کارما به بیان دکتر مجید اخشابیکارما به بیان دکتر مجید اخشابی


به قطع يقين تمام چيزهايي كه اين روزها از قانون #كارما با طول و تفصيل بسيار گفته مي‌شود به شيوايي و فصاحت هرچه تمام‌تر از زبان حكيمانه #ناصرخسرو در اين #شعر زيبا و بي‌نظير بيان شده است.
حيف كه #ايران ما در روزگار فعلي ديگر كمتر چنين عالمان و حكيمان هنرمندي را به خود مي‌بيند كه براي مردمانش باز هم از #نشانه‌ها و مسير هاي خير و سعادت و معرفت  به زبان #هنر حكايت كنند.
‎هميشه با خود فكر مي‌كنم #كشور ما در تندباد حادثه‌ها و ناكامي‌ها، بي‌درايتي‌ها و خيانت‌هاي برخي از فرزندان و ساكنان و دشمنانش هميشه در هجوم آسيب‌ها، خسران‌ها و غارت‌ها و عقب‌ماندگي‌ها قرار گرفته و بسياري از داشته‌هايش را از دست داده است.
همين كه كسي مثل #ناصر_خسرو در سال٣٨٣ خورشيدي در قباديان بلخ (#تاجيكستان كنوني) بدنيا مي‌آيد و در سال ٤٦٧ در يمگان، بدخشان (افغانستان كنوني) از دنيا مي‌رود كه در حال حاضر محل تولد و مدفنش ديگر درخاك رسمي ايران قرار ندارد و نقشه جغرافيايي فعلي با آن دوران بسيار متفاوت و به اصطلاح آب رفته‌تر است، گوياي اينست كه درمجموع در بازه‌هاي زماني تاريخي و طولاني  نتوانسته‌ايم از برخي دارايي‌هايمان حفاظت و حراست كنيم و چه بسا در پاره‌اي از موارد هنوز هم نمي‌توانيم...
 اگرچه چنين خسارت‌ها و ضررهاي غيرقابل جبراني، قابل‌چشم‌پوشي و گذشت و تحمل است و مهم نيست! چراكه آنچه از دست رفته ارزش افسوس خوردن ندارد ولي آنچه بسيار بسيار مهم و قابل‌توجه است اينست كه عرضه و كفايت نداشته باشيم از ميراث فكري و علمي و فرهنگي و حكمي و معرفتي بر جاي مانده از پيشينيانمان كه هنوز صاحب و مالكش هستيم به درستي استفاده كنيم، بياموزيم، پند بگيريم و به كار ببريم بلكه سعادتمند تر زندگي كنيم.
متاسفانه داشته‌هاي قبلي ما را، #فرهنگ هاي #غربي بايد برايمان كشف، تدوين، بروزرساني، قابل‌درك و فهم و كاربري و نهايتا بازآموزي كنند. خودمان نمي‌توانيم چشممان به دست‌يافته‌ها و به اصطلاح #دستاوردها و ادا و اصول‌هاي اقتباسي و وارداتيست؛ مثل همين كارما و #جاذبه و هزاران هزار آموزه‌هاي ديگر كه در علم و فرهنگ و هنر و سنت سرزمينمان از هزاران سال قبل به وفور موج مي زده است.
بله بزرگترين خسران ما ايراني‌ها بي‌عرضگي‌ها و بي‌كفايتي‌ها و ندانم‌كاري‌هاي فرهنگيست كه اگر واقع‌بين باشيم و بي‌انصافي نكنيم بايد بپذيريم منشا همه‌ي جاماندگي‌ها و عقب‌ماندگي‌هاي‌مان در طول تاريخ به مشكلات و معضلات فرهنگي‌مان ربط پيدا مي‌كند.
با اينكه با هرگونه #شعار و شعارزدگي و برخوردهاي #هيجاني با امور خصوصا در زمينه وام‌گيري و بهره‌مندي از علم و دانش و تكنولوژي ساير اقليم‌ها و ممالك، مخالفم و اعتقاد دارم در زمينه آنچه به جان و سلامت و حيات جامعه ربط پيدا مي‌كند نبايد تعصب بيجا به خرج بدهيم (مثل دارو، ابزار، فن‌آوري و يا همين مقوله خودروهاي بي‌امنيت!)
ولي بايد اعتراف كنم در زمينه #فرهنگ به شدت مخالف فرهنگ‌هاي وارداتي و عاريتي و تقليدي هستم و معتقدم هيچ فرهنگي ارجحيت و صلاحيت و قابليت الگوبرداري وگرته‌برداري نسبت به فرهنگ پالوده و اصيل كشور خودمان كه درلابلاي متون #كتب ارزشمند علما، ادبا، فضلا و شعرا و بطور كل افكار انديشمندانمان همچنان زنده و جاريست، نداشته و نخواهد داشت.
اصلاح و #پيشرفت در امور فرهنگي، با وجدان، خرد، درايت و خلوص آحاد جامعه و يكايك من و شما ارتباط مستقيم پيدا مي‌كند. بايد بتوانيم به كمك هم به اين مهم بيشتر #توجه كنيم.
در پناه حضرت #دوست از آنچه مي‌پسنديد، بهترينها را برايتان آرزومندم.
#سلامت و #موفق باشيد.
با احترام و ارادت: #مجيد_اخشابي ٩٧.٦.٢٤
#پژوهش #فلسفه #هنر #ادبیات # 


1
1
0
1 نفر

0 نظر

اطلاعات
برای ارسال نظر، باید در سایت عضو شوید.