تمیز کردن 5 دقیقه‌ای برخی مکان‌ها 

به‌جای عذر آوردن‌های کلیشه‌ای (وقتش را ندارم) برای نظافت، می‌توانید این کار را در کوتاه‌ترین زمان قبل از رفتن به محل کار یا درحالی‌که منتظر گرم شدن فر هستید انجام دهید.

تمیز کردن 5 دقیقه‌ای برخی مکان‌ها


1. کشو وسایل غیرضروری
همه ما در آشپزخانه برای نگهداری وسایل غیرضروری و خرت‌وپرت‌هایی که روی پیشخوان کابینت‌ها تلنبار می‌شوند، کشویی را اختصاص می‌دهیم. برای نظافت این کشو زمانی حتی کمتر از 5 دقیقه لازم دارید. چیزهایی که مدت‌ها است استفاده نکرده‌اید را دور بریزید؛ مثل کپن‌های باطل شده، اقلام پستی ناخواسته (بروشورهای تبلیغاتی که درب منزل می‌گذارند)، یادداشت و رسیدهایی که رنگ‌رفته شده‌اند و دیگر خوانا نیستند. هنگامی که بلااستفاده‌ها را دور ریختید، باقی چیزها را طبقه‌بندی کنید. مدادها و خودکارها را در یک سمت قرار دهید. چسب نواری، پاک‌کن و گیره‌های کاغذ را در گوشه و برگه‌های ویژه یادداشت را مرتب روی هم دسته‌بندی کنید.


تمیز کردن 5 دقیقه‌ای برخی مکان‌ها


2. جاکفشی
بعد از یک روز کاری طولانی، اکثر افراد کفش‌هایشان را در همان ورودی منزل در می‌آورند و یا داخل جاکفشی می‌اندازند. می‌توانید در زمانی که منتظر آماده شدن شامتان هستید جاکفشی را مرتب سازید. کفش‌ها را جفت کرده و به‌صورتی راحت و دم‌دست روی زمین یا درون جاکفشی قرار دهید.


تمیز کردن 5 دقیقه‌ای برخی مکان‌ها


3. کشو جوراب‌ها
برای رهایی از لنگه جوراب‌هایی که وقتتان برای جفت کردنشان تلف می‌شود، کافی است 5 دقیقه زمان بدهید و جوراب‌های هماهنگ را جفت کرده به هم گره بزنید و لنگه جوراب‌های تک مانده را دور بریزید.


تمیز کردن 5 دقیقه‌ای برخی مکان‌ها


4. قفسه داخل یخچال 
نگاهی به مواد غذاها و نوشیدنی‌های داخل یخچال بیندازید و آن‌ها را بر اساس میزان استفاده و نیازتان بچینید. تاریخ انقضا مواد را چک کنید و مواد تاریخ‌گذشته را دور بریزید. این بهترین روش برای ساماندهی ققسه‌های یخچال است.


تمیز کردن 5 دقیقه‌ای برخی مکان‌ها5. مجلات تلنبار شده
اگر از آن دسته افرادی هستید که انبوهی از نشریات خوانده نشده روی میز مبلمانتان جمع شده، این مورد برایتان کارآمد خواهد بود. سعی کنید آن‌ها را بخوانید یا حداقل دور بریزید. قطعا شماره‌های اخیر بیشتر به کارتان می‌آیند تا تاریخ‌گذشته‌ها. آن‌ها را روی میز پاتختی یا در آشپزخانه بگذارید که قبل خواب یا هنگام خوردن صبحانه جلوی چشمانتان باشند. به این طریق کم‌کم آن‌ها را می‌خوانید و از دور انداختن‌شان هم حس بدی نخواهید داشت.


تمیز کردن 5 دقیقه‌ای برخی مکان‌ها


6. سیم‌های برق
گلوله‌های درهم‌پیچیده، سیم‌های برق پشت کامپیوتر و تلوزیون خیلی بد نما هستند. برای ساماندهی و مرتب کردنشان، گره آن‌ها را باز کرده دور یک پایه بپیچید.


تمیز کردن 5 دقیقه‌ای برخی مکان‌ها


7. شستن پنچره‌ها یا درب‌های شیشه‌ای
یک شیشه‌شور و چند تکه حوله کاغذی را بردارید. تمیز کردن یک پنجره 1 دقیقه بیشتر طول نمی‌کشد، البته به شرطی که حداقل هفته‌ای یک بار این کار را انجام دهید. بعد از تمیز کردن پنجره‌ها می‌توانید دیگر سطوح شیشه‌ای را نیز به همین صورت تمیز کنید.


تمیز کردن 5 دقیقه‌ای برخی مکان‌ها


8. نظافت کابینت زیر سینک
سطل زباله و بطری‌های مواد شوینده را از زیر سینک بیرون آورده و داخل کابینت را کاملا تمیز نمایید. هنگام چیدن مجدد مواد شوینده زیر کابینت، آن‌ها را بر اساس کاربرد مکانی‌شان دسته‌بندی کنید و بچینید.

تمیز کردن 5 دقیقه‌ای برخی مکان‌ها
9. نظافت وسایل داخل آشپزخانه
هنگام تمیز کردن آشپزخانه، بیشتر افراد نظافت سطوح بیرونی وسایلی مثل یخچال، مایکروویو، تستر، فر و قهوه‌ساز را فراموش می‌کنند. با مواد ضدعفونی‌کننده سطوح بیرونی آن‌ها را تمیز کنید و نظافت دسته‌های این وسایل را هم فراموش نکنید؛ چراکه باکتری‌های فراوانی روی آن‌ها جمع می‌شوند.
0
0
0
0 نفر

0 نظر

اطلاعات
برای ارسال نظر، باید در سایت عضو شوید.