ایده های جالب برای فریز کردن سبزیجاتایده های جالب برای فریز کردن سبزیجات


بعضی از سبزی ها همیشه نیستند مثل ترخون و مرزه بعضی ها هم گاهی برای استفاده مقدار کمی لازم داریم مثل ریختن جعفری یا گشنیز داخل سوپ پس با این روش می توانید فریز کنید و هر وقت لازم دارید یک دانه یا دو تا را استفاده کنید.

اول سبزی مورد نظر را خریده و پاک کرده و می‌شوییم و خرد می کنیم بعد در قالب یخ می‌ریزیم و حسابی فشرده می‌کنیم.

می گذاریم داخل فریزر تا یخ بزند بعد از قالب درمی آوریم.

و داخل کیسه فریزر می ریزیم و می گذاریم داخل فریزر هر وقت خواستیم یکی یا دو تا هر چندتا که احتیاج داشتیم از آن را بر می داریم.

* سبزیتان خشک نباشد کمی آبدار باشد.

خشک کردن یا فریز کردن سبزی؟
هم روش خشک کردن و هم روش فریز کردن سبزی می تواند معایبی را به دنبال داشته باشد و بخشی از ریزمغذی های موجود در سبزی را از بین ببرد. در روش خشک کردن بخش قابل توجهی از ویتامین C سبزی ها از بین می رود و در عوض مقداری از املاح آن ها حفظ می شوند. این در حالی است که وقتی شما سبزی تازه را فریز کنید و پس از مدتی آن را از حالت انجماد درمی آورید، حالت اکسیداسیون ضعیفی در سبزی رخ می دهد و این اکسیداسیون باعث می شود که برخی از املاح موجود در سبزی، تغییر ظرفیت بدهند و در نتیجه حجم املاح موجود در سبزی کاهش یابد.

بهترین راه منجمد کردن سبزی
1- برای نگهداری سبزی ها در فریزر، حتماً آن ها را در ظروف مخصوص نگهداری مواد غذایی یا کیسه فریزرهایی که روی بسته بندی آن درج شده مناسب فریز کردن است، قرار دهید. استفاده از این ظروف و کیسه ها، مانع ورود مواد شیمیایی از ظرف به مواد غذایی می شوند و سلامت مصرف کننده را به خطر نمی اندازند. در زیر ظروف food Grade، طرحی از قاشق و چنگال حک شده است.
2- چاقویی که برای خرد کردن سبزی به کار می رود، باید کاملاً تیز باشد تا باعث آسیب و له شدن بافت سبزی نشود. هرچه سبزی با چاقو و سایر وسایل تیزتری خرد شود، ارزش غذایی آن بیشتر حفظ خواهد شد.
3- بهتر است قبل از فریز کردن سبزی ها، آن ها را چند دقیقه در آب گرم قرار دهید. با این کار، علاوه بر اینکه حجم سبزی ها کم می شود و جای کمتری را هم در فریزر خواهند گرفت، عمل آنزیم بری (بلانچینگ) هم انجام می شود که مانع از تغییر رنگ سبزی ها و تیره شدن آن ها در فرایند انجماد خواهد شد.
4- حتماً سبزی ها را در حجم کم و بسته های کوچک (یک وعده ای) منجمد کنید؛ مثلاً اگر قرار است سبزی پلو را در 4 وعده مصرف کنید، حتماً آن را در 4 کیسه بسته بندی یا در 4 ظرف مختلف قرار دهید. متأسفانه یکی از اشتباه های خانم ها این است که سبزی را در حجم زیاد بسته بندی و هنگام مصرف، آن را از فریزر خارج می کنند و بعد از مدت زمانی آن را به اندازه دلخواه برمی دارند و باقیمانده را دوباره در فریزر قرار می دهند.
5- حتماً سبزی ها را در حجم کم و بسته های کوچک (یک وعده ای) منجمد کنید؛ مثلاً اگر قرار است سبزی پلو را در 4 وعده مصرف کنید، حتماً آن را در 4 کیسه بسته بندی یا در 4 ظرف مختلف قرار دهید.
منجمد (فریز) کردن، از بهترین روش های نگهداری بعد از تازه خواری است، اما اگر می خواهید سبزی های منجمد شده کیفیت خوبی داشته باشند، پیش از هر چیز، ابتدا به کیفیت سبزی هایی که می خرید و بعد انتخاب وسایلی که از آن ها استفاده می کنید، دقت کنید. 
6- بهتر است سبزی های فریز شده را در مدت زمانی کوتاه (یعنی حدود 2-1 ماه) در فریزر نگهداری کنید تا علاوه بر اینکه ارزش غذایی شان حفظ شود، هنگام طبخ هم طعم و مزه خود را از دست ندهند.
7- شرایط مناسب برای فریز کردن، زمانی فراهم خواهد شد که فریزر، انباشته از مواد غذایی نباشد و امکان گردش هوای سرد در اطراف مواد غذایی باشد زیرا نوسانات دمایی باعث می شود مواد غذایی و به خصوص سبزی ها به خوبی منجمد نشوند و کیفیتشان پایین بیاید.

0
0
0
0 نفر

0 نظر

اطلاعات
برای ارسال نظر، باید در سایت عضو شوید.