کوتاه از دنیای علم و فناوری 14


مرگبارترین ویروس از آفریقا به آمریکا رسید

ایرنا-سازمان بهداشت جهانی اعلام کرد که شمار قربانیان ویروس ابولا بین 24 تا 27 جولای 57 نفر بوده و 122 تازه بیمار تازه نیز شناسایی شدند و همزمان گزارش ها نشان می دهد که این ویروس به آمریکا هم رسیده است.
موارد جدید شامل موارد تایید شده در آزمایشگاه و موارد مشکوک هستند. قربانیان شهروندان گینه، لیبریا، نیجریه و سیرالئون بوده اند.
یکی از مهمترین دلیل انتشار این بیماری در هفته اخیر، بیماری بوده است که از طریق سفر هوایی وارد لاگوس نیجریه شده بود. این بیمار با 59 نفر تماس مستقیم داشته است که 15 نفر از خدمه هواپیما بوده اند و 44 نفر در بیمارستانی بوده اند که بیمار به آنجا منتقل شده بود.

درک عملکرد بدن با استفاده از موش شیشه ای

کوتاه از دنیای علم و فناوری 14


ایرنا-عصب شناسان موسسه صنعتی کالیفرنیا در پاسادنا به روشی دست یافته اند که بدن موش را برای درک بهتر عملکرد آن کاملا شیشه ای می کند.در این روش که CLARITY نام دارد، جسد موش در داخل یک ژل مایع قرار گرفته و با تزریق یک ماده شوینده مخصوص در جریان خون، سلول های چربی موش از بین می روند.
سلول های چربی کدر هستند و مانع از عبور نور می شوند ولی با حذف این چربی، نور می تواند از سلول ها عبور کند و بافت بدن شفاف و شیشه ای شود.ژل و ماده شوینده مورد استفاده به بدن موش صدمه ای وارد نمی کند و سلول ها را دست نخورده باقی می گذارد.

گوگل پرکاربردترین موتور جستجو است

کوتاه از دنیای علم و فناوری 14


ایرنا-براساس آمار ها، گوگل محبوب ترین موتور جست جوی جهان است.
تا ماه جولای سال میلادی جاری، 89.47 درصد از تمام کاربران اینترنت، موتور جستجوی گوگل را مورد استفاده قرار داده اند.
بر اساس آمار منتشر شده توسط مرکز آمار StatCounter موتور جستجوی یاهو با 3.99 درصد از بازار، در رتبه دوم موتورهای جستجو قرار داد و پس از آن، موتور جستجوی مایکروسافت ( Bing ) با سهم 3.84 درصدی از بازار، رتبه سوم را به خود اختصاص داده است؛ این در حالی است که دو موتور جستجوی Ask Jeeves و Baidu هریک تنها 0.52 درصد از سهم بازار را دارند.
موتور جستجوی گوگل در تمام کشورهای جهان جز چین رتبه اول را دارد.

خلق نسخه زنده گوش ونسان ونگوگ

کوتاه از دنیای علم و فناوری 14


ایسنا-یک هنرمند هلندی به نام «دیموت استرب» نسخه المثنی زنده گوشی را پرورش داده که گفته می‌شود ونسان ونگوگ زمانی آن را بریده بود.

هنرمند هلندی این گوش را با استفاده از ماده ژنتیکی نوادگان مستقیم ونگوگ رشد داده و گوش جدید با میانگین سنی 80 سال یا بیشتر می‌تواند به اندازه گوش انسان دوام بیاورد.
این گوش با سلول‌های «لیووه ونگوگ» رشد داده شده که در سلول‌هایش حامل کروموزوم‌های سفید ونسان و یک شانزدم ژنوم وی بود.

منبع : کنجکاو
0
0
0
0 نفر

2 نظر

  1. سلام علیکم
    چه جالب!!!
  2. سلام خیلی ممنونم
اطلاعات
برای ارسال نظر، باید در سایت عضو شوید.