کوتاه از دنیای علم و فناوری 11


تاثیر قهوه سبز در درمان عارضه کبد چرب

ابسنا-به تازگی دانشمندان دانشگاه جان ‌هاپکینز آمریکا از قهوه‌ ‌سبز نوعی ماده به ‌دست آورده‌اند که باعث می‌شود در کمک به سوزاندن چربی‌های اشباع‌ شده در کبد و از ‌بین‌ بردن آنها مورد استفاده قرار گیرد.
دانشمندان این دارو را روی 1200 بیمار به‌طور مساوی آزمایش کردند. 600 فرد که از داروی قهوه‌ ‌سبز استفاده کرده بودند و در بقیه از دارونما استفاده ‌شده بود.عصاره‌ تهیه ‌شده از قهوه‌ ‌سبز (به‌ صورت چای) را نیم‌ ساعت قبل ‌از صرف صبحانه (ناشتا) به آنها خورانده و پس‌ از گذشت سه ماه افرادی‌ که از عصاره‌ی قهوه‌ ‌سبز استفاده کرده بودند مقدار بسیار زیادی از چربی‌های موجود در کبد را از ‌دست ‌داده و نیز فشارخون و قند‌خون آنان نیز مورد آزمایش قرارگرفت که بسیار مناسب بود و این ماده باعث تنظیم فشارخون و قند‌خون در بدن آنها شد و باعث از ‌بین‌ بردن اکسیدان های بدن آنها شد ولی در افرادی‌که فقط از دارونما استفاده کرده بودند هیچ تغییری ایجاد نشده بود.


رهاسازی تجاری بادمجان تراریخته در بنگلادش

ابسنا-بنگلادش به عنوان نخستین کشور جهان کشت تجاری چهار واریته از بادمجان‌ تراریخته مقاوم به آفات را آغاز کرده است.
پس از تصویب کشت تجاری بادمجان تراریخته در 30 اکتبر 2013، بهار امسال(2014)، 20 کشاورز اقدام به کشت نهال‌های بادمجان تراریخته در مساحت بیش از دو هکتار در چهار منطقه مناسب برای کشت بادمجان کردند.


کپسول باری جدید اروپا راهی فضا شد

ابسنا-موشک سنگین Ariane 5 ES حامل پنجمین و آخرین کپسول باری رباتیک آژانس فضایی اروپا (ESA)، امروز چهارشنبه راهی ایستگاه فضایی شد.
موشک آریان 5 حامل فضاپیمای ترابری خودکار (ATV) روز سه‌شنبه 29 ژوئیه در ساعت 23:47 به وقت گرینویچ (04:17 بامداد چهارشنبه هشتم مرداد ماه) از مرکز پرتاب فضایی گویان در نزدیکی شهر کورو در آمریکای جنوبی به فضا پرتاب شد.


کشف ژن مرتبط با تومورهای خوش‌خیم سرطان پستان

ابسنا-دانشمندان سنگاپوری موفق به شناسایی ژن مرتبط با تومورهای خوش‌خیم سرطان پستان شدند.
محققان یک ژن حیاتی را که به پزشکان در تشخیص موارد فیبروآدنوم‌ها از سرطان پستان کمک می‌کند، شناسایی کردند.
شایع‌ترین تومور خوش‌خیم پستان در زنان در سن باروری است.

منبع : کنجکاو
0
0
0
0 نفر

0 نظر

اطلاعات
برای ارسال نظر، باید در سایت عضو شوید.