علمی و فناوری: حواس پرتی و حافظه کوتاه مدت

بر هم زدن تمرکز فرد به اندازه‌ای مضر است که حتی یک دقیقه حواس‌پرتی می‌تواند حافظه کوتاه‌مدت انسان را کاملا پاک کند.

بر اساس نتایج یک مطالعه جدید به رهبری سیروس فروغی، اگر حواس شخصی هنگام تلاش برای تمرکزکردن روی موضوعی پرت شود، وی باید از نو آغاز کند زیرا نمی‌تواند به یاد آورد در حال انجام چه کاری بوده است.

فروغی از دانشگاه جرج میسون آمریکا و همکارانش مدعی‌اند یافته‌هایشان باید زنگ هشداری برای مالکان گوشی هوشمند باشد زیرا کاربران معمولا گوشی‌هاشان را 125 بار در روز بررسی می‌کنند. این موضوع نشان می‌دهد انسان‌ها بیش از آنچه فکر می‌کردند به ماهی قرمز شباهت دارند زیرا حافظه این حیوان تنها چند ثانیه طول می‌کشد.

در این تحقیق، محققان از سوژه‌های آزمایشی خواستند پاسخ‌شان به یک امتحان را به صورت طرحواره یادداشت کنند و سپس پاسخ کامل را تحت سه شرایط بنویسند. نخست آن‌ها باید بدون این که حواسشان پرت می‌شد، می‌نوشتند؛ دوم این که این افراد هنگام نوشتن طرحواره سه بار حواسشان پرت می‌شد و سوم این که سوژه‌ها هنگام نوشتن پاسخ کامل سه بار حواسشان پرت می‌شد.

در طول هر یک از بازه‌های زمانی یک دقیقه‌ وقفه، سوژه‌های آزمایشی باید مسائل ریاضی را حل می‌کردند. یافته‌های حاصل نشان داد این وقفه‌ها موجب کیفیت ضعیف پاسخ‌های نوشتاری افراد در 95 درصد موارد شد.

این نخستین مطالعه‌ای است که اثر پرت‌شدن حواس را روی کیفیت کار فرد نشان می‌دهد.
0
0
0
0 نفر

1 نظر

  1. سلام علیکم
    خیلی ممنونم، مطالب تون جالبه

    باید حواسمون روبیشتر جمع کنیم وخیلی مراقب باشیم
اطلاعات
برای ارسال نظر، باید در سایت عضو شوید.