کوتاه از دنیای علم و فناوری 19


کشف قديمي ترين بطري آب معدني جهان

ايسنا-قديمي ترين بطري آب معدني جهان از اعماق درياي بالتيک توسط لهستاني ها کشف شد.اين فلاسک 200 ساله، حاوي آب Selters است. آب معدني تجملي Selters در قرن 19 نزد اعيان اروپايي محبوب بوده است. جويبارهاي اين آب حدود سال 1000 ميلادي در دامنه هاي شمالي سلسله جبال Taunusدر ناحيه هس آلمان کشف شد. بسياري از مردم بر اين باورند که جرعه هاي اندکي از اين آب مي تواند موجب سلامتي و قوي شدن بدن شود. باستان شناسان لهستاني اين بطري 30 سانتي متري را در کشتي واژگون شده اي کشف کردند که در اعماق 12.2 متري زير آب در نزديک ساحل لهستان غرق شده بود.

احتمال حمله قلبی در روزهای تعطیل بیشتر است!

ایسنا-نتایج یک بررسی تازه که در مایوکلینیک صورت‌گرفته، نشان می‌دهد بیمارانی که شب ها یا تعطیلات آخر هفته به ‌خاطر حمله‌ی قلبی به بیمارستان مراجعه می‌کنند نسبت به آنها که در ساعات معمولی به بیمارستان می‌روند بیشتر دچار مرگ ‌و میر می‌شوند.
این پژوهش‌ نشان می‌دهد در بیمارانی که خارج از ساعات معمول کاری به بیمارستان مراجعه می‌کنند، درمان اورژانس نیز به درازا می‌کشد.

تاکنون جاروبرقي مخصوص لنز دوربين ديده ايد؟


جاروبرقي مخصوص پاک کردن لنز دوربين هاي DSLR ساخته شده است که مي تواند به راحتي بااتصال به دوربين گردوغبار لنز را به داخل خود بکشاند و آن را تميز کند.به گزارش خبرآنلاين،اين جاروبرقي درواقع شبيه لنز است که به بدنه دوربين متصل مي شود و عمليات تعريف شده را انجام مي دهد.حسگرهاي دوربين را تميز و به راحتي با بدنه دوربين اتصال مي يابد.قيمت اين جاروبرقي 35 دلار تعيين شده است.

ابداع تراشه رايانه اي با يک ميليون سلول عصبي

ايرنا-محققان موسسه آي.بي.ام تراشه رايانه اي با يک ميليون سلول عصبي ابداع کرده اند که مانند مغز انسان عمل مي کند.اين تراشه که TrueNorth نام دارد، اولين تراشه رايانه اي عصبي-سيناپسي جهان است؛ زيرا مي تواند به خودي خود محاسبه کند.اين تراشه يک ميليون «نورون» دارد و مي تواند قدرتي به اندازه يک ابر رايانه را در مداري به اندازه يک تمبر پستي ايجاد کند. تراشه محققان آي.بي.ام داراي 5.4 ميليارد ترانزيستور است و 70 ميلي وات انرژي مصرف مي کند. TrueNorth مانند مغز انسان، از سلول هاي عصبي در هم تنيده استفاده مي کند.

توليد چتر نجات هواپيما باسبک ترين ماده جهان

کوتاه از دنیای علم و فناوری 19


ايسنا-گرافن آئروژل يا هواژل به اندازه اي سبک است که مي تواند روي نوک يک گل تعادل داشته باشد و هم اکنون دانشمندان از آن براي توليد چتر نجات مسافران هواپيما ها بهره گرفته اند.چنان چه اين چترها به جت بوئينگ 777 مجهز به 300 صندلي اضافه شود، وزن هواپيما تنها 60 کيلوگرم افزايش مي يابد.گرافن آئروژل که ماده اي اسفنج مانند است، از کربن منجمد خشک شده و اکسيد گرافن ساخته شده و سبک ترين ماده جامد جهان لقب گرفته است. چتري که با اين ماده ساخته شود، کمتر از يک تي شرت وزن دارد و مي تواند جان مسافر را نجات دهد.

0
0
0
0 نفر

0 نظر

اطلاعات
برای ارسال نظر، باید در سایت عضو شوید.