روشی جدید برای درمان افراد مبتلا به فشار خون بالاروشی جدید برای درمان افراد مبتلا به فشار خون بالا


تمرین حرکات هوازی (از روش‌های تمرینی برای کسب آمادگی جسمانی) در آب برای فشارخون بسیار مفید است به ویژه هنگامی که دارو نیز بر روی بیماران مبتلا به فشار خون اثر نداشته باشد یا ضعیف عمل کند.

یک گروه برزیلی در دانشگاه سائوپائولو در آزمایشی به مزایا و اثرات مفید فعالیت بدنی هوازی بر فشار خون بالا پی بردند؛ آنها مردان و زنان در گروه سنی 40 – 65 سال را برای آزمایشات خود انتخاب کردند و آنها را در دو گروه قرار دادند؛ آن‌ها یک مشکل مشترک در بالا بودن فشارخون داشتند و هیچ فعالیت بدنی منظمی نداشتند.

در این آزمایشات، آنها در حالی که به خوردن داروهای خود ادامه دادند مدت سه ماه و هفته‌ای سه ساعت در یک استخر با درجه حرارت 32 درجه، تمرین حرکات هوازی انجام می‌دادند.

در این آزمایشات هیچ عادتی تغییر نکرد و تغییرات در فشار خون به دفعات توسط محققان و یا در خانه با یک دستگاه فشارخون خانگی اندازه‌گیری شد؛ نتایج نشان داد فشار خون در گروه اول شرکت کنندگان با انجام حرکات تمرینی هوازی در آب به طور قابل توجهی موجب بهبودی آنان شده است.

در این آزمایشات فشارهای سیستولیک (بالاترین) یا دیاستولیک بودند و این نشان می‌داد حرکات تمرینی هوازی در آب موجب برگشتن به پارامترهای رضایت بخش می‌شود.

راه های کاهش فشار خون در منزل

تحرک بدنی
کارشناسان کلینیک مایو توصیه می کنند روزانه ۳۰ تا ۶۰ دقیقه ورزش می تواند به پایین آوردن فشار خون منجر شود. اگر شما تا به حال غیر فعال بوده اید، با پزشک خود درباره ورزش های امن صحبت کنید. شروع ورزش باید برای شما به آرامی باشد و آن هم با راه رفتن یا دوچرخه سواری . به تدریج سطح فعالیت های متوسط یا شدید را به روال خود اضافه کنید. حداقل دو روز در هفته ورزش های تقویت عضلات را انجام دهید.

پیروی از رژیم غذایی دش
این رژیم می تواند نقش موثری در کاهش فشار خون داشته باشد. رژیم غذایی دش شامل خوردن میوه، سبزیجات، غلات کامل، آجیل، لبنیات کم چرب، گوشت بدون چربی، ماهی و... است. چربی های اشباع، چربی های ترانس و کلسترول، غذاهای فرآوری شده، لبنیات پرچرب، گوشت پرچرب از این رژیم حذف شده اند.

کم کردن میزان نمک
اگر دارای فشار خون بالا هستید، میزان مصرف سدیم خود را طبق توصیه انجمن قلب آمریکا به کمتر از ۱۵۰۰ میلی گرم در روز برسانید یعنی کمی بیش از نیم قاشق غذاخوری. یک قاشق غذاخوری نمک ۲۴۰۰ میلی گرم سدیم دارد. البته تنها میز غذا مقصر دریافت نمک نیست، غذاهای فرآوری شده و بسیاری از غذاهای رستوران ها سدیم بالا دارند.

از دست دادن وزن اضافه
وزن و فشار خون دو عامل در کنار هم هستند. از دست دادن تنها ۵ پوند وزن می تواند به کاهش فشار خون منجر شود. در این میان چربی اضافه دور کمر بسیار مهم است و به آن چربی احشایی گفته می شود. این چربی می تواند خطرات مرتبط با سلامت از جمله فشار خون بالا، را افزایش دهد. در مردان اندازه دور کمر باید کمتر از ۴۰ اینچ و در زنان باید کمتر از ۳۵ اینچ باشد.

پرهیز از سیگار و الکل
مطالعات نشان می دهد یک ساعت بعد از استعمال سیگار، فشار خون بالا می رود. اگر شما سیگاری هستید در معرض بیشتر فشار خون بالا و ابتلا به بیماری های قلبی قرار دارید.

استرس کمتر
استرس به طور موقت می تواند منجر به افزایش فشار خون شود. سعی کنید تمام عوامل مرتبط با استرس را شناسایی و مدیریت کنید. در هنگام استرس تنفس عمیق داشته باشید. پرداختن به ورزش هایی مانند یوگا از شدت استرس روزانه می کاهد.


0
0
0
0 نفر

2 نظر

 1. خیلی هم خوب...
  مرسی smiley33

 2. سلام الهه عزیز smiley17
  خواهش می شود نازنین بانو
  love

  سلام الهه عزیز smiley17
  خواهش می شود نازنین بانو
  love
اطلاعات
برای ارسال نظر، باید در سایت عضو شوید.