علمی فناوری: 5 خبر کوتاه از دنیای علم و فناوری


توليد قطعات جديد هواپيما در کشور راه اندازي مي شود

ايرنا-دبير ستاد توسعه فناوري و صنايع دانش بنيان هوايي و هوانوردي معاونت علمي رياست جمهوري از راه اندازي خط توليد قطعات جديد هواپيمايي با حمايت و مشارکت بانک مهر اقتصاد خبر داد. دکتر منوچهر منطقي در ديدار با مديرعامل بانک مهر اقتصاد از آمادگي براي مشارکت با اين بانک به منظور سرمايه گذاري در صنعت هوايي خبر داد.

نسل جديد کاشت مغزي براي بازيابي خاطرات

ايسنا-يک پروتز عصبي به شکل ايمپلنت بي سيم که درون مغز کاشته مي شود، به بازيابي حافظه در افراد دچار صدمات مغزي کمک مي کند.محققان برنامه RAM در آژانس پروژه هاي تحقيقاتي دفاعي پيشرفته (DARPA) اميدوار هستند با کمک اين کاشت مغزي، امکان بازيابي خاطرات پايه، زمينه اي و مکان ها را در مجروحان جنگي و بيماران دچار آسيب مغزي فراهم کنند.نخستين نسل از اين پروتزهاي عصبي روي مبتلا يان به صرع با مشکل از دست دادن حافظه آزمايش مي شود.ارتش آمريکا براي توسعه نسل جديد ايمپلنت مغزي با قابليت بازگرداندن خاطرات، يک برنامه 4ساله با بودجه 40 ميليون دلاري در نظر گرفته است.

خودرويي براي فرار از دوربين هاي سرعت سنج

فارس-در خودروي جديد هيونداي ،رانندگان در فاصله نيم مايلي دوربين هاي سرعت سنج هشداري را دريافت مي کنند و اگر براي ترمز گرفتن اقدام نکنند، خودرو به طور خودکار از سرعت خود مي کاهد.اين خودرو که 2015 Hyundai Genesis sedan نام دارد، مي تواند ضمن شناسايي موقعيت قرارگيري دوربين هاي سرعت سنج و حتي دوربين هاي مخفي سرعت خود را به ميزان مناسب تنظيم کند.فناوري به کار گرفته شده در اين خودرو ترکيبي از سيستم ناوبري مجهز به يک پايگاه داده است که روي آن اطلاعات مربوط به حداکثر سرعت در نقاط مختلف و همين طور محل قرارگيري دوربين هاي سرعت سنج پليس نصب شده است.

بيشترين سطح تابش اشعه ماوراي بنفش روي زمين کجاست؟

ايسنا-دانشمندان مکان بيشترين سطح تابش اشعه ماوراي بنفش روي زمين را پيدا کردند.آنان دريافتند بيشترين سطح اشعه ماوراي بنفش روي زمين در جنوب آمريکاست.اين اندازه ثبت شده از ميزان تابش اشعه ماوراي بنفش در رشته کوه هاي آند بوليوي در فاصله هزارو 500 مايلي از خط استوا ست.اندازه ثبت شده براي اين اشعه (UV-B) 280 تا 315 نانومتر است که براي زندگي زميني ها و آبزيان بسيار مضر است.تحليل رفتن لايه ازن، توفان هاي فصلي و آتش سوزي در منطقه از عوامل تشديد اين اشعه است.

مردان با چه جمجمه اي مقتدرند؟

ايسنا-بر اساس مطالعه جديد روان شناسان دانشگاه استرلينگ انگلستان ، مردان با جمجمه هاي باريک تر در مقايسه با مردان داراي جمجمه هاي پهن کمتر در منزل مقتدر و غالب هستند.اين تحقيق ارتباط قوي را بين عرض صورت يک مرد در مقايسه با ارتفاع آن نشان داد و اين که به چه ميزان وي خود و ديگران را مقتدر مي داند. چنين موضوعي درباره زنان صدق نمي کند. سرپرست اين مطالعه، معتقد است درک ديگران از مردان داراي صورت هاي پهن مي تواند آن ها را به سوي اين موضوع رهنمون کند که افراد غالب و مقتدري هستند.وي افزود: اين احتمال نيز وجود دارد که افراد داراي نسبت بالاي عرض به ارتفاع جمجمه، ذاتا و شايد در نتيجه ترشح تستوسترون افزايش يافته، غالب تر باشند.
0
0
0
0 نفر

2 نظر

  1. سلام علیکم
    ممنون
  2. سلام خواهش میکنم

اطلاعات
برای ارسال نظر، باید در سایت عضو شوید.