علمی و فناوری: سیستم ضد حواس پرتی

متمرکز شدن بر روی چیزی دشوار است و اکثر انسان‌ها دارای این حواس پرتی هستند؛ این امر به خصوص در سطح بصری افزایش پیدا می‌کند اما خوشبختانه مغز ما دارای یک سیستم ضد انحراف و ضد حواس پرتی قابل توجهی است.

دو محقق در دانشگاه سیمون فریزر در ونکوور – کانادا به نام «جان مک دانلد» و «جان گاسپار» مطالعاتی در این خصوص انجام داده‌اند؛ آنها کشف کرده‌اند یک فعالیت خاص مغز از حواس پرتی بصری جلوگیری کرده و اطلاعات را ذخیره می‌کند و اجازه نمی‌دهد مغز تمرکز خود را در هر موقعیتی از دست بدهد.

نویسنده تأکید می‌کند این نخستین بررسی و مطالعه است که نشان می‌دهد مغز ما متکی به یک مکانیزم فعال است که اطلاعات بی‌ربط را سرکوب می‌کند و بر روی کار خاص متمرکز می‌شود اما به نظر می‌رسد عامل‌های ژنتیکی و محیطی می‌تواند این ظرفیت مغز را کاهش دهد.

دانشمندان آزمایشاتی بر روی 47 دانشجو با سنین متوسط 21 سال انجام دادند، از آنها خواستند بر روی موضوعی بصری تمرکز کنند؛ تمرکز و عدم تمرکز و روند حذف اشیای غیر ضروری توسط سنسورهای ساخته شده در یک کلاه ایمنی اندازه گیری شد.

در این روش سیگنال‌های الکتریکی مربوط به فعالیت مغزی ضبط شدند؛ تا کنون فعالیت این مکانیسم را نتوانستند توضیح دهند؛ حتی این کشف می‌تواند افرادی که دارای اختلالاتی هستند را بهتر درمان کند.

علمی و فناوری: سیستم ضد حواس پرتی


علمی و فناوری: سیستم ضد حواس پرتی


علمی و فناوری: سیستم ضد حواس پرتی


علمی و فناوری: سیستم ضد حواس پرتی


منبع: روزنامه Neuroscience
0
0
0
0 نفر

0 نظر

اطلاعات
برای ارسال نظر، باید در سایت عضو شوید.