روانشناسی: مغز، ترس خیالی شما را باور می‌کند

شهرام وزیری روانشناس در گفتگو با باشگاه خبرنگاران گفت: شک و تردید و ترس شاید در بسیاری از افراد وجود داشته باشد و خیلی‌ها آن را تجربه کرده باشند.

وی افزود: وجود شک و ترس زمانی بسیار اهمیت پیدا می‌کند که درون فرد نهادینه شود و دیگر قابل کنترل نباشد. چرا که دو نوع ترس واقعی و ترس خیالی وجود دارد.

ترس واقعی یعنی زمانی شما در مقابل یک مار خطرناک قرار گرفته‌اید و می‌ترسید و طبیعتا به دنبال یک راهکار برای دور شدن از خطر هستید. اما ترس خیالی یعنی شما بر روی پشت بام قرار دارید و چند متر از لبه بام فاصله دارید اما ترس عجیبی بر شما حاکم می‌شود و احساس سرگیجه هم می‌کنید.

وزیری اذعان داشت: باید توجه داشت که مغز تصورات خیالی شما را هم به عنوان یک واقعیت می‌پندارد و به همین دلیل در زمانهایی که شما می‌ترسید یا شک می‌کنید، شرایط همانطور می‌شود که در خیال خود تصور می‌کنید.

این روانشناس اذعان داشت: خطر زمانی احساس می‌شود که چون خیالات است نمی‌توان از آن فرار کرد و تنها راهش این است که باید تلاش کنیم و به فرد بیاموزیم یاد بگیرد در زمانهایی که شک و ترس به سراغش می‌آید، دقیقا مانند افراد عادی رفتار کند و به خود این باور را تلقین کند که می‌تواند همانند انسانهای عادی باشد.
0
0
0
0 نفر

0 نظر

اطلاعات
برای ارسال نظر، باید در سایت عضو شوید.