خطرات آتش‌سوزي در منزل و روش‌هاي پيشگيري از آن 

آتش‌سوزي‌هاي خانگي مي‌توانند به سرعت رخ بدهند و ويرانگر اموال و جان افراد باشند اما برخلاف ساير وقايع ناخوشايند، از بيشتر آتش‌سوزي‌هاي خانگي مي‌توان جلوگيري كرد. در ادامه با 10 مورد از آتش‌سوزي‌هاي خانگي غيرقابل انتظار و راهكارهاي جلوگيري از آنها آشنا مي‌شويد.

خطرات آتش‌سوزي در منزل و روش‌هاي پيشگيري از آنخطرات آتش‌سوزي در منزل و روش‌هاي پيشگيري از آن


1. دستگاه قديمي هشداردهنده دود 
دستگاه موثر هشداردهنده دود با نجات دادن خانه‌ای از خطر آتش‌سوزی، مي‌تواند تفاوتش را با ساير وسيله‌ها نشان دهد. تعويض دو بار در سال باطري اين دستگاه كافي نيست بلكه لازم است هر ده سال يكبار اين دستگاه را عوض كنيد. هر ماه لازم است كه دستگاه هشداردهنده دود منزلتان را امتحان كنيد.

2. ترك آشپزخانه به هنگام آشپزي 
دور شدن از غذاي درحال پخت در آشپزخانه خطری جدي براي آتش‌سوزي محسوب مي‌شود. دليل عمده آتش‌سوزي‌هاي خانگي، آشپزي بدون مراقبت است. چنانچه براي آشپزي نياز به استفاده از اجاق‌گاز يا فر داريد تا اتمام كار پخت‌وپز چشم از آن برنداريد.

خطرات آتش‌سوزي در منزل و روش‌هاي پيشگيري از آنخطرات آتش‌سوزي در منزل و روش‌هاي پيشگيري از آن


3. بالا بردن شعله گاز به هنگام آشپزي 
بالا بردن بيش‌ازاندازه شعله گاز جهت تسريع در پخت‌و‌پز مي‌تواند خطرناك باشد حتي اگر به هنگام آشپزي در آشپزخانه باشيد. كارشناسان آتش‌نشاني پيشنهاد مي‌كنند كه به هنگام آشپزي توجه بيشتري به اجاق‌گاز داشته و اگر به هنگام سرخ كردن غذا، دود يا چربي در حال سوخت مشاهده كرديد به سرعت شعله اجاق را خاموش كنيد.

4. اجاق‌گاز كثيف به هنگام آشپزي 
اگر اجاق‌گازتان با چربي و ديگر جرم‌هاي قابل اشتعال پوشيده شده است، بدانيد كه اين حالت مي‌تواند به سرعت تبديل به يك آتش‌سوزي سريع شود. قبل از روشن كردن شعله اجاق‌گاز، اطراف آن را تميز كنيد.

خطرات آتش‌سوزي در منزل و روش‌هاي پيشگيري از آنخطرات آتش‌سوزي در منزل و روش‌هاي پيشگيري از آن


5. كامل خاموش نكردن سيگار 
درحالي‌كه آشپزي دليل عمده آتش‌سوزي‌هاي خانگي به حساب مي‌آيد، كشيدن سيگار هم در واقع دليل اصلي مرگ در آتش‌سوزي‌هاي خانگي است. چنانچه در منزل افراد سيگاري داريد، مطمئن شويد كه هميشه خارج از منزل سيگار بكشند و همه سيگارهايشان را در آب يا شن به‌طور كامل خاموش كنند.

6. استفاده از شمعدانی‌های غیرایمن
قرار دادن شمع‌ها بدون مراقبت در گوشه‌ای از منزل، خطر واضحی برای آتش‌سوزی هستند، اما خطر ناشناخته‌تر قرار دادن شمع در شمعدانی‌های بی‌ثبات است. چنانچه علاقه‌مند به روشن کردن شمع هستید، آنها را روی شمعدانی‌های محکم قرار دهید و اطمینان حاصل کنید که شمعدانی‌ها حداقل 30 سانتیمتر از هر وسیله قابل اشتعالی دور باشند.

خطرات آتش‌سوزي در منزل و روش‌هاي پيشگيري از آنخطرات آتش‌سوزي در منزل و روش‌هاي پيشگيري از آن


7. پاك كردن شومينه
 به‌طور ساليانه بخاري‌ها، شومينه‌ها و اجاق‌گازهاي زغالي يا چوبي را به كمك يك فرد حرفه‌اي بررسي و در صورت لزوم تميز كنيد. نيازي به گفتن نيست اما هنگام استفاده از بخاري‌ها و اجاق‌ها جانب احتياط را نگه داشته و در صورت روشن بودن خانه را ترك نكنيد.

8. جاسازي اشتباه دستگاه گرمايشي (هيتر برقي)
مكاني كه دستگاه‌هاي گرمايشي‌تان را قرار مي‌دهيد مي‌تواند مسئله بزرگي براي مرگ‌ و زندگي باشد. نزديك بودن بيش‌ازاندازه اين دستگاه به هرچه كه به سرعت آتش مي‌گيرد، مثل روتختي‌ها و يا پرده‌ها خطر آتش‌سوزي خانگي را افزايش مي‌دهد. اطمينان حاصل كنيد كه هيتر 90 سانتیمتر از هر وسيله ديگري دور باشد. در صورت نياز به استفاده از هيتر، آن را روي يك سطح سفت و غيرقابل اشتعال مثل كاشي سراميكي كف منزل قرار دهيد و از قرار دادن آنها نزديك قاليچه و فرش خوددراي كنيد.

خطرات آتش‌سوزي در منزل و روش‌هاي پيشگيري از آنخطرات آتش‌سوزي در منزل و روش‌هاي پيشگيري از آن


9. استفاده از سيم و كابل‌هاي ساييده شده 
چنانچه خيلي وقت است كه وضعيت سيم‌كشي منزل و سيم وسايل برقي را بررسي نكرده‌ايد، اکنون بهترين زمان براي انجام آن است. سيم‌ها و كابل‌هاي الكتريكي ساييده يا شكسته شده مشكل‌ساز هستند و در صورت عدم تعويض مي‌توانند منجر به آتش‌سوزي شوند. همچنين بهتر است سيم‌هاي برق را مستقيما به پريز بزنيد نه به سيم سيار.

10. نداشتن كپسول آتش‌خاموش‌كن در منزل 
يك كپسول آتش‌خاموش‌كن  كوچك مي‌تواند يك آتش كوچك را قبل از اينكه از كنترل خارج شود خاموش سازد. به هنگام آشپزي به خاطر داشته باشيد كه درب تابه يا ورق آلومينيومي مخصوص آشپزي را دم دست داشته باشيد. اگر در حين آشپزي آتش‌سوزي مختصري در غذا يا روغن مورد استفاده پيش آيد با كمك درب ماهيتابه يا ورق به سرعت مي‌توانيد آن را مهار كنيد. از نمك و جوش‌شيرين هم مي‌توانيد براي خاموش كردن روغني كه آتش گرفته است استفاده كنيد.


0
0
0
0 نفر

0 نظر

اطلاعات
برای ارسال نظر، باید در سایت عضو شوید.