صفحه اصلي > اسرار خانه داری, مطالب و مقالات > بايدها و نبايدها در استفاده از مايكروويو

بايدها و نبايدها در استفاده از مايكروويو


13 دی 1397. نويسنده: nedakeshavarz
بايدها و نبايدها در استفاده از مايكروويو 

پخت سبزيجات در مايكروويوپخت سبزيجات در مايكروويو


- پخت سبزيجات در مايكروويو 
باور كنيد يا نكنيد، مايكروويو ساده و قديمي ممكن است از همه روش‌هاي پخت‌وپز سبزيجات پيشي بگيرد. در مقايسه با پخت با حرارت و آب، سبزيجات پخته‌شده در مايكروويو مواد مغذي‌شان را حفظ مي‌كنند. اين بدان معني است كه با گرم كردن كلم بروكلي در مايكروويو، ويتامين سي و آنزيم گلوكوزينولات موجود در آن (كه خاصيت ضدسرطاني دارد) بيشتر از روش‌هاي ديگر (به‌جز روش بخارپز) سالم  باقي مي‌ماند. علاوه‌براين، ظروف چرب و كثيف كمتري هم برايتان به جاي مي‌گذارد.

گرم‌كردن تخم‌مرغ آب‌پزشدهگرم‌كردن تخم‌مرغ آب‌پزشده


- گرم‌كردن تخم‌مرغ آب‌پزشده 
هرگز تخم‌مرغ آب‌پزشده‌اي كه پوسته آن هنوز جدا نشده را با استفاده از مايكروويو گرم نكنيد. اين كار باعث بروز انفجار كوچكي در داخل مايكروويو و درنتيجه پخش‌شدن پوسته تخم‌مرغ به تمام سطح داخلي دستگاه مي‌شود. ابتدا پوسته تخم‌مرغ را جدا كنيد سپس آن را با درجه پايين گرم کنید.

قراردادن محفظه‌هاي پلاستيكيقراردادن محفظه‌هاي پلاستيكي


- قراردادن محفظه‌هاي پلاستيكي 
چنانچه روي ظروف پلاستيكي عبارت «ايمن در مايكروويو» نوشته نشده است، هرگز آن‌ها را داخل مايكروويو گرم نكنيد. بيشتر ظروف پلاستيكي و محفظه‌هاي ذخيره‌سازي غذا حاوي مواد شيميايي هستند كه ارتباط مستقيمي با مشكلات سلامتي مثل ديابت، ناباروري و بيماري‌هاي قلبي دارند. اين مواد در روند پخت در مايكروويو وارد مواد غذايي‌تان مي‌شوند.

استفاده از مايكرويو در خشك‌كردن سبزيجاتاستفاده از مايكرويو در خشك‌كردن سبزيجات


- استفاده از مايكرويو در خشك‌كردن سبزيجات 
چنانچه نمي‌خواهيد براي خشك‌كردن سبزيجات و گياهان خوراكي، آن‌ها را از دروديوار آشپزخانه آويزان كنيد و چند روزي منتظر فرايند خشك‌سازي آن‌ها شويد، آن‌ها را داخل مايكروويو قرار دهيد. گياهان تازه را به يك لايه، بين دو حوله كاغذي قرار دهيد سپس در يك وقفه 30 ثانيه‌اي گرم كنيد تا زماني كه به اندازه دلخواهتان خشك شود.

استفاده براي كندن پوست سيراستفاده براي كندن پوست سير


- استفاده براي كندن پوست سير 
با روش‌هاي ملال‌آور براي كندن پوست حبه‌هاي سير خداحافظي كنيد. يك سير كامل را حدود 20 ثانيه داخل مايكروويو قرار داده و ببينيد كه حبه‌ها چطور بدون هيچ‌گونه تلاش خاصي به‌راحتي از پوست خود جدا مي‌شوند، مخصوصا بدون اينكه بوي سير بر انگشتانتان باقي بماند.

چيپس سيب‌زميني در مايكروويوچيپس سيب‌زميني در مايكروويو


- چيپس سيب‌زميني در مايكروويو 
بدون روشن كردن اجاق‌گاز و استفاده از روغن، مي‌توانيد با استفاده از مايكروويو چيپس سالم خانگي درست كنيد. سيب‌زميني‌ها را به‌صورت نازك قطعه‌قطعه كرده و با كمي روغن زيتون اسپري كنيد و يك لايه در بشقاب قرار دهيد. كمي نمك و در صورت تمايل كمي فلفل روي آن‌ها بپاشيد و بدون سر پوش 3 دقيقه در مايكروويو گرم كنيد سپس 3 دقيقه ديگر بگذاريد گرم شود. بعد از اتمام 3 دقيقه دوم آن‌ها را خارج کنید و بگذاريد سرد شوند تا كاملا ترد و چيپسي گردند. 

پوشاندن ظروف با ورق پلاستيكيپوشاندن ظروف با ورق پلاستيكي


- پوشاندن ظروف با ورق پلاستيكي 
پوشاندن ظرف غذا روش خوبي براي جلوگيري از پخش‌شدن تكه‌هاي غذا در داخل مايكروويو محسوب مي‌شود، اما هرگز از ورقه‌هاي پلاستيكي براي اين كار استفاده نكنيد. مواد شيميايي موجود در اين نايلون‌ها به‌راحتي درحين روند پخت وارد غذا مي‌شوند. به جاي آن، از درپوش‌هاي ويژه مايكرويو يا سلفون‌هاي ويژه پخت‌وپز استفاده كنيد.

نداشتن برنامه نظافت براي مايكروويونداشتن برنامه نظافت براي مايكروويو


- نداشتن برنامه نظافت براي مايكروويو 
حتي اگر مايكروويوتان تميز به‌نظر مي‌رسد، مطمئن باشيد اين تميزي صددرصد نخواهد بود. تميزكردن مرتب داخل مايكروويو و بيرون آن بسيار مهم است. اين كار باعث از بين‌رفتن باكتري‎هاي مضری مي‌شود كه از گوشت و ماهي خام و باقي‌مانده خرده غذاهاي گرم‌شده قبلي، داخل مايكروويو به جاي مي‌مانند و باعث بوي نامطبوع در مايكروويو نیز مي‌شوند.

استفاده از مايكروويو براي برشته‌كردن باداماستفاده از مايكروويو براي برشته‌كردن بادام


- استفاده از مايكروويو براي برشته‌كردن بادام 
برشته‌كردن بادام با استفاده از مايكروويو بسيار ساده است. همان روش سنتي كه با ماهيتابه روي اجاق‌گاز انجام مي‌شود، با مدت‌زمان بسيار كمتري در مايكروويو قابل‌انجام است. بادام‌هاي خردشده يا نارگيل‌هاي پوست‌گرفته‌شده را به يك لايه روي بشقاب بريزيد و 30 ثانيه در مايكروويو قرار دهيد. تا وقتي كه رنگ و ميزان برشتگي دلخواهتان را به‌دست آورند.

درست‌كردن كارامل در مايكروويودرست‌كردن كارامل در مايكروويو


- درست‌كردن كارامل در مايكروويو 
چنانچه در درست‌كردن كارامل روي اجاق‌گاز چندان مسلط نيستيد، مايكروويو روش مطمئن‌تري براي انجام آن خواهد بود. يك قوطي شير غليظ‌شده شيرين را در يك كاسه بريزيد و با درپوش 2 دقيقه در مايكروويو بپزيد. بين هر دقيقه آن را به‌هم بزنيد تا زماني كه به اندازه دلخواهتان كاراملي شود سپس آن را بيرون آوريد.بازگشت