مجید اخشابی سورن کی یر کگورمجید اخشابی سورن کی یر کگور


سورن کی‌یر کگور، فیلسوف دانمارکي که به او لقب پدر اگزیستانسیالیسم نیز داده شده در دو اثر «یا این یا آن» و «مراحلی در مسیر زندگی»، سه مرحله از وجود و راه و روش متفاوت برای نگرش کلی و انتخاب مسير را در زندگی انسان ترسیم و معرفی کرده است.
یک) مرحله حسانی: که در آن فرد مبنای انتخابش را براساس  زیبایی (استتيك) و لذتی که از آن می‌برد، می‌گذارد. چنین فردی مرتبا درحال جستجوی تنوع و تازگی و کشف و درک زیبایی‌های جدید و دفع رنج از خود است.
دو) مرحله اخلاقی: مرحله‌ایست که فرد با به دست آوردن حالتی سرسپرده، شورمندانه و مشتاقانه در انجام وظایف و تکالیف اجتماعی براساس خط قرمزها و محدوده‌ای که اخلاق عرفی و عمومی تعیین نموده، می‌کوشد.
سه) مرحله دینی: که شخص در آن صرفا در جستجوی حکم مستقیم خداست و فارغ از زشتی و زیبایی و صحه‌گذاری عرف و اخلاق، صرفا به كاربست و اجراي دستورات وحی می‌اندیشد و همت می‌گمارد. 
این مراحل در زندگی شخصی قابل‌تبدیل به یکدیگرند و عموما شخص پس از ناکامی از جستجوی صرفِ زیبایی به اخلاق گرویده می‌شود و شاید هم دوباره به زیبایی و یا دین روی آورد. پیرو سه دیدگاه فوق باید افزود؛ همه انسان‌ها با بهره گيري از نگرش‌های فوق به انتخاب‌هایشان مبادرت می‌ورزند. خیلی وقت‌ها چیزهایی را خوب می‌دانند که صرفا زیبا و لذت‌بخشند و هر چیز ديگري که ملال‌‌آوراست بد!..
گاهي اوقات ملاک خوب بودن و موجه بودن ماهيت فعل و عمل است و نه ملال و رنج و يا تائید و تکذیب آن توسط جامعه و محیط بیرونی... و گاهي هم ملاک فقط می‌شود دين محض بدون دخالت تمايلات و قراردادهاي فردي و جمعي. 
کگور در این راستا مثال جالبی از ابراهیم در عمل ذبح فرزندش می‌زند که نه زیبایی، آن را تائید می‌کند و نه حتی اخلاق؛ عملی که صرفا ایمان در انجام و اجرایش نقش آفريده است. در تمام این موارد آدمی برای تامين رضایت و آرامش درونی خود می‌کوشد و حال ميتواند به دست ‌آورديا نه!... بدیهیست در تمام این مسیرها رفتن راه درست و صواب، موضوعیتی اساسی دارد و نزد اذهان مختلف تعاریف زیبایی، اخلاق و دین، محل اختلافات و شکاف‌های عمیق و بسيار است كه نهايتا هر شخص یا گروهی متناسب با فرهنگ، اعتقادات و عادات خود عمل می‌کنند...
شما از کدام مسیر می‌روید، يا رفته‌ايد؟
از یک راه یا تمام راه‌ها؟
آیا توجه به یک مرحله شما را از مراحل ديگرغافل مى سازد؟
در تصويري كه ديگران از شما مي بينند كداميك از اين سه وجه نمايان‌تر است؟
نظرتان را بفرمایید من هم در پستی دیگر خواهم گفت.
با احترام و ارادت: مجيد اخشابی

مجید اخشابی سورن کی یر کگورمجید اخشابی سورن کی یر کگور


0
0
0
0 نفر

1 نظر

  1. سلام جناب دکتر اخشابی گرامی
اطلاعات
برای ارسال نظر، باید در سایت عضو شوید.