کوتاه از دنیای علم و فناوری 9

ارتباط روسیه با فضاپیمای حامل مارمولک‌های خانگی قطع شد

ایسنا-مقامات فضایی روسیه از قطع ارتباط این کشور با ماهواره حامل مارمولک‌های خانگی خبر دادند.
گروهی از این مارمولک‌ها که برای تولیدمثل به فضا اعزام شده بودند، شاید در معرض خطر باشند. این پنج مارمولک که چهار عدد از آن‌ها نر و یکی ماده است، 19 ژوئیه (28 تیر) بر روی یک ماهواره تحقیقاتی و با هدف مطالعه اثر بی‌وزنی روی تولیدمثل آن‌ها به فضا پرتاب شدند.
اما مقامات فضایی روسیه هم‌اکنون اعلام کرده‌اند ماهواره Foton-M4 به دستورات آن‌ها پاسخ نداده و بیم آن می‌رود این سامانه گم شده باشد. مجموعه‌ ماهواره‌های Foton-M ادامه فضاپیمای Bion روسی هستند که برای بررسی اثرات مسافرت فضایی روی گونه‌های مختلف ساخته شده‌اند.


ایجاد بزرگترین شرکت پالایشگاه زیستی در کشور

ایسنا- در پی انتقال دانش فنی طرح ملی میکروآلگ (ریزجلبک) برای تولید سوخت زیستی از سوی سازمان پژوهشهای علمی و صنعتی ایران، شرکت پالایشگاه زیستی ریزجلبک قشم (QMAR) به عنوان بزرگترین شرکت فناوری زیستی در زمینه ریز جلبک در خاورمیانه تاسیس شد.
دکتر عبدالرضا صمیمی، معاون توسعه فناوری سازمان پژوهشهای علمی و صنعتی ایران در این باره گفت: با توجه به انعقاد قرارداد انتقال دانش فنی طرح ملی میکروآلگ (ریزجلبک) برای تولید سوخت زیستی میان سازمان پژوهشهای علمی و صنعتی ایران و گروه شرکت‌های صف (صنایع فراساحل) و رزموند در خرداد 93 و در راستای اجرایی کردن قرارداد مذکور شرکت پالایشگاه زیستی ریزجلبک قشم به عنوان بزرگترین شرکت فناوری زیستی در زمینه ریز جلبک در خاورمیانه تاسیس شد.


تجربه نزدیک به مرگ چگونه حاصل می‌شود؟

کوتاه از دنیای علم و فناوری 9


ایسنا-یک پزشک فرانسوی در سال 1740 گزارشی را نوشته که تصور می‌شود حاوی قدیمی‌ترین مورد شناخته‌شده پزشکی از تجربه نزدیک به مرگ در جهان باشد.
این گزارش توسط «دکتر فیلیپ چارلیر» انسان‌شناس و در کتابی کشف شده که وی آن را به بهای یک دلار در یک عتیقه‌فروشی خریداری کرده بود. در این کتاب بیماری توصیف می‌شود که در حال بی‌هوش‌شدن است. وی سپس نور روشنی را می‌بیند که در این گزارش از آن به «بهشت» یاد شده است.
این گزارش که «روایاتی از پزشکی» نام دارد، توسط «پیه‌ر دو مونشاو»، پزشک ارتش فرانسه نوشته شده است. در آن زمان، مونشاو چنین پدیده‌ای را به افزایش جریان خون به مغز نسبت داد که به گفته وی، می‌توانست عامل پنهان در پس دیدن چنین صحنه‌های بصری باشد. با این حال، پزشکان امروزی معتقدند این حس‌های عجیب در اثر فقدان جریان خون به مغز به وجود می‌آیند.


چند درصد دی‌ان‌ای بدن مفید است؟

ایسنا-مطالعه صورت گرفته توسط محققان انگلیسی نشان می‌دهد، انسان تنها از هشت درصد دی‌ان‌ای خود استفاده می‌کند.
درحالیکه در مطالعات قبلی عنوان شده بود که حدود 80 درصد دی‌ان‌ای انسان کاربردی و مفید هستند، محققان دانشگاه آکسفورد دریافته‌اند، تنها 8.2 درصد دی‌ان‌ای وظایف مهمی برعهده دارند.
سایر موارد، دی‌ان‌ای‌ ناخواسته (junk DNA) هستند، یعنی پروتئین‌ها را کدگذاری نکرده و عملکرد آنها دقیقا مشخص نیست؛ عملکرد دی‌ان‌ای‌ ناخواسته مانند آپاندیس است که کارکرد ویژه‌ای در بدن انسان نداشته و در عین حال آسیبی به بدن وارد نمی‌کند.
به گفته دکتر «لونتر گورتن» یکی از نویسندگان این مطالعه، اکثر دی‌ان‌ای‌ های بدن کار مفیدی انجام نداده و تنها فضا را اشغال می‌کنند.
0
0
0
0 نفر

0 نظر

اطلاعات
برای ارسال نظر، باید در سایت عضو شوید.