جرم کهکشان راه شيري معادل 800 ميليارد خورشيد

براساس آخرين يافته هاي گروهي از دانشمندان که از اروپا، کانادا و ايالات متحده گردهم آمده اند، کهکشان راه شيري که منظومه شمسي و کره زمين نيز بخشي از آن است، جرمي برابر ۸۰۰ ميليارد خورشيد دارد.

ابداع مردمک‌سنج پوشیدنی برای تشخیص زودهنگام دیابت

کوتاه از دنیای علم و فناوری 13


ایسنا-دانشمندان ابزاری پوشیدنی را برای شناسایی زودهنگام دیابت با نظارت بر مردمک چشم ابداع کرده‌اند.
نوروپاتی اتونوم دیابتی، شرایطی است که می‌تواند در هر دوی دیابت‌های نوع 1 و 2 رخ دهد و عصب‌های اتونوم که دستگاه گوارش، قلب و دیگر اندام‌های حیاتی بدن را کنترل می‌کنند را با خطر جدی مواجه کند.
این شرایط همچنین ممکن است موجب بروز آریتمی‌های قلبی (ضربان غیرطبیعی قلب)، از حال رفتن و خطر بالای عفونت‌های باکتریایی شود. با این حال، با ابداع ابزار جدید توسط مبتکران تایوانی، امکان شناسایی زودهنگام این شرایط و در نتیجه، کاهش اثرات آن فراهم خواهد شد.همکاري دانشگاه هاي شريف و کمبريج در توليد ژنراتور توربين هاي بادي

ايرنا - دانشگاه صنعتي شريف و دانشگاه کمبريج در يک همکاري مشترک، موفق به ساخت نسل جديدي از ژنراتورهاي مورد استفاده در توربين هاي بادي براي اولين بار در جهان شدند.


دارورسانی به بدن با کوچک‌ترین پروانه پیشرانش جهان

کوتاه از دنیای علم و فناوری 13


ایسنا-دانشمندان با همکاری تیمی از محققان آلمانی کوچک‌ترین پروانه پیشرانش جهان را با هدف دارورسانی به بخش‌های مختلف بدن ساخته‌اند.
محققان همواره به دنبال خلق نانوربات‌های میکروسکوپی برای تحقق اهدافی مانند تحویل‌دادن دقیق دارو به نقاط موردهدف در سراسر بدن بوده‌اند و این ربات‌های ریز حامل محموله‌ برای رسیدن به مقصدشان، به نوعی نیروی محرکه نیاز دارند.
عرض پروانه مزبور 70 و طولش 400 نانومتر گزارش شده و این ابعاد 100 برابر کوچک‌تر از قطر گلبول خون بدن انسان هستند.

فیلترینگ اینترنت در فرانسه شدت گرفت

مهر-فرانسه یکی از کشورهای اروپایی است که خود را به عنوان مهد دموکراسی و آزادی بیان معرفی می کند، اکنون مطبوعات فرانسه خبر از آغاز موج جدیدی از فیلترینگ در کشور مدعی آزادی را اعلام کرده اند.
اکنون فیلترینگ گسترده ای در فرانسه بدون در اختیار داشتن دستور قضایی آغاز شده که با واکنش های مختلفی روبرو بوده است.

کدام سایت های فرانسوی فیلتر می شوند؟

بنا به تصمیم جدیدی که در کمیته اداری سایت ها به تصویب رسیده، تمامی سایت هایی که به انتشار محتوا و همینطور تصاویر غیر قانونی در شبکه های دیجیتال و اینترنتی مبادرت بورزند با مسدود شدن مواجه خواهند شد. اما این کمیته اعلام نکرده که چه اطلاعات و تصاویری در زمره تصاویر و محتوای غیر قانونی قرار می گیرند یا مفهوم اطلاعات غیر قانونی از نظر مقامات فرانسوی چه اطلاعاتی است؟

منبع : کنجکاو

0
0
0
0 نفر

0 نظر

اطلاعات
برای ارسال نظر، باید در سایت عضو شوید.