اخبار علمی فناوری: کوتاه از دنیای علم و فناوری 6


نوعي اختلال کروموزومي عامل ابتلاي کودکان به لوسمي حاد

ايسنا-محققان بيمارستان عمومي ماساچوست (MGH) دريافته اند که نوعي اختلال کروموزومي در ابتلاي کودکان به لوسمي لنفوسيتيک حاد (ALL) که شايع ترين نوع سرطان در کودکان است، نقش دارد.نتايج اين تحقيق توضيح مي دهد که يک نوع جهش ژنتيکي در سلول هاي بنيادي هماتوپوتئيک (HSCs) که اغلب پيش از تولد اتفاق مي افتد، مي تواند سال ها بعد به بروز اين نوع سرطان خون منجر شود.

ساخت اسفنجي براي جمع آوري لکه هاي نفتي از دريا

ايرنا- محققان موفق به ساخت اسفنجي از نانو الياف سلولزي شدند که مي تواند نفت نشت يافته به دريا را از سطح آن جمع آوري کند.اين ماده قادر به جذب روغن معدني يا روغن موتور تا 50 برابر وزن خود است. اين جاذب پس از جذب روغن متورم مي شود و مي توان با استفاده از يک چنگک آن را از آب بيرون کشيد.

محقق ایرانی سازنده نخستین ترانزیستور دوبعدی

علی جاوه ای دانشمند ایرانی فعال در مرکز تحقیقات برکلی آمریکا با کمک همکارانش و با استفاده از گرافن و نیترید بور موفق به ساخت نخستین ترانزیستور اثرمیدان دو بعدی شد.
برخلاف ترانزیستورهای اثر میدان سیلیکونی، این ترانزیستور جدید در ولتاژهای بالا دچار افت کارکرد نمی شود و هدایت الکترونی بالایی را حتی در زمانی که ضخامت آن تا یک لایه کاهش می یابد، فراهم می کند.
نتایج این پژوهش در قالب مقاله ای با عنوان Field-Effect Transistors Built from All Two-Dimensional Material Components در نشریه ACS Nano منتشر شده است.

یک افسانه مغزی که نباید باور کرد

ایسنا-بنا بر اعلام یک دانشمند علوم اعصاب، این گفته که انسان‌ها فقط از 10 درصد مغزشان استفاده می‌کنند، صرفا افسانه است.
«باربارا سهاکیان»، پروفسور روان‌شناسی عصبی دانشگاه کمبریج، معتقد است این اعتقاد که انسان‌ها فقط از بخش کوچکی از مغزشان استفاده می‌کنند، بی‌معناست.
به گفته پروفسور سهاکیان، بخش‌های مختلف مغز برای کارکردهای مختلف بدن مانند دیدن، شنیدن، صحبت‌کردن و کنترل عضلات به کار می‌روند و این ایده که انسان‌ها از 90 درصد مغزشان بهره نمی‌برند، صادق نیست.

آیا شما همچنان فکر می کنید که انسان فقط از 10% مغز خودش بهره می برد؟!!!

منبع : کنجکاو
0
0
0
0 نفر

0 نظر

اطلاعات
برای ارسال نظر، باید در سایت عضو شوید.