رابطه به کدورت انجامید، در حدی که در سال ۱۹۷۳ تولستوی به او پیشنهاد دوئل داد.


آثار

رمان‌ها


رودین (۱۸۵۶)ترجمه آلك قازاریان انتشارات اساطیر
آشیانه نجبا (۱۸۵۹) ترجمه محمود محرر خمامی تحت عنوان آشیانه اشراف
در شرف وقوع (۱۸۶۰) ترجمه عباس خلیلی تحت عنوان قبل از ماجرا. این رمان در لیست 1001 كتاب كه باید قبل از مرگ بخوانید قرار دارد.
پدران و پسران (۱۸۶۲) ترجمه مهری آهی انتشارات علمی و فرهنگی. این رمان در لیست 1001 كتاب كه باید قبل از مرگ بخوانید و همچنین لیست روزنامه گاردین ( 1000 رمان كه هر شخص باید بخواند) قرار دارد.
دود (۱۸۶۷)
خاک بکر (۱۸۷۷) ترجمه عبدالرحمن رزندی انتشارات امیركبیر. این رمان در لیست 1001 كتاب كه باید قبل از مرگ بخوانید قرار دارد.


داستان کوتاهایوان تورگنیف، نویسنده روس


خاطرات مرد زیادی (۱۸۵۰) ترجمه عباس باقری تحت عنوان مرد زیادی نشر علم
زن روستایی
خاطرات یک شکارچی (۱۸۵۲) ترجمه كامل این مجموعه داستان توسط محمود محررخمامی نشر تیراژه و ترجمه گزیده توسط بهزاد بركت تحت عنوان شكارچی در سایه روشن زندگی نشر البرز
یاکوف پاسینکف (۱۸۵۵)
فاوست (۱۸۵۵)
آسیه (۱۸۵۸)
نخستین عشق (۱۸۶۰)ترجمه ولی‌الله شادان انتشارات فرزان روز و همچنین ترجمه عبدالحسین نوشین در كتاب سه داستان عاشقانه (شامل دو داستان سیلاب‌های بهاری و آسیه نیز می باشد)
شاه لیر استپ‌ها (۱۸۷۰) این داستان در لیست 1001 كتاب كه باید قبل از مرگ بخوانید قرار دارد.
سیلاب‌های بهاری (۱۸۷۲) این داستان در لیست 1001 كتاب كه باید قبل از مرگ بخوانید قرار دارد.
سرود عشق ظفرمند (۱۸۸۱)
قصه‌های اسرارآمیز (۱۸۸۳)


نمایشنامه‌هاپیکره ایوان تورگنیف در میدان مانژیانا، سن پترزبورگیک کار شتابزده (۱۸۴۳)
گفتگو در بزرگراه (۱۸۵۰)
بزدنژ (۱۸۴۶)
ابله سرنوشت (۱۸۵۲)
یک ماه در روستا (۱۸۵۵)
شامگاهی درسورنتو (۱۸۸۲) 
پاسخ سریع پاسختاپيک جديد
كسانی كه در حال مشاهده اين تاپيک هستند:
کل: 1 | ميهمانان: 1 | كاربران: 0
ليست كاربران: